Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V K 23/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 sierpnia 2021 r.

Sąd Rejonowy w. G. w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w W. w składzie:

Przewodniczący – SSR Dorota Scott - Sienkiel

Protokolant – sekr. sąd. Marta Kornacka

w obecności Prokuratora -------------------

po rozpoznaniu w dniu 16.06.2021r., 23.08.2021r. na rozprawie

sprawy T. P.

urodzonego (...) w W.

syna A. i B. z d. B.

oskarżonego o to, że: W dniu 18 sierpnia 2020 r. o godz. 18:10 w m. K. gm. W. kierował motorowerem marki T. o nr rej. (...) w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości o stężeniu 1,32 mg/l i 1,34 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu przy czym był uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości (wyrok Sądu Rejonowego w. G. V Zamiejscowy Wydział Karny w W. sygn.. akt V K 272/14) oraz nie stosując się do decyzji WK. 5430.3.82.2019.IS wydanej w dniu 20.09.2019 roku przez Starostę Powiatowego w W. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi,

tj. o czyn z art. 178a §4 kk w zb. z art. 180a kk w zw. z art. 11 §2 kk

1.  Oskarżonego T. P. uznaje za winnego tego, że w dniu 18 sierpnia 2020r. o godz. 18:10 w m. K. gm. W. kierował motorowerem marki T. o nr rej. (...) w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości o stężeniu 1,32 mg/l i 1,34 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu przy czym był uprzednio prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (wyroki Sądu Rejonowego w. G. V Zamiejscowy Wydział Karny w W. sygn. akt VK 32/10, VK 255/14 i V K 272/14), tj. czynu z art. 178a§4 kk i za to na podstawie art. 178a§4 kk skazuje go na karę 10 (dziesięć) miesięcy pozbawienia wolności.

2.  Na podstawie art. 42§4 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

3.  Na podstawie art. 43a§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10.000,00 (dziesięć tysięcy) złotych.

4.  Zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. L. R. kwotę 619,92 (sześćset dziewiętnaście 92/100) złotych tytułem wynagrodzenia za obronę z urzędu, w tym kwotę 115,92 (sto piętnaście 92/100) złotych tytułem podatku VAT.

5.  Zwalnia oskarżonego od obowiązku ponoszenia opłat i pozostałych kosztów sądowych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VK 23/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

1

T. P.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Z art. 115 § 16 kk wynika, iż stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Już sam zatem tylko fakt prowadzenia pojazdu w takim stanie pociąga za sobą wypełnienie znamion przestępstwa, chociażby pojazd był prowadzony całkowicie prawidłowo, sprawca nie naruszył żadnej innej zasady bezpieczeństwa w ruchu i nie sprowadził konkretnego niebezpieczeństwa. Jest ono dokonane w momencie uruchomienia pojazdu i podjęcia jazdy. Bacząc przy tym na poczynione w sprawie niniejszej ustalenia, przyjąć należało, że oskarżony wyczerpał swoim zachowaniem znamiona opisanego w art. 178a § 4 kk typu kwalifikowanego omawianego przestępstwa, albowiem był uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (wyroki Sądu Rejonowego w. G. V Zamiejscowy Wydział Karny w W. sygn. akt VK 32/10, VK 255/14 i VK 272/14). Sąd wyeliminował z kwalifikacji prawnej czynu art. 180a kk, który penalizuje zachowanie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego przez osobę, której decyzją właściwego organu zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Oskarżony w dniu 18 sierpnia 2020r. kierował motorowerem, zaś decyzja Starosty (...) z dnia 20 września 2019r. WK.5430.3.82.2019.IN dotyczyła cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kat. B. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 stycznia 2013 roku uprawnienia do kierowania motorowerem były analogiczne do tych na rower. Otrzymywał je każdy, kto skończył 18 lat. Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona w 2013 roku przez ustawę z dnia 5.01.2011r. o kierujących pojazdami (tj. Dz. U. z 2021r., poz. 1212). W związku z tym, że oskarżony ukończył 18 lat w dniu (...), nabył uprawnienia do kierowania motorowerem zanim weszły w życie nowe przepisy nakazujące posiadanie w tym zakresie prawa jazdy. Tym samym nie mógł wypełnić znamion przestępstwa z art. 180a kk, gdyż decyzja Starosty (...) nie mogła odnieść skutku w zakresie nabytych przez niego uprawnień w zakresie kierowania motorowerami bez prawa jazdy.

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

T. P.

1

1

Przy wymiarze kary Sąd miał na uwadze wszelkie okoliczności podmiotowo - przedmiotowe sprawy, w tym wysoki stopień nietrzeźwości oskarżonego oraz jego dotychczasową, wielokrotną karalność (karta karna, k. 130-131), w tym kilkukrotne skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości. Historia uprzednich skazań i odbytych przez oskarżonego kar wskazuje, że oskarżony nie wyciągnął żadnych wniosków. W dalszym ciągu nie przestrzega porządku prawnego i obowiązujących norm prawnych, ewidentnie je lekceważąc, co oznacza, że proces resocjalizacji nie powiódł się w przypadku oskarżonego. Z tego względu, zdaniem Sądu, w pełni uzasadnione jest wymierzenie oskarżonemu kary 10 miesięcy pozbawienia wolności.

T. P.

2

2

Na podstawie art. 42§4 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego obligatoryjny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio, gdyż oskarżony już dwukrotnie był skazany w warunkach art. 178§4 kk

T. P.

3

3

Na podstawie art. 43a§2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10.000,00 złotych. Jest to wymiar minimalny świadczenia pieniężnego w przypadku skazania za przestępstwo z art. 178a§4 kk, uwzględnia okoliczność, że oskarżony dopiero niedawno podjął pracę zarobkową a jego zarobki są niewysokie.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

Podpis