Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV K 667/ 21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 listopada 2021 r.

Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie, Wydział IV Karny w składzie:

Przewodniczący sędzia Radosław Marcinków

Protokolant Rafał Kamiński

Bez udziału prokuratora

po rozpoznaniu dnia 13.09.2021 r. i 4.11.2021r. sprawy:

M. S., urodzonego (...) w S.,

syna W. i M.,

oskarżonego o to, że w okresie od dnia 24 sierpnia 2020 roku do dnia 16 marca 2021 roku w S. w mieszkaniu przy ul. (...), będąc uprzednio karanym za umyślne przestępstwo podobne wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin Centrum IV Wydział Karny o sygn. akt IVK (...) z dnia 24 sierpnia 2017r. za czyn z art. 207 § 1 k.k. na karę 1 roku pozbawienia wolności, którą to karę odbył w okresie 21 listopada 2018 roku do 18 czerwca 2019 roku oraz wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum IV Wydział Karny o sygn. akt IVK (...) z dnia 17 lipca 2019 roku za czyn z art. 207 § 1 k.k. łączącego kary pozbawienia wolności wymierzone wyrokami Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie z dnia 14 marca 2019 roku sygn. IVK (...) oraz Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum w Szczecinie z dnia 8 kwietnia 2019 roku, sygn. IVK (...), w wymiarze 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności, którą to karę odbył w okresie 18 czerwca 2019 roku do 24 sierpnia 2020 roku, znęcał się psychicznie i fizycznie nad babcią J. S. oraz dziadkiem M. S. w ten sposób, że znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, podczas których wielokrotnie wyzywał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, oddawał potrzeby fizjologiczne w miejscu zamieszkania pokrzywdzonych, zakłócał spokój, wypychał z mieszkania, a ponadto wielokrotnie groził pozbawieniem życia i zdrowia J. S. i M. S.,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

I.  uznaje oskarżonego za winnego tego, że w okresie od dnia 26 sierpnia 2020 roku do dnia 11.02.21r. oraz od 9.03.21 do 16 marca 2021 roku w S. w mieszkaniu przy ul. (...) znęcał się psychicznie nad babcią J. S. oraz dziadkiem M. S. w ten sposób, że znajdując się pod wpływem alkoholu wielokrotnie wszczynał awantury, podczas których wyzywał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, oddawał mocz i pluł na podłogę, używając słów wulgarnych żądał od nich opuszczenia mieszkania, zakłócał pokrzywdzonym spoczynek nocny zapalając światło i włączając głośno muzykę, groził M. S. spaleniem samochodu, a ponadto groził pokrzywdzonym pozbawieniem życia, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio karany wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 8 kwietnia 2019r. sygn. IV K (...) za czyn podobny kwalifikowany z art. 207 § 1 k.k. na karę 11 miesięcy pozbawienia wolności, która to kara objęta została wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 17 lipca 2019r. sygn. IV K (...), w którym orzeczono wobec oskarżonego karę łączną 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności odbytą przez niego w okresie od 18 czerwca 2019r. do 25 sierpnia 2020r. z zaliczeniem okresu od 30.10.2017r. do 18.04.2018r., tj. czynu z art. 207 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. i za ten czyn na podstawie art. 207 § 1 k.k. wymierza oskarżonemu karę 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności,

II.  na podstawie art. 63 § 1 k.k. na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zalicza okres zatrzymania i tymczasowego aresztowania oskarżonego od 16 marca 2021r. g. 13.15 do dnia 13 września 2021r. g. 11.40,

III.  na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. oraz art. 17 ust 1 i 2 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego od kosztów sądowych, w tym od opłaty.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 667/21

3. PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

M. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zachowania opisane w przypisanym oskarżonemu czynie miały charakter powtarzający się, długotrwały, wynikały z trwającej cały czas tej samej sytuacji rodzinnej. Poszczególne negatywne zachowania oskarżonego charakteryzowały się przy tym intensywnością oraz dotkliwością w zadawaniu cierpień psychicznych pokrzywdzonym w celu ich poniżenia i dokuczenia im. Zachowania te wypełniły zatem znamiona art. 207 § 1 k.k.

Oskarżony przypisanego mu czynu dopuścił się będąc wcześniej karany w warunkach wskazanych w pkt I części dyspozytywnej, a tym samym działał w warunkach recydywy z art. 64 § k.k.

4. KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M.

S.

I

Oskarżony był wcześniej trzykrotnie karany za czyny tożsame, co jest istotną okolicznością obciążającą. Jednocześnie jednak należy zauważyć, że okres przypisanego znęcania nie jest bardzo długi (znacznie krótszy niż rok), nadto zachowania oskarżonego, aczkolwiek dotkliwe dla pokrzywdzonych, nie eskalowały do stosowania przemocy fizycznej.

Na marginesie należy zauważyć, że oskarżony bezpośrednio po przypisanym mu czynie przez długi okres był tymczasowo aresztowany. Dolegliwość stosowania tego środka bez wątpienia jest większa niż dolegliwość wykonywania kary pozbawienia wolności.

Z uwagi na dotychczasową karalność oskarżonego oraz działanie w warunkach recydywy brak było jakichkolwiek podstaw do orzeczenia warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności.

M. S.

II

Na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zaliczono okres zatrzymania i tymczasowego aresztowania oskarżonego.

4. KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III

Oskarżony ma wykształcenie podstawowe, nie ma wyuczonego zawodu, nie pracuje, nie posiada majątku, orzeczono wobec niego karę bezwzględną pozbawienia wolności, nadto nikłe są realne szanse podjęcia przez niego w przewidywalnej przyszłości zatrudnienia, które mogłoby dać możliwość egzekwowania orzeczonych należności.

W świetle powyższych okoliczności, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że, po pierwsze, oskarżony nie posiada środków na spłatę kosztów sądowych (zwłaszcza jeśli jakiekolwiek środki miałby przeznaczać na zaspakajanie swoich podstawowych potrzeb), po drugie zaś, brak płatności kosztów sądowych wiązał się będzie z brakiem możliwości ich przymusowego wyegzekwowania; koszty postępowania egzekucyjnego byłyby jedynie dodatkowymi wydatkami niniejszego postępowania ponoszonymi przez Skarb Państwa.

5. Podpis