Pełny tekst orzeczenia

7.Sygn. akt II K 1190/18

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 marca 2021r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora---

po rozpoznaniu dnia 06.08.2019r., 08.10.2019r., 02.12.2019r., 14.02.2020r., 05.03.2021r

sprawy F. K., syna Z. i S. zd. P., ur. (...) w P.

oskarżonego o to, że:

w K. w okresie od stycznia 2012r do 10 sierpnia 2018r znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją córką K. Z. w ten sposób, że wszczynał awantury domowe podczas których używał wobec niej słów wulgarnych i poniżających a także wielokrotnie naruszył jej nietykalność szarpiąc i popychając ją,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.

1.  uznaje oskarżonego F. K. za winnego zarzucanego mu czynu wyczerpującego dyspozycję art. 207 § 1 k.k. przyjmując, iż w okresie objętym zarzutem miał on znacznie ograniczoną zdolność do zrozumienia swojego działania oraz pokierowania swoim postępowaniem, tzn. działał w warunkach art. 31 § 2 k.k. i za ten czyn na podstawie art. 207 § 1 k.k. przy zastosowaniu art. 60 § 6 pkt 4 k.k. w zw. z art. 31 § 2 k.k. wymierza oskarżonemu karę 100 (stu) stawek dziennych grzywny ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 10 (dziesięć) zł;

2.  przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz adw. M. T. kwotę 676,00 (sześćset siedemdziesiąt sześć 00/100) zł powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu F. K. z urzędu;

3.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 1000 (jednego tysiąca) zł tytułem zwrotu części kosztów sądowych w pozostałej części obciążając tymi kosztami Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1190/18

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

F. K.

w K. w okresie od stycznia 2012r do 10 sierpnia 2018r znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją córką K. Z. w ten sposób, że wszczynał awantury domowe podczas których używał wobec niej słów wulgarnych i poniżających a także wielokrotnie naruszył jej nietykalność szarpiąc i popychając ją,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony F. K. jest ojcem pokrzywdzonej K. Z.. Pokrzywdzona zamieszkuje z oskarżonym oraz swoją matką i synem. Pokrzywdzona od wielu lat nadużywa alkoholu. Oskarżony ma do córki żal i pretensje z powodu popadnięcia w nałóg, braku umiejętności utrzymania pracy, dalszego pozostawania na utrzymaniu jego i matki. Dodatkowo sytuację w rodzinie pogarsza konieczność utrzymywania niepracującego, dorosłego wnuka oraz rozbieżności co do metody postępowania z uzależnioną córką. Matka pokrzywdzonej cały czas ma nadzieję na „samoistną” poprawę stanu zdrowia córki, natomiast oskarżony jest zwolennikiem radykalnych działań polegających na doprowadzeniu do przymusowego leczenia córki i ponoszenia przez nią konsekwencji nałogowego picia alkoholu.

Jednak na skutek organicznej chwiejności afektywnej powstałej u oskarżonego na podłożu szkodliwego używania alkoholu oraz schorzeń somatycznych oskarżony ma znacznie zmniejszone możliwości kontroli emocji oraz swojego zachowania. W następstwie tego, oskarżony, gdy K. Z. wraca do domu pod wpływem alkoholu albo gdy oskarżony ma podejrzenie, że córka jest pod wpływem alkoholu wszczyna awantury w domu wobec pokrzywdzonej, podczas których ubliża pokrzywdzonej szarpie ją i popycha. Agresywne zachowania prezentował również w obecności kuratora sądowego.

1. opinia biegłych,

2. wyjaśnienia oskarżonego,

3. zeznania B. K.,

4. zeznania U. K. (1),

5. częściowo zeznania D. Z.,

6. zeznania M. G.,

7. zeznania K. Z.

8. akta III RNs 263-19,

9. akta I C 102-19

1. k. 116-120,

2. k. 138-139,

3. k. 139-140,

4. k. 140-141,

5. k. 157-158,

6. k. 158-159,

7. k. 330-331, 25-26, 66,

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

7.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1. opinia biegłych,

2. wyjaśnienia oskarżonego,

3. zeznania B. K.,

4. zeznania U. K. (1),

5. częściowo zeznania D. Z.,

6. zeznania M. G.,

7. zeznania K. Z.

