Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I C 790/21

POSTANOWIENIE

Dnia 28 czerwca 2021 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodnicząca:

Asesor sądowy A. S.

po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2021 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Skarbu Państwa - 12 Wojskowego Oddziała (...) w T.

przeciwko (...) -HURT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B.

o zapłatę

postanawia:

stwierdzić swoją niewłaściwość i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu w Bielsku - Białej.

Sygn. akt: I C 790/21 upr

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 28 czerwca 2021 r.

Powód Skarb Państwa – 12. (...) Oddział (...), wniósł w dniu 17 maja 2021 r. pozew o zapłatę kwoty 1 110,75 zł wraz z odsetkami ustawowymi przeciwko (...) -HURT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B.. W uzasadnieniu pozwu twierdził m. in., że strony zawarły umowę dostawy farb, lakierów, rozpuszczalników, pędzli meblarskich. Pozwany odstąpił od umowy w części. W związku z powyższym pozwany został obciążony karą umowną i wezwany do zapłaty. Termin do zapłaty należności z tytułu kary umownej upłynął bezskutecznie. Profesjonalny pełnomocnik powoda wskazał nadto, że właściwość tut. sądu uzasadniona jest ze względu na miejsce spełnienia świadczenia tj. rachunek bankowy powoda - 12. (...) Oddziału (...) w T..

Sąd Rejonowy ustalił i zważył co następuje:

Zgodnie z art. 187 § 1 pkt 2 pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać m. in. wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu. Stosownie do treści przepisu art. 200 §1 2 k.p.c. zdanie pierwsze: niewłaściwość dającą się usunąć za pomocą umowy stron sąd bierze pod rozwagę z urzędu tylko do czasu doręczenia pozwu. Właściwość miejscową, ogólną w sprawach przeciwko osobie prawnej, określa art. 30 k.p.c., który wskazuje, że powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby. Wyjątkiem od powyższej zasady jest art. 34 k.p.c. Przepis ten w § 1 wskazuje, że powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. § 2 przywołanego artykułu definiuje, iż za miejsce wykonania umowy uważa się miejsce spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umów danego rodzaju, w szczególności w przypadku:

1)sprzedaży rzeczy ruchomych - miejsce, do którego rzeczy te zgodnie z umową zostały lub miały zostać dostarczone;

2) świadczenia usług - miejsce, w którym usługi zgodnie z umową były lub miały być świadczone.

W ramach wstępnej kontroli podstaw do odrzucenia pozwu, kontroli właściwości sądu i braków formalnych pozwu, przewodnicząca stwierdziła, że istnieją podstawy do przekazania sprawy do Sądu Rejonowego w Bielsku Białej. Sąd ten jest ogólnie właściwy ze względu na siedzibę pozwanego. Zawarte w pozwie (na podstawie art. 187 § 1 pkt 2 k.p.c.) twierdzenia pełnomocnika powoda uzasadniające właściwość przemienną tut. sądu nie były słuszne. W uzasadnieniu pozwu profesjonalny pełnomocnik twierdził m. in., że roszczenie wynika z kary umownej zastrzeżonej w umowie dostawy farb, lakierów, rozpuszczalników, pędzli meblarskich. Właściwość tut. sądu uzasadniona jest – zdaniem pełnomocnika - ze względu na miejsce spełnienia świadczenia umownego tj. rachunek bankowy powoda - 12. (...) Oddziału (...) w T.. Pełnomocnik milczeniem pominął, że dostawa wyżej wymienionych materiałów miała nastąpić w I. (k. 12 ). Brak było zatem podstaw do uznania, że miejscem wykonania umowy w rozumieniu art. 34 k.p.c. był T. . Art. 34 k.p.c. § 2 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym od dnia 7.11.2019 r. wyraźnie definiuje , iż za miejsce wykonania umowy uważa się miejsce spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umów danego rodzaju. W przypadku umowy dostawy, niewątpliwie jest to miejsce dostawy (art. 34 k.p.c. § 2 pkt 2 k.p.c), nie zaś miejscowość, gdzie zamawiający ma rachunek bankowy.

Dlatego , na podstawie art. art. 200 §1 4 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.

Na marginesie, należy dodać, że przewodniczący, na wstępnym etapie kontroli warunków formalnych pozwu, nie ma obowiązku przeprowadzania dowodu z dokumentów załączonych do pozwu, a zwłaszcza doszukiwać się alternatywnych (niepowołanych w pozwie) podstaw właściwości. Art. 187 § 1 pkt 2 k.p.c. wyraźnie wskazuje, że w razie potrzeby, w pozwie należy zamieścić twierdzenia odnośnie właściwości miejscowej. Przepis ten powinien być znany i prawidłowo stosowany przez profesjonalnego pełnomocnika. Trudno oczekiwać od przewodniczącego, aby w przypadku pozwu wniesionego przez zawodowego pełnomocnika, na wstępnym etapie rozpoznania sprawy, przeprowadzał dowody z dokumentów i analizując dołączone dokumenty, doszukiwał się alternatywnych niż wskazanych w pozwie, podstaw właściwości sądu. Uzupełnianie twierdzeń dotyczących właściwości miejscowej (powołanie się na klauzulę prorogacyjną), zawarte we wniosku o uzasadnienie postanowienia (zamiast w pozwie), należy uznać za spóźnione.