Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 547/21

POSTANOWIENIE

Dnia 08 grudnia 2021 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Janusz Supiński

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa P. R.

przeciwko A. C. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) A. C. w W.

o wydanie rzeczy

wskutek wniosku powoda o zabezpieczenie roszczenia

p o s t a n a w i a:

oddalić wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

Sygn. akt I C 547/21

UZASADNIENIE

Powód P. R. wniósł o nakazanie pozwanej Anie C. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) w W., aby wydała powodowi samochód osobowy marki C. (...) nr rej. (...) wraz z kluczykiem i dowodem rejestracyjnym. Jednocześnie wniósł o dokonanie zabezpieczenia roszczenia poprzez nakazanie pozwanej natychmiastowego wydania w/w pojazdu powodowi. W uzasadnieniu wskazał, że jest właścicielem samochodu osobowego marki C. (...) nr rej. (...), pojazd ten przekazał pozwanej w celu dokonania naprawy z zastrzeżeniem, że naprawa nie będzie kosztowniejsza niż 1.500 zł, a w przypadku, gdyby jednak koszt naprawy miał przewyższyć wskazaną kwotę, pozwana winna była przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę powoda. Pozwana – podnosił dalej powód – nie uzyskała takiej zgody, a po dokonaniu naprawy wyceniła jej koszt na kwotę 9.424,70 zł. W związku z powyższym powód wezwał pozwaną do wydania mu auta, ale pozwana odmówiła.

Sąd zważył, co następuje:

Art. 730 1 § 1 kpc stanowi, ze udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. § 2 tego przepisu przewiduje, że interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Z kolei art. 731 kpc przewiduje, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia.

W realiach niniejszej sprawy stwierdzić należy, że powód domaga się już na etapie ewentualnego zabezpieczenia jego roszczeń ich zaspokojenia. Wszak wniosek o zabezpieczenia roszczenia o wydanie pojazdu poprzez nakazanie wydania tego pojazdu to de facto spełnienie roszczenia. Na wydanie takiego zabezpieczenia nie pozwala tymczasem wspomniany przepis art. 731 kpc.

W tej sytuacji Sąd, na zasadzie art. 730[1] § 1 i 2 kpc oraz art. 731 kpc, orzekł jak w postanowieniu.