8. akta III RNs 263-19,

9. akta I C 102-19

Sąd dał wiarę wymienionym dowodom w zakresie trudnej, konfliktogennej sytuacji panującej w domu oskarżonego i pokrzywdzonej albowiem w tym zakresie zeznania świadków są spójne ze sobą. Zeznania świadków są również spójne z obserwacjami poczynionymi przez kuratora sprawującego nadzór nad K. Z.. W zakresie rodzaju karalnych zachowań oskarżonego, których miał się on dopuszczać wobec pokrzywdzonej Sąd dał wiarę tym dowodom w takim zakresie, w jakim były one opisywane w sposób podobny, powtarzalny w tym materiale dowodowym.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.częściowo wyjaśnienia oskarżonego

1.  Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego w zakresie w jakim zaprzeczał on aby dochodziło do przemocowych zachowań wobec pokrzywdzonej. Z treści zeznań kuratora U. K. (2) oraz z treści sprawozdań z nadzoru wynika wprost, iż do takich zachowań dochodziło również w obecności kuratora a także, iż oskarżony przyznaje sobie prawo do tego typu zachowań i jest wobec nich bezkrytyczny. Zarówno z treści zeznań U. K. (1), jak i treści sprawozdań z nadzoru nie wynika, by kuratorka była uprzedzona do oskarżonego, zauważa ona również niekonsekwencje w podejściu rodziców do uzależnienia córki, nie pochwala zachowania D. Z..

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

F. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z treścią ar. 207 § 1 k.k. karze podlega ten, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą (…). W ocenie Sądu zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na przypisanie oskarżonemu zarzucanego mu czynu polegającego na tym, iż w okresie od stycznia 2012r do 10 sierpnia 2018r znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją córką K. Z. w ten sposób, że wszczynał awantury domowe podczas których używał wobec niej słów wulgarnych i poniżających a także wielokrotnie naruszył jej nietykalność szarpiąc i popychając ją.

Oskarżony, jak wynika z treści opinii lekarskiej działał w warunkach art. 31 § 2 k.k. Działania oskarżonego polegające na ubliżaniu córce, popychaniu jej i awanturowaniu się miały na celu upokorzenie pokrzywdzonej w związku z nałogiem alkoholowym, z którym nie potrafiła sobie poradzić. W ocenie Sądu oskarżony zachowywał się w ten sposób usiłując wymusić na córce zmianę postępowania, była to swoista „metoda wychowawcza”. Z uwagi na istniejące u oskarżonego zaburzenia oskarżony miał w stopniu znacznym ograniczoną możliwość rozpoznania, iż są to zachowania niedopuszczalne, karalne, naganne.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

F. K.

1.

1. Oskarżony godził swoim zachowaniem w prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Działał przez dłuższy czas. Wymierzając oskarżonemu karę, Sąd miał na uwadze specyficzną wyżej opisaną sytuację panującą w domu. Pokrzywdzona jest osobą bardzo silnie uzależnioną od alkoholu, prezentującą postawę roszczeniową, wykorzystującą brak jednolitego stanowiska rodziców wobec jej uzależnienia. Mimo toczących się postępowań jej uzależnienie pogłębiło się. Również matka oskarżonej nie chce z nią zamieszkać ponieważ boi się, że nie da sobie z pokrzywdzoną rady, przyznaje to sama pokrzywdzona. Okolicznością łagodzącą wobec oskarżonego jest podejmowanie przez niego starań o zapewnienie pracy córce, leczenia odwykowego, czy to w formie ambulatoryjnej, czy też w formie leczenia stacjonarnego. To oskarżony wezwał pogotowie ratunkowe, gdy pokrzywdzona wróciła do domu pobita również oskarżony przyczyniał się do utrzymania syna pokrzywdzonej, gdy ta nie mogła mu tego utrzymania zapewnić. Z tych przyczyn Sąd skorzystał z możliwości jaką daje art. 60 § 6 pkt 4 k.k. w zw. z art. 31 § 2 k.k. i wymierzył oskarżonemu jedynie karę grzywny.

Okolicznością obciążającą mającą wpływ na wymiar kary jest brak skruchy po stronie oskarżonego, brak refleksji nad swoim postepowaniem. Oskarżony znając wyniki opinii lekarskiej dotyczącej jego osoby nie podjął żadnych działań w celu wypracowania właściwych postaw w postępowaniu z osobą uzależnioną.

7.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2., 3.

O wynagrodzeniu obrońcy ustanowionego z urzędu orzeczono w myśl § 17 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

Biorąc pod uwagę sytuację materialną oskarżonego na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. obciążono go częścią kosztów sądowych.

7.Podpis