Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Ka 700/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 września 2021 r.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym

w składzie:

Przewodniczący: SSO Dariusz Firkowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Jolanta Jankowska

przy udziale oskarżycielki prywatnej O. K.

po rozpoznaniu w dniu 15 września 2021 r.

sprawy: D. L. (1) ur. (...) w m. M., córki J. i W. z domu D.

oskarżonej z art. 216§1 kk, art. 216§1 kk w zw. z art. 157§2 kk

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonej

od wyroku Sądu Rejonowego wS.II Wydziału Karnego z dnia 31 maja 2021 r., sygn. akt (...)

I utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok,

II zwalnia oskarżoną D. L. (1) od kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze i zasądza od niej na rzecz oskarżycielki prywatnej O. K. kwotę 840 (osiemset czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w II instancji.

FORMULARZ UZASADNIENIA WYROKU SĄDU ODWOŁAWCZEGO (UK 2)

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

VII Ka 700/21

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

1

1.  CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.1. Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego w S.z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie(...)

1.2. Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ oskarżyciel posiłkowy

☐ oskarżyciel prywatny

☒ obrońca oskarżonej D. L. (1)

☐ oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

1.3. Granice zaskarżenia

1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana

2.  Ustalenie faktów w związku z dowodami przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

2.1. Ustalenie faktów

2.1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.2. Ocena dowodów

2.2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

2.2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

Obrazy przepisów postępowania, mającą istotny wpływ na treść wyroku, a mianowicie art. 4 k.p.k.. art. 7 k.p.k. polegającą na zupełnie dowolnej ocenie zebranego w sprawie materiału dowodowego, poprzez bezkrytyczne danie wiary oskarżycielce prywatnej, że oskarżona znieważyła ją słowami wulgarnymi w dniu 1 lutego 2019r., I pomięcie, że sama oskarżycielka prywatna składając po raz pierwszy zeznania sama podała, że oskarżona powiedziała tylko do niej cyt.: gówniaro zamknij się" i oskarżona nie używała wobec niej wulgarnych słów, a ponadto, jak wynikało z akt sprawy oskarżona w tym dniu przebywała w C. (wynikało ze zdjęć i zeznań J. L. oraz A. S. (1)), a z zeznań siostry oskarżycielki i M. D. nie wynikało, by oskarżona wobec oskarżycielki używała słów wulgarnych.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Apelacja obrońcy nie zasługują na podzielenie.

Na wstępie podnieść należy, iż Sąd I instancji dokonał prawidłowych ustaleń w zakresie okoliczności stanu faktycznego, jak również winy oskarżonej. Wbrew zarzutom apelacji, dokonana przez Sąd I instancji analiza materiału dowodowego jest wnikliwa i jasna, odpowiadająca dyrektywom określonym w art. 4 k.p.k., a przeprowadzone w oparciu o tę analizę wnioskowanie jest logiczne, zgodne z przesłankami wynikającymi z art. 7 k.p.k. Analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego prowadzi do wniosku, że Sąd I instancji wnikliwe zweryfikował tezy aktu oskarżenia w granicach niezbędnych dla ustalenia okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia skutkującego uznaniem winy D. L.. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynikają powody takiego rozstrzygnięcia, a Sąd Okręgowy w pełni podziela przedstawioną tam argumentację. W tej sytuacji nie ma potrzeby ponownego przytaczania całości argumentacji zawartej w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, którą Sąd Okręgowy aprobuje i należy jedynie zaakcentować te elementy, które przemawiają za odmową podzielenia stanowiska obrońcy..

Stwierdzić również należy, iż ustalony stan faktyczny w niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości. Sąd I instancji prawidłowo, w oparciu o zebrany materiał dowodowy odtworzył przebieg zdarzenia, oceniając dowody w sposób zgodny z zasadami prawa procesowego. Tym samym ustalenia faktyczne w zakresie ustalonego zachowania nie wykraczały poza ramy swobodnej oceny dowodów albowiem poczynione zostały na podstawie wszechstronnej analizy przeprowadzonych dowodów, których ocena nie wykazuje błędów natury faktycznej czy logicznej, zgodna jest ze wskazaniami wiedzy i doświadczenia życiowego oraz sędziowskim przekonaniem. Natomiast zarzut obrazy art. 7 k.p.k. jest tylko wtedy skuteczny gdy skarżący wykaże, że sąd orzekający - oceniając dowody - naruszył wskazane zasady. Sam fakt, iż skarżąca nie zgadza się z oceną dokonaną przez Sąd I instancji nie oznacza, że jest ona nieprawidłowa. Analiza pisemnego uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, wbrew twierdzeniom obrońcy oskarżonej wskazuje, że Sąd I instancji dokonał prawidłowego ustalenia stanu faktycznego. Zauważyć wreszcie w tym miejscu należy, że pomimo przedstawionych zarzutów i argumentacji zawartej w apelacji w istocie sprowadza się ona do polemiki z prawidłową oceną dowodów dokonaną przez Sąd Rejonowy.

