Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Co 82/21

POSTANOWIENIE

Dnia 7 września 2021 roku

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Alina Gąsior

Protokolant: asystent sędziego Anna Łęgosz

po rozpoznaniu w dniu 7 września 2021 roku na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku M. M. (1)

z udziałem M. M. (2)

o zwolnienie od kosztów sądowych w całości i ustanowienie pełnomocnika z urzędu

postanawia:

1.  zwolnić wnioskodawcę M. M. (1) od kosztów sądowych w całości w sprawie o rozwód, którą zamierza wytoczyć przeciwko M. M. (2),

2.  oddalić wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu;

SSO Alina Gąsior

Sygn. akt I Co 82/21

UZASADNIENIE

Wnioskodawca M. M. (1) wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych w całości i o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w sprawie o rozwód z winy pozwanej M. M. (2).

Wnioskodawca powołał się na trudną sytuację materialną i zdrowotną, podając że nie jest w stanie ponieść kosztów ustanowienia pełnomocnika z wyboru bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i córki.

Wnioskodawca wskazał, że nie rozumie niektórych sformułowań, nie umie sporządzić pisma o rozwód, a jego żona dopuściła się zdrady. Wnioskodawca podniósł także, że nie potrafi się bronić, posiada dowody na okoliczność winy żony, jednak nie wie jak je przedstawić. Ponadto jest osobą niezdolną do pracy, w grudniu 2019 roku przeszedł zawał serca, stracił przytomność, po czym przebywał w szpitalu. Do dnia 5 czerwca 2021 roku przysługiwało wnioskodawcy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 1.300 zł, a obecnie pozostaje bez środków do życia.

Z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania wynika, że we wspólnym gospodarstwie domowym wnioskodawca pozostaje z pełnoletnią córką i nie osiąga żadnych dochodów.

Odnosząc się do wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, Sąd miał na względzie przepis art. 117 § 1 k.p.c., który stanowi, że strona zwolniona przez Sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.

Przepis art. 117 § 5 k.p.c. stanowi, że Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.

W przedmiotowej sprawie sytuacja majątkowa wnioskodawcy uzasadniała zwolnienie go od kosztów sądowych, natomiast nie jest to jedyna przesłanka skutkująca ustanowieniem pełnomocnika. Z reguły Sąd uwzględni taki wniosek, gdy sprawa jest skomplikowana pod względem faktycznym lub prawnym lub też gdy strona jest osobą nieporadną, nie potrafiącą przedstawić swojego stanowiska i zgłosić wniosków dowodowych.

Sprawa o rozwód, którą wnioskodawca zamierza wytoczyć nie jest skomplikowana, ani pod względem faktycznym, ani pod względem prawnym. Z oświadczenia o stanie majątkowym i rodzinnym wynika, że małżonkowie posiadają pełnoletnią córkę, a zatem w sprawie rozwodowej, Sąd nie będzie rozstrzygał o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, wnioskodawca przytoczył okoliczności, które jego zdaniem mogą stanowić przyczynę rozwodu i uzasadniać ewentualną winę żony, poza tym wskazał, że posiada dowody na okoliczność, że żona dopuściła się zdrady.

W ocenie Sądu wnioskodawca w sposób precyzyjny sformułował wniosek, już we wniosku wskazał okoliczności, które może przytoczyć w pozwie rozwodowym, nie ma problemu z przytoczeniem okoliczności faktycznych.

Należy również wskazać, że jeśli w toku sprawy Sąd uzna, że któraś ze stron nie jest w stanie samodzielnie zaprezentować swojego stanowiska, czy też zgłosić wniosków dowodowych, może ponownie rozpoznać wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, jeśli zajdą nowe okoliczności.

W ocenie Sądu wnioskodawca nie należy do osób nieporadnych, nie potrafiących sformułować żądania czy też zgłosić wniosków dowodowych, dlatego też Sąd nie uwzględnił wniosku wobec braku przesłanek z art.117 § 5 k.p.c.

SSO Alina Gąsior

z/ odpis doręczyć wnioskodawcy z pouczeniem o zażaleniu poziomym