Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 120/21

POSTANOWIENIE

Dnia 21 września 2021 r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Małgorzata Kłek

Protokolant: st. sekr. sąd. Sandra Kozak

po rozpoznaniu w dniu 17 września 2021 r. w Kętrzynie na rozprawie

sprawy z wniosku T. L. (1)

z udziałem P. L., A. W., K. C.

o stwierdzenie nabycia spadku po K. N.

I.  stwierdza, że spadek po K. L., zmarłej dnia 12.02.2021 r. w K., której ostatnim miejscem zwykłego pobytu był K., na podstawie testamentu notarialnego nabyli:

- syn T. L. (1) , s. B. i K. H. w 1/3 części spadku,

- syn P. L., s. B. i K. H. w 1/3 części spadku,

- córka A. W., c. B. i K. H. w 1/3 części spadku;

I.  przyznaje radcy prawnemu J. K. od Skarbu Państwa kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem wynagrodzenia za czynności kuratora nieznanej z miejsca pobytu uczestniczki K. C.,

II.  nie obciąża uczestników postępowania nieuiszczonymi kosztami sądowymi.

Sygn. akt I Ns 120/21

UZASADNIENIE

Wnioskodawca T. L. (1) wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po K. L. zmarłej dnia 12.02.2021 r. w K. , mającej ostatnie miejsce zwykłego pobytu w K.. Wskazał, iż w dacie śmierci K. L. była wdową. Spadkodawczyni posiadała czworo dzieci: wnioskodawcę, syna P. L., córkę A. W. oraz córkę K. C.. Z wiedzy wnioskodawcy wynika, że spadkodawczyni pozostawiła testament notarialny, który jest w posiadaniu uczestniczki A. W.. Wnioskodawca wniósł o zobowiązanie jej do przedłożenia testamentu. Wniósł również o ustanowienie kuratora dla nieznanej z miejsca pobytu uczestniczki K. C..

Kurator nieznanej z miejsca pobytu uczestniczki K. C. – radca prawny J. K., ustanowiony zarządzeniem z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie I Ns 120/21, w odpowiedzi na wniosek oświadczył, że nie oponuje wnioskowi o stwierdzenie nabycia spadku po K. L.. Jednocześnie wniósł o zobowiązanie uczestniczki A. W. do przedłożenia oryginału testamentu sporządzonego przez spadkodawczynię.

Uczestnicy P. L. i A. W. na rozprawie w dniu 17 września 2021r. poparli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w niniejszej sprawie .

Sąd ustalił, co następuje:

Spadkodawczyni K. L., z domu S., zmarła w dniu 12.02.2021 r. w K.. Ostatnim miejscem jej zwykłego pobytu był K.. W chwili śmierci była wdową.

(dowód: odpis skrócony aktu zgonu, k. 6, zapewnienie spadkowe k. 54)

Spadkodawczyni posiadała czworo dzieci: syna T. L. (1), syna P. L., córkę A. W. oraz córkę K. C..

(dowód: skrócone odpisy aktów stanu cywilnego, k. 35-38, zapewnienie spadkowe, k. 54)

K. L. w dniu 11.10.2018 r. sporządziła testament w formie aktu notarialnego składając oświadczenie przed notariuszem R. K. w prowadzonej przez nią Kancelarii Notarialnej w K. zapisanego w Repertorium A nr (...). W treści testamentu K. L. oświadczyła, że do całości spadku w udziałach wynoszących po 1/3 części powołuje swoją córkę A. W., ur. (...), swojego syna T. L. (1), ur. (...), swojego syna P. L., ur. (...) Jednocześnie oświadczyła, że wydziedzicza swoją córkę K. C., ponieważ uporczywie nie dopełnia względem niej obowiązków rodzinnych (nie utrzymuje kontaktów i nie interesuje się jej losem od ponad pięciu lat) oraz postępuje wbrew zasadom współżycia społecznego.

Na rozprawie w dniu 17 września 2021 r. Sąd dokonał otwarcia i ogłoszenia testamentu spadkodawczyni .

(dowód: testament, k. 51-52, protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu, k. 53)

Sąd zważył, co następuje:

Powyższy stan faktyczny został ustalony na podstawie nie budzących wątpliwości dokumentów w postaci odpisów aktów stanu cywilnego, aktu notarialnego zawierającego testament oraz zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawcę.

W okolicznościach sprawy brak było jakichkolwiek podstaw by odmówić wiary zapewnieniu spadkowemu złożonemu przez wnioskodawcę T. L. (2), jest ono zgodne ze zgromadzonymi w sprawie odpisami aktów stanu cywilnego , zostało potwierdzone przez pozostałych obecnych uczestników.

Zgodnie z art. 1025 § 1 k.c. sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku (art. 1026 k.c.).

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu ustalenie, czy osoba wskazana we wniosku jako spadkodawca zmarła oraz kto i na jakiej podstawie (ustawy czy też testamentu) jest jej spadkobiercą. W przypadku gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu przepisy Kodeksu cywilnego rozstrzygają o tym kto i z jakim udziałem dziedziczy spadek po osobie zmarłej. Natomiast jeżeli spadkodawca pozostawił testament zadaniem Sądu prowadzącego postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest ocena ważności testamentu wobec treści przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 926 § 1kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Przepis art. 926§ 2 kc stanowi, iż dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament (art. 941 kc). Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego (art. 950kc) . Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób ( art. 959 kc).

W niniejszej sprawie przedłożony przez uczestniczkę A. W. testament zawierający rozrządzenie testatora – spadkodawczyni swoim majątkiem na wypadek śmierci został sporządzony w formie aktu notarialnego sporządzonego w dniu 11.10.2018 r., w K. przed notariuszem R. K. w prowadzonej przez nią Kancelarii Notarialnej nr Rep. A (...). Zgodnie z oświadczeniem spadkodawczyni zawartym w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawczyni powołała do całości spadku w udziałach wynoszących po 1/3 części swoją córkę A. W., ur. (...), swojego syna T. L. (1), ur. (...), swojego syna P. L., ur. (...) Jednocześnie spadkodawczyni oświadczyła, że wydziedzicza swoją córkę K. C..

Akt notarialny zawierający oświadczenie spadkodawcy po odczytaniu został podpisany przez spadkodawczynię i notariusza. Testament spadkodawczyni został otwarty i ogłoszony w dniu 17 września 2021 r.

Ważność powyższego testamentu nie budzi wątpliwości , nie była też kwestionowana przez strony. Wskazani w testamencie spadkobiercy testamentowi nie odrzucili spadku ani nie zrzekli się dziedziczenia.

Mając na uwadze powyższe, stosownie do powołanych przepisów Sąd stwierdził nabycie spadku po spadkodawczyni K. L. na podstawie testamentu notarialnego przez jej i B. L. dzieci, tj. A. W., T. L. (1), i P. L. , w udziałach wynoszących po 1/3 części.

O wynagrodzeniu radcy prawnego J. K., kuratora ustanowionego dla nieznanej z miejsca pobytu uczestniczki K. C. , Sąd rozstrzygnął zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, § 1 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 2018 r. w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia i zwrotu wydatków poniesionych przez kuratorów ustanowionych dla strony w sprawie cywilnej w zw. z § 6 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22.10.2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych .

O kosztach postępowania orzeczono zgodnie z art. 520§1 kpc. Zgodnie z tym przepisem każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Wnioskodawca T. L. (1) został zwolniony z ponoszenia kosztów postępowania w sprawie . Sąd nie obciążył uczestników postępowania nieuiszczonymi kosztami sądowymi.