Pełny tekst orzeczenia

7.Sygn. akt II K 456/19

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 marca 2021r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kaliszu R. M.

po rozpoznaniu dnia 07.01.2020r.,30.10.2020r., 08.12.2020r., 19.01.2021r., 02.03.2021r

sprawy E. C. córki K. i M. z domu R., ur. (...) w P.,

oskarżonej o to, że:

w dniu 16 października 2017r w K., po wcześniejszym uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za mówienie nieprawdy i za zatajanie prawdy oraz odpowiedzialności za zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym, podczas przesłuchania w toku postępowania prowadzonego pod sygnaturą akt: PR 3 Ds. 32.2018 Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, złożyła zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu karnym, podając nieprawdę, co do okoliczności, że nie podpisała weksla wystawionego na zlecenie (...) Sp. z o.o., zawiadamiając jednocześnie o popełnieniu na jej szkodę występku z art. 310 § 2 k.k. wiedząc, że przestępstwa tego nie popełniono

tj. o czyn z art. 233 § 1 k.k. i art. 238 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

1.  uniewinnia oskarżoną E. C. od popełnienia zarzucanego jej czynu;

2.  przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz adw. E. G. kwotę 676,00 (sześćset siedemdziesiąt sześć 00/100) złotych podwyższoną o należny podatek vat od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonej z urzędu,

3.  kosztami sądowymi obciąża Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 456/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

E. C.

w dniu 16 października 2017r w K., po wcześniejszym uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za mówienie nieprawdy i za zatajanie prawdy oraz odpowiedzialności za zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym, podczas przesłuchania w toku postępowania prowadzonego pod sygnaturą akt: PR 3 Ds. 32.2018 Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, złożyła zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu karnym, podając nieprawdę, co do okoliczności, że nie podpisała weksla wystawionego na zlecenie (...) Sp. z o.o., zawiadamiając jednocześnie o popełnieniu na jej szkodę występku z art. 310 § 2 k.k. wiedząc, że przestępstwa tego nie popełniono, tj. czyn z art. 233 § 1 k.k. i art. 238 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 4 października 2017 r. E. C. zawiadomiła na piśmie Prokuraturę Rejonową w Kaliszu, o możliwości popełnienia przestępstwa przez (...) Sp. z o.o. W zawiadomieniu podała, iż na skutek wykorzystania weksla niepodpisanego przez nią wymieniony podmiot uzyskał nakaz zapłaty, a następnie wszczął postępowanie egzekucyjne.

W dniu 16 października 2017 r. podczas przesłuchania w toku postępowania prowadzonego pod sygnaturą akt PR 3 Ds. 32.2018 Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, złożyła zeznania , w których podała, iż przed Ś. Wielkanocnymi otrzymała z Sądu m.in. kserokopię weksla wystawionego na jej dane oraz z podpisem. Oskarżona zwróciła się na piśmie do (...) Grupy (...) o wyjaśnienie tej sytuacji, jednak nie otrzymała żadnej odpowiedzi. W dniu 2 października 2017 r. E. C. otrzymała wezwanie do zapłaty kwoty wynikającej z weksla wraz z odsetkami na rzecz wymienionego wierzyciela. W zeznaniu tym oskarżona podała również, iż nigdy nie była we W. i w dniu 22 listopada 2016 r. nie podpisywała żadnego weksla.

Ustalono, iż w dniu 3 lutego 2012 r. oskarżona złożyła wniosek i zawarła umowę pożyczki nr (...). W zawarciu tej umowy uczestniczyła B. R.. Oskarżona zamieszkiwała wtedy w P.. Podpis złożony na wekslu jest oryginalnym podpisem E. C.

1.  protokół przesłuchania E. C.,

2.  Kopia weksla,

3.  Kopia pozwu,

4.  Kopia korespondencji związanej z pozwem ,

5.  Kopia dokumentów związanych z umową,

6.  opinia

1. k. 8-9,

2. 10,

3. k. 11-12,

4. k. 16-23,

5. k. 24-29,

6. k. 50-55, 71-77

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

E. C.

w dniu 16 października 2017r w K., po wcześniejszym uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za mówienie nieprawdy i za zatajanie prawdy oraz odpowiedzialności za zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym, podczas przesłuchania w toku postępowania prowadzonego pod sygnaturą akt: PR 3 Ds. 32.2018 Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, złożyła zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu karnym, podając nieprawdę, co do okoliczności, że nie podpisała weksla wystawionego na zlecenie (...) Sp. z o.o., zawiadamiając jednocześnie