Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 129/19

POSTANOWIENIE

Dnia 27 czerwca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Sanoku I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Elżbieta Domańska

Protokolant: sekretarz sądowy Anna Wójcik

po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2019r. w Sanoku na rozprawie

sprawy z wniosku R. P. PESEL (...);

przy uczestnictwie A. S. PESEL (...);

R. N. PESEL (...);

G. P. PESEL (...);

A. P. PESEL (...);

M. P. PESEL (...);

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. P. i S. P.

p o s t a n a w i a

I. s t w i e r d z i ć, że spadek po Z. P. c. J. i S. zmarłej w dniu 29 maja 2000 r. w S., a ostatnio stale zamieszkałej w N. na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia nabyli:

- mąż S. P. w 2/8 częściach

- syn E. P. w 2/8 częściach

- syn R. P. w 2/8 częściach

- wnuczka R. N. w 1/8 części

- wnuk A. S. w 1/8 części

I. s t w i e r d z i ć, że spadek po S. P. s. J. i A. zmarłym w dniu 4 czerwca 2004 r. w S., a ostatnio stale zamieszkałym w N. na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia nabyli

- syn R. P. w 6/18 częściach

- wnuk M. P. w 2/18 częściach

- wnuk G. P. w 2/18 częściach

- wnuczka A. P. w 2/18 częściach

- wnuczka R. N. w 3/18 częściach

- wnuk A. S. w 3/18 częściach

Sygn. akt I Ns 129/19

UZASADNIENIE

Postanowienia z dnia 27 czerwca 2019 r.

Wnioskodawca R. P. we wniosku z dnia 5 marca 2019 r. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po Z. P., oraz S. P. na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Z. P. zmarła w dniu 29 maja 2000r. w S., a ostatnio stale zamieszkiwała w N.. W chwili śmierci była zamężną ze S. P.. Z tego małżeństwa miała troje dzieci: syna R. P., córkę S. F. zmarłą w dniu 26 czerwca 1998r. i syna E. P.. Córka spadkodawczyni miała dwoje dzieci: syna A. S. i córkę R. N.. Nie miała dzieci pozamałżeńskich, ani przysposobionych. Nie pozostawiła po sobie testamentu. Nikt z jej spadkobierców przed jej śmiercią nie zrzekł się umownie po niej dziedziczenia, ani po jej śmierci nie składał oświadczenia o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku po niej. Nikt z nich nie został uznany przez nią za niegodnego dziedziczenia po niej. Nie pozostawiła po sobie gospodarstwa rolnego.

Mąż Z. P., S. P. zmarł w dniu 4 czerwca 2004r. w S., a ostatnio stale zamieszkiwał w N.. W chwili śmierci był wdowcem. Wcześniej był żonaty z Z. P.. Z tego małżeństwa miał troje dzieci tych samych co Z. P.: syna R. P., córkę S. F. zmarłą w dniu 26 czerwca 1998r. i syna E. P. zmarłego w dniu (...) Córka spadkodawcy S. F. pozostawiła po sobie dwoje dzieci: syna A. S. i córkę R. N.. Syn spadkodawcy E. P. pozostawił po sobie troje dzieci: syna M. P., córkę A. P., syna G. P.. Nie miał dzieci pozamałżeńskich, ani przysposobionych. Nie pozostawił po sobie testamentu. Nikt z jego spadkobierców przed jego śmiercią nie zrzekł się umownie po nim dziedziczenia, ani po jego śmierci nie składał oświadczenia o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku po nim. Nikt z nich nie został uznany przez spadkodawcę S. P. za niegodnego dziedziczenia po nim.

( dowód: odpis skrócony aktu zgonu Z. P. – k. 5, S. P. – k. 6, E. P., S. F., odpisy skrócone aktów urodzenia A. S., R. P., A. P., M. P., G. P., E. P., odpis skrócony aktu małżeństwa R. N. – k. 7, zapewnienie spadkowe R. P. – 00 : 06 : 42 – 00 : 17 : 27 protokołu elektronicznego, A. S. - 00 : 17 : 57 – 00 : 22 : 07 protokołu elektronicznego, A. P. - 00 : 22 : 07 – 00 : 24 : 28 protokołu elektronicznego, odpis (...) – k. 20).

Dokonane w niniejszej sprawie ustalenia faktyczne Sąd oparł o wskazany wyżej materiał dowodowy w postaci odpisów skróconych aktów zgonu, urodzenia, małżeństw, oraz zapewnień spadkowych uczestników postępowania.

Pozwoliły one Sądowi na ustalenie rodzaju dziedziczenia, kręgu spadkobierców po zmarłych Z. P., S. P., a także wielkości udziału każdego z spadkobierców w spadku po zmarłych.

Materiał dowodowy jest zupełny i kompletny, stanowi pełną podstawę do dokonania stwierdzenia nabycia spadku po zmarłych Z. P., S. P..

Sąd z w a ż y ł co następuje:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłych przechodzą z chwilą ich śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Spadki. (art. 922§1 k.c.) Zgodnie z art. 924 k.c. „Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”, a zgodnie z art. 925 k.c. „Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku” Powołanie do spadku wynika z ustawy, lub z testamentu. (art.. 926§1 k.c.) Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku o czym stanowi art. 927§1 k.c.

W przypadku spadkodawców Z. P. i S. P. mamy do czynienia z powołaniem do spadku w wyniku ustawy, gdyż nie pozostawili oni po sobie testamentu. Zgodnie z art. 931§1 i § 2 k.c. „W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy, oraz jego małżonek: dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż czwarta część całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadł, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.” W tej sytuacji po śmierci Z. P. spadek po niej przypada jej mężowi S. P. 2/8 części spadku, czyli w ¼ jego części oraz żyjącym zstępnym synowi R. P. i synowi E. P. w wielkości 2/8 części spadku każdemu z nich, a także dzieciom zmarłej przed nią córki S. F. A. S. i R. N. w wielkości 1/8 części spadku na rzecz każdego z nich.

Po śmierci S. P. spadek po nim dziedziczą syn R. P. w 6/18 części, dzieciom zmarłej przed nim córki S. F. A. S. i R. N. w wielkości 3/18 części spadku na rzecz każdego z nich oraz dzieciom zmarłego przed nim syna E. P. M. P., G. P. i A. P. w wielkości 2/18 części spadku na rzecz każdego z nich.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak wyżej.