Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ns 423/20

POSTANOWIENIE

Dnia 22 grudnia 2021 roku

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie, Wydział III Cywilny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia Sądu Rejonowego Anna Szarek

po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2021 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku D. K.

o stwierdzenie nabycia spadku

umarza postępowanie.

Sygn. akt III Ns 423/20

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 22 grudnia 2021 roku

W dniu 8 października 2020 roku D. K. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po J. S., który zmarł w dniu 28 sierpnia 2020 roku w G., ostatnio zamieszkałym w S..

Zarządzeniem z dnia 10 grudnia 2020 roku Przewodnicząca zobowiązała wnioskodawczynię do udzielenia informacji na temat imion, nazwisk i adresów zamieszkania krewnych J. S. - w terminie 14 dni, pod rygorem przyjęcia, że wiedzy takiej nie posiada.

W przepisanym terminie D. K. wykonała zobowiązanie, wskazując m.in., że J. S. posiadał siostrę S. M., która zmarła w 2011 roku i ma syna T. M..

W piśmie procesowym z dnia 8 marca 2021 roku wnioskodawczyni poinformowała o zgonie T. M., który nastąpił w dniu 22 lutego 2021 roku.

Zarządzeniem z dnia 8 czerwca 2021 roku Przewodnicząca wezwała wnioskodawczynię do złożenia postanowienia w przedmiocie nabycia spadku po T. M. albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia po tym spadkodawcy oraz podania imion, nazwisk i adresów zamieszkania spadkobierców ww. spadkodawcy (z uwagi na fakt, że T. M. żył w chwili śmierci J. S., jego prawa w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku reprezentują spadkobiercy, a nie zstępni – dzieci) - w terminie 30 dni, pod rygorem zawieszenia postępowania, a także zwróciła się do USC w S. o przesłanie odpisów aktów stanu cywilnego poszczególnych osób.

Wobec niewykonania zobowiązania przez wnioskodawczynię, postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 25 sierpnia 2021 roku postępowanie zostało zawieszone. W zasadniczych motywach rozstrzygnięcia wskazano, że T. M. żył w chwili śmierci J. S., jego prawa w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku reprezentują jego spadkobiercy, a nie zstępni (dzieci), co oznacza konieczność złożenia postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po T. M. albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia po tym spadkodawcy. Postanowienie uprawomocniło się w dniu 7 października 2021 roku.

Postanowieniem z dnia 22 grudnia 2021 roku Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie umorzył postępowanie w sprawie.

Sąd zważył, co następuje:

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że przed wydaniem orzeczenia o umorzeniu postępowania na podstawie art. 182 § 1 k.p.c., Sąd zobligowany był zbadać rzeczywistą podstawę zawieszenia postępowania, w szczególności czy był nią przepis art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

Jak zostało już wskazane w zasadniczych motywach rozstrzygnięcia postanowienia z dnia 25 sierpnia 2021 roku w przedmiocie zawieszenia postępowania, ze względu na zgon T. M., który nastąpił po zgonie spadkodawcy J. S., prawa T. M. w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku reprezentują jego spadkobiercy, którymi niekoniecznie muszą być zstępni (dzieci), co oznaczało konieczność złożenia postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po T. M. albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia po tym spadkodawcy.

Trzeba mieć na względzie, że zaistnienie w toku sprawy zdarzenia powodującego utratę przez uczestnika zdolności sądowej, do którego należy także śmierć osoby fizycznej, wywiera istotny wpływ na kontynowanie postępowania. Jeżeli do śmierci uczestnika dojdzie w sprawie rozpoznawanej w trybie postępowania nieprocesowego, której przedmiotem są prawa majątkowe, to postępowanie podlega zawieszeniu z urzędu, a dalsze jego prowadzenie możliwe jest po ustaleniu następców prawnych zmarłego i podjęciu postępowania z ich udziałem.

Podkreślenia wymaga, że T. M. nie był uczestnikiem niniejszego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po J. S., ponieważ przed jego zgonem nie wezwano go do udziału w sprawie i nie doręczono mu odpisu wniosku D. K. o stwierdzenie nabycia spadku.

Skoro T. M. nie był uczestnikiem niniejszego postępowania, to tym samym brak było podstaw do zawieszenia postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. z uwagi na jego śmierć.

W tej sytuacji Przewodnicząca wezwała wnioskodawczynię do przedłożenia postanowienia w przedmiocie nabycia spadku po T. M. albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia po tym spadkodawcy oraz podania imion, nazwisk i adresów zamieszkania spadkobierców ww. spadkodawcy celem wezwania ich od udziału w sprawie, a następnie doręczenia odpisu wniosku i kontynuowania postępowania. Niewykonanie powyższego zobowiązania spowodowało niemożność nadania sprawie dalszego biegu - art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., który na zasadzie art. 13 § 2 k.p.c. stosuje się w postępowaniu nieprocesowym. Podana podstawa zwieszenia była więc podstawą rzeczywistą.

Zgodnie z art. 182 § 1 pkt 1 k.p.c. Sąd umarza postępowanie zawieszone z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania.

Postanowienie o zawieszeniu postępowania zostało wydane w dniu 25 sierpnia
2021 roku i w ciągu trzech miesięcy nie został zgłoszony skutecznie wniosek o jego podjęcie, w związku z czym postanowieniem z dnia 22 grudnia 2021 roku Sąd umorzył postępowanie.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w postanowieniu.