Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: X U 3566/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 marca 2014 roku

Sąd Okręgowy – Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach

X Wydział Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Magdalena Wróbel

Sędziowie/Ławnicy:

Protokolant:

Sylwia Krenczyk

po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2014 roku w Katowicach

odwołania A. A. (A. A.)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

z dnia 17 września 2013 roku

znak: R- (...)

w sprawie A. A. (A. A.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do renty rodzinnej

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje ubezpieczonemu prawo do renty rodzinnej do dnia 30 listopada 2013 roku

Sygn. akt: XU 3566/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17 września 2013r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonemu A. A. przedłużenia wypłaty renty rodzinnej do dnia 30 listopada 2013r. – wskazując w jej uzasadnieniu, że ubezpieczony, zgodnie z zaświadczeniem uczelni z dnia 27 marca 2013r., ukończył 25 rok życia będąc na ostatnim roku studiów, które programowo trwały do dnia 30 września 2013r. Wskazał, że zgoda Prodziekana uczelni dotyczy jedynie przesunięcia terminu na złożenie pracy magisterskiej.

Od decyzji tej ubezpieczony wniósł odwołanie domagając się wypłaty renty rodzinnej do dnia 30 listopada 2013r.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji, wnosząc jednocześnie o oddalenie odwołania ubezpieczonego. Wskazał, że dla oceny prawa ubezpieczonego do renty rodzinnej po ukończeniu 25 roku życia znaczenia ma wyłącznie zakończenie ostatniego roku studiów, a nie data obrony pracy magisterskiej czy odbioru dyplomu. Decyzja o przedłużeniu terminu do obrony pracy magisterskiej nie przedłużyła ubezpieczonemu ostatniego roku studiów.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczony A. A. (ur. (...)) począwszy od dnia 24 listopada 1994r. pobierał rentę rodzinną po zmarłej matce. Prawo do świadczenia zostało przez organ rentowy ustalone dla ubezpieczonego do dnia 30 września 2013r. – w związku z treścią zaświadczenia wystawionego w dniu 27 marca 2013r. przez Dziekanat Wydziału (...) Materiałowej i Metalurgii Politechniki (...) w K.. W zaświadczeniu tym uczelnia wskazała, że ubezpieczony studiuje na roku drugim, trzecim semestrze (studia stacjonarne II stopnia magisterskie 3 semestry) i winien ukończyć naukę do dnia 30 września 2013r. (k. 209 a.r.).

W zaświadczeniu z dnia 10 września 2013r. w/w uczelnia wskazała następnie , że ubezpieczony programowo ukończy studia 30 listopada 2013r. - otrzymał zgodę Prodziekana ds. Studenckich na złożenie pracy magisterskiej do dnia 8 listopada 2013r. (k. 213 a.r..).

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 września 2013r. organ rentowy odmówił ubezpieczonemu przedłużenia wypłaty renty rodzinnej do dnia 30 listopada 2013r.

Strony nie zgłaszały dalszych wniosków dowodowych.

Sąd zważył co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego podlega uwzględnieniu.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r., nr 153, poz. 1227 z pózn. zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną dzieci mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3)  bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2 (art. 68 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Jednocześnie jednak jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów (art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej).

W rozpoznawanej sprawie poza sporem pozostawało, że odwołujący się w dniu 17 sierpnia 2013r. ukończył 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej. Spornym między stronami jednakże pozostawała data graniczna uprawnień rentowych skarżącego, limitowanych datą zakończenia studiów.

W tym zakresie Sąd, w oparciu o zaświadczenia wystawione w dniach 27 marca 2013r. i 10 września 2013r. przez dziekanat Wydziału (...) Materiałowej i Metalurgii Politechniki (...) w K. ustalił, że odwołujący się studia wyższe pierwotnie planowo miał ukończyć do dnia 30 września 2013r., a przedłużenie terminu ich ukończenia nastąpiło w związku z przedłużeniem mu przez władze uczelni terminu złożenia pracy magisterskiej i egzaminu magisterskiego. Bezspornie ubezpieczony nie powtarzał ostatniego roku studiów.

Skoro zatem ubezpieczony ukończył 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów wyższych to zgodnie z powołaną powyżej regulacją art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej w pełni zasadnym jest jej roszczenie o wypłatę renty rodzinnej do ukończenia tego roku studiów, określonego programowo przez uczelnię na dzień 30 listopada 2013r. (k.213 a.r.). Czasokres trwania ostatniego roku studiów został przez uczelnię określony w odniesieniu do ubezpieczonego indywidualnie, zgodnie z jej regulaminem.

Stanowisko Sądu znajduje poparcie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 kwietnia 2006 r., sygn. akt II UK 174/05, publ. OSNP 2007/7-8/10, wedle którego prawo do pobierania renty rodzinnej ulega przedłużeniu do zakończenia ostatniego roku akademickiego, na którym uprawniony ukończył 25 rok życia, bez względu na to, czy rok ten powtarza, czy odbywa na nim studia po raz pierwszy. Tym bardziej zasadnym jest więc przyznanie skarżącemu prawa do renty rodzinnej do dnia ukończenia przez niego studiów w terminie przedłużonym przez uczelnię – w związku z ukończeniem podczas tego ostatniego roku studiów 25 lat życia.

Mając powyższe na uwadze Sąd, uznając odwołanie za uzasadnione, z mocy art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji wyroku.

SSO Magdalena Wróbel