Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2910/20

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16 października 2020 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł., orzekł , że I. K. , L. F. oraz K. K., ponoszą, solidarnie, odpowiedzialność - jako spadkobiercy – za zobowiązania spadkodawcy S. K., zmarłego w dniu 20 czerwca 2018 r., z tytułu nieopłaconych składek na Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego za czerwiec 2018 r. w kwocie 300,06 zł. W uzasadnieniu, organ rentowy wskazał , że, z treści postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia z dnia 24 czerwca 2020 r. , wynika , że spadek po zmarłym S. K., na podstawie ustawy nabyli żona i jego dzieci. Stosownie, zaś, do treści art.98§ 1 Ordynacji podatkowej, organ rentowy wskazał , że spadkobiercy są odpowiedzialni za zobowiązania, określone w treści niniejszej decyzji.

/decyzja k.50 – 51 akt ZUS/

W dniu 13 listopada 2020 r. odwołanie od powyższej decyzji złożył K. K.. W treści odwołania wskazał , że nie zgadza się z ustaleniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ należności określone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczą miesiąca, w którym zmarł S. K. , a termin rozliczenia i płatności składki zdrowotnej za czerwiec, to 15 lipca. Nadto, K. K. podkreślił , że jego zmarły ojciec, prowadząc działalność gospodarczą, wywiązywał się z, wynikających z tego faktu, obowiązków.

/odwołanie k.3 – 4/

W odpowiedzi na odwołanie 14.12.2020r., pełnomocnik organu rentowego wniósł o jego oddalenie i zasądzenie, od wnioskodawcy, na rzecz organu rentowego, kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

/odpowiedź na odwołanie k.8 - 10 odwrót/

Sąd Okręgowy w Łodzi ustalił następujący stan faktyczny:

S. K. prowadził działalność gospodarczą i, z tego tytułu, zobowiązany był do opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego.

S. K. zmarł 20 czerwca 2018 r.

/okoliczności bezsporne/

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, S. K. nie opłacił składki na Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego za czerwiec 2018 r. w wysokości 300,06 zł.

/rozliczenie konta płatnika k.39 akt ZUS/

Postanowieniem z dnia 24 czerwca 2020 r. , Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia stwierdził , że spadek po zmarłym S. K., na podstawie ustawy, nabyli żona I. K. i jego dzieci – córka L. F. oraz syn K. K..

/postanowienie k.40 akt ZUS/

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie ww. dowodów z dokumentów.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Na wstępie, należy podnieść, że, w niniejszym postępowaniu, Sąd rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym, na podstawie art. 148 1 kpc, zgodnie z którym Sąd może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym, między innymi w sytuacji, gdy, po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów, sąd uzna - mając na względzie całokształt przytoczonych twierdzeń i zgłoszonych wniosków dowodowych - że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym jest niedopuszczalne, jeżeli strona w pierwszym piśmie procesowym złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy.

W rozpoznawanej sprawie, strony nie wnosiły o rozpoznanie sprawy na rozprawie, a złożone dotychczas, pisma procesowe, i brak wniosków dowodowych, po pouczeniu o możliwości ich zgłaszania, dawały podstawę do przyjęcia, że przeprowadzenie rozprawy, nie jest konieczne. W przypadku, gdy głosy stron miałyby się ograniczyć tylko do powtórzenia argumentacji, zawartej w pismach procesowych, to wyznaczanie rozprawy, tylko w tym celu, nie wydaje się uzasadnione.

/ tak orzekł wyrok Sąd Apelacyjny w Gdańsku z dnia 26.06.2018, III AUa 1815/17/. Sprawa nie miała charakteru wielowątkowego, wymagającego wyjaśnienia twierdzeń stron oraz odniesienia się, do złożonych, wniosków dowodowych. Sprawa, w świetle stanowisk stron i zebranych dokumentów, nie budziła żadnych wątpliwości ./por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26.04.2018, VI ACa 1694/17/

W świetle, zebranego w sprawie materiału dowodowego, odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z brzmieniem art. 31 i 32 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2021 r. , poz.423) do należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne stosuje się wymienione w art.31 przepisy Ordynacji podatkowej - m.in. art.97§1 i art.98§1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Stosownie do treści art.100 §1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy orzeka, w jednej decyzji, o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców, na podstawie decyzji ostatecznych wydanych wobec spadkodawcy oraz jego zobowiązań, wynikających z prawidłowych deklaracji, a w myśl §2, jeżeli deklaracja, złożona przez spadkodawcę, jest nieprawidłowa lub deklaracji nie złożono, orzekając o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień spadkobierców, organ podatkowy, jednocześnie, ustala lub określa kwoty.

Zgodnie z art.97§1 oraz art.98 Ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, a do ich odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Art. 1012 k.c. stanowi, że spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź spadek odrzucić. Do chwili przyjęcia spadku, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko ze spadku, zaś, od chwili przyjęcia spadku, ponosi odpowiedzialność za te długi, z całego swojego majątku. Wejście w ogół praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy, które jest istotą przyjęcia spadku, powoduje, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za zobowiązania, których podmiotem był zmarły. Z otwarciem spadku, ustawa łączy powstanie także innych zobowiązań, których podmiotem staje się spadkobierca. Wszystkie te zobowiązania są określane jako długi spadkowe.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy, zależy od treści oświadczenia o przyjęciu spadku. Zgodnie z treścią art.1031§1 k.c. ,w razie prostego przyjęcia spadku, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia, natomiast, w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe, tylko do wartości, ustalonego w inwentarzu, stanu czynnego spadku.

W niniejszej sprawie, nie ulegało wątpliwości, że spadek po zmarłym S. K., nabyli , na podstawie ustawy , żona I. K. i jego dzieci – córka L. F. oraz syn K. K. ,a tym samym weszli oni w ogół jego praw i obowiązków majątkowych. Odwołujący się, zatem, K. K. wraz z I. K. i L. F., ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spadkodawcy, z tytułu nieopłaconych przez niego, składek na Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, wynikających z braku opłacenia należnych składek, w ustawowym terminie.

Podkreślenia, w tym miejscu, wymaga, że zakres kognicji sądu ubezpieczeń społecznych, jest ściśle uzależniony od tego, co było przedmiotem rozstrzygnięcia organu rentowego i, tym samym, rozstrzygnięcie sprawy przez sąd ubezpieczeń społecznych, musi odnosić się do przedmiotu, objętego treścią decyzji organu rentowego.

W zaskarżonych decyzjach, organ rentowy ustalił odpowiedzialność I. K. , L. F. oraz K. K., za zobowiązania S. K., i rolą Sądu było skontrolowanie prawidłowości skarżonej decyzji, jedynie, w tym zakresie.

W sytuacji, zatem ,braku podważenia ,przez wnioskodawcę, ustaleń organu rentowego, Sąd na podstawie art.477 14 §1 k.p.c. oddalił odwołanie od decyzji z dnia 16 października 2020 r. , o czym orzekł w punkcie 1 sentencji wyroku.

Stosownie do wyników postępowania, na podstawie art. 98 k.p.c., Sąd obciążył odwołującego się K. K. obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego poniesionych przez organ rentowy. Wysokość wynagrodzenia pełnomocnika ZUS, Sąd ustalił na podstawie & 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych z dnia 22 października 2015 r.( tj. Dz.U.2018.265).

S.B.

Zarządzenie : odpis uzasadnienia doręczyć K. K. (pouczenie k. 54 odwr.)