Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 517/21

POSTANOWIENIE

Dnia 21 września 2021 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący – Sędzia Małgorzata Kończal

po rozpoznaniu w dniu 21 września 2021 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) w T.

o stwierdzenie nabycia spadku po W. T.

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od zarządzenia Przewodniczącego w Sądzie Rejonowym w Toruniu

z dnia 2 września 2021 r.

sygn. akt I Ns 622/21

p o s t a n a w i a : odrzucić zażalenie.

UZASADNIENIE

Z dniem 7 listopada 2019 r., stosownie do ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469) warunkiem dopuszczalności zaskarżenia przez stronę wyroku apelacją stało się zgłoszenie przez tę stronę skutecznego wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Zgodnie bowiem z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jednocześnie, na mocy w/w nowelizacji, uchylono § 2 powyższego przepisu, który stanowił, że jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie na mocy art. 397 §3 k.p.c. do zażalenia.

Mając na uwadze powyższe, obecnie strona może złożyć apelację lub zażalenie tylko w sytuacji, gdy wcześniej złożyła w terminie wniosek o uzasadnienie orzeczenia. Jeżeli takiego wniosku nie złożyła, traci prawo do jego zaskarżenia.

Mając na uwadze powyższe, zażalenie złożone bez uprzedniego wniosku o uzasadnienie, podlegało odrzuceniu, o czym orzeczono zgodnie z art. 373 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 §3 k.p.c.