Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 1185/20

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 sierpnia 2021 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Romuald Kompanowski

Protokolant: st.sekr.sądowy Barbara Wypych

po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2021 r. w Kaliszu

odwołania J. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 3 sierpnia 2020 r. Nr (...)

w sprawie J. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o świadczenie przedemerytalne

Zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. z dnia 3 sierpnia 2020 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującemu J. G. świadczenie przedemerytalne poczynając od dnia 4 kwietnia 2020 r.

UZASADNIENIE

Decyzją z 3 sierpnia 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił J. G. prawa do świadczenia przedemerytalnego wskazując, iż ostatnie zatrudnienie wnioskodawcy nie ustało z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył J. G. wnosząc o zmianę przedmiotowej decyzji ZUS poprzez przyznanie mu prawa do świadczenia przedemerytalnego powołując się rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS Odział w O. wniósł o oddalenie odwołania

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Odwołujący J. G. urodził się (...) W okresie od 1 lutego 2016 r. do 12 września 2019 r. odwołujący był zatrudniony w firmie (...) w O. na stanowisku blacharz – dekarz przy czym pełny wymiar czasu pracy obwiązywał odwołującego od 1 stycznia 2017 r. aż do daty rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca w świadectwie pracy wydanym odwołującemu po rozwiązaniu stosunku pracy wskazał na rozwiązanie stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron z powodu likwidacji przez pracodawcę stanowiska pracy.

/ bezsporne /

Odwołujący był jednym z kilku pracowników firmy działającej na rynku usług dekarskich w Polsce i za granicą od 2012 r., z którym pracodawca rozwiązał zawarte wcześniej umowy o pracę. Faktyczne zaprzestanie działalności przez pracodawcę miało miejsce w sierpniu 2019 r. a spowodowane zostało brakiem płatności przez usługobiorców za wykonane przez firmę prace. Brak środków płatniczych zmusił pracodawcę do zwolnienia wszystkich pracowników a następnie do faktycznego zaprzestania świadczenia usług. Od tego czasu Ł. A. nie prowadzi działalności w zakresie usług dekarskich. Jego aktywność zarobkowa ukierunkowała się na działalność gastronomiczną prowadzaną wspólnie z dwoma osobami, z których każda ma zarejestrowaną swoją jednoosobową działalność gospodarczą.

dowód: zeznania Ł. A. złożone w postępowaniu karnym w charakterze

podejrzanego – k. 84 akt II K 197/20 Sądu Rejonowego w O.

Po rozwiązaniu stosunku pracy odwołujący był zarejestrowany w urzędzie pracy od 30 września 2019 r. Odwołujący pobierał zasiłek dla bezrobotnych w okresie od 30 września 2019 r. do 31 marca 2020 r. W okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych odwołujący nie odmówił podjęcia zatrudnienia. Na dzień 12 września 2019 r. odwołujący legitymuje się ponad 40 – letnim okresem ubezpieczenia.

/ bezsporne /

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Przez przyczynę dotyczącą zakładu pracy należy rozumieć zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 29 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 ze zm.):

- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,

- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,

- wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.

Odwołujący spełnił przesłankę zawartą w art. 2 ust. 1 pkt. 29b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 ze zm.), gdyż był zatrudniony w firmie (...) w O. przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, a stosunek pracy został z nim rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w związku z likwidacją firmy. Pracodawca bowiem doprowadził bowiem do zwolnienia wszystkich zatrudnionych pracowników, wykonujących pracę przy robotach dekarskich. Nastąpiło w związku z bakiem płatności za wykonane przez firmę prace. Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, iż rozwiązanie stosunku pracy z odwołującym nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 w/w ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak wynika z poczynionych na wstępie ustaleń, odwołujący w momencie złożenia wniosku był zarejestrowany jako bezrobotny, pobierał zasiłek przez okres ponad 6 miesięcy, nie domówił podjęcia zatrudnienia i złożył wniosek w zakreślonym przez przepis art. 5 ust. 3 ustawy oświadczeniach przedemerytalnych.

Zaskarżona decyzja podlegała zmianie jak w sentencji wyroku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala się na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w art. 7 ust. 3. Odwołujący złożył wniosek wraz z kompletem dokumentów, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy w dniu 3.04.2020 r., dlatego też Sąd przyznał świadczenie przedemerytalne od dnia 4.04 2020 r.

Romuald Kompanowski