Tym samym Sąd I instancji w pełni zasadnie dał wiarę tym zeznaniom O. K., w których przedstawiła ona okoliczności związane z jej znieważeniem. Oskarżycielka posiłkowa wskazała na zachowanie oskarżonej, która początkowa kierowała głośne uwagi na temat sposobu parkowania samochodu przed domem, a następnie mimo wezwania do uspokojenia się, wyzwała pokrzywdzoną w jej obecności przy użyciu obraźliwego słowa jak na k.70. (...) D. L. zgodnie potwierdzili K. K. i M. D., którzy słyszeli jak stojąca w odległości kilku metrów od O. K. oskarżona tak kierowała uwagi odnośnie parkowania samochodu jak i podniesionym tonem znieważyła ją wskazanym wulgarnym słowem. Relacje pokrzywdzonej i wymienionych świadków są zgodne ze sobą, zbieżnie opisują przebieg zdarzenia a ponadto korespondują z zeznaniami M. B., która w czasie objętym zarzutem widziała przez okno przy zaparkowanym samochodzie pokrzywdzoną i świadków oraz stojącą przy schodach domu oskarżoną, głośno wymieniające się słowami oraz pokrzywdzoną, proszącą D. L. (1), aby ta się uspokoiła.

Wobec powyższego chybione jest w ślad za wyjaśnieniami oskarżonej zarzucanie w apelacji, że nie tylko nie doszło do znieważenia O. K. ale nie mogło ono mieć miejsc a z uwagi na rzekomą nieobecność w czasie zdarzenia oskarżonej w S.. Trafnie bowiem Sąd I instancji w oparciu o twierdzenia O. K. oraz K. K. i M. D. ustalił, że D. L. (1) w dniu 1 lutego 2019 r. faktycznie przebywała w S. na terenie swej posesji i była tam widziana także przez M. B.. Ponadto świadkowie A. S. (2) i A. S. (1) nie potwierdzili, aby oskarżona w czasie objętym zarzutem przebywała z wizytą w ich domu w C.. Wprawdzie A. S. nie potrafił precyzyjnie wskazać daty pobytu znajomych mu oskarżonej i jej męża w C., to A. S. jednoznacznie i kategorycznie zaprzeczyła, by w dniu 1 lutego 2019 roku wymienieni u nich w C.. Powyższa okoliczność co do faktycznej obecności oskarżonej w dniu 1 lutego 2019 r. w S. a nie w C. dodatkowo znajduje wsparcie w wnioskach płynących z dokumentacji pracodawcy dotyczącej byłego męża oskarżonej tj. J. L., z której wynika, że w dniu 1 lutego 2019 r. wymieniony świadczył pracę na rzecz jego firmy. W żadnym wypadku potwierdzeniem rzekomego pobytu oskarżonej w czasie zdarzenia w C. nie mogą być również złożone do akt sprawy zdjęcia albowiem już nawet pobieżna analiza zapisów na zdjęciach jak na k. 79 i to bez konieczności uzyskania wiadomości specjalnych wskazuje, że nie powstały one jednocześnie z wykonaniem przedmiotowych fotografii, co także zbieżne jest z treściami jak na k. 113. Wreszcie nie bez znaczenia w zakresie dokonanej oceny twierdzeń skonfliktowanych stron są zeznania dzielnicowego P. S., który potwierdził złożenia skargi przez pokrzywdzona na oskarżoną w lutym 2019 r. – k.114 odw.

W pełni zasadnie zatem Sąd I instancji ustalił i przyjął, że oskarżona D. L. (1) w dniu 1 lutego 2019 r. w obecności oskarżycielki znieważyła ją, używając wobec niej słowa uznanego powszechnie za obelżywe i tym samym wyczerpała znamiona przestępstwa określonego w art. 216 § 1 kk. Nie może przy tym budzić żadnych wątpliwości że słowo wypowiedziane przez D. L. i wskazane na k.70 jest znieważające.

Natomiast kara grzywny wymierzona oskarżonej stanowić powinna wystarczającą i odpowiednio dolegliwą karę zapobiegającą podobnym zachowaniom w przyszłości.

Wniosek

o zmianę wyroku i uniewinnienie oskarżonej od popełnienia przypisanego jej czynu z art.216§1 kk

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Z przyczyn wskazanych wyżej wniosek o uniewinnienie nie jest zasadny.

4.  OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

1.

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

5.  ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

5.1. Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Wyrok Sądu Rejonowego w S.II Wydziału Karnego z dnia 31 maja 2021 r., sygn. akt (...)utrzymano w mocy.

Zwi ęź le o powodach utrzymania w mocy

Wobec braku podzielenia zarzutów apelacji wyrok uznano za prawidłowy tak w zakresie dokonanych ustaleń jaki i kwalifikacji prawnej oraz orzeczonej kary grzywny,

5.2. Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

1.

Przedmiot i zakres zmiany

Zwi ęź le o powodach zmiany

5.3. Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

5.3.1. Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

1.1.

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

4.1.

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

5.3.2. Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

5.4. Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

6.  Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

II

Na podstawie art.624§1 kpk zwolniono oskarżoną D. L. (1) od kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze uznając, że przemawiają za tym względy słuszności zasądzono od niej na rzecz oskarżycielki prywatnej O. K. kwotę 840 (osiemset czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w II instancji.

7.  PODPIS

ZAŁĄCZNIK DO FORMULARZA UZASADNIENIA WYROKU SĄDU ODWOŁAWCZEGO

Załącznik do formularza UK 2

1.3. Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

1

Podmiot wnoszący apelację

Obrońca oskarżonej D. L. (1)

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

Wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie (...)

1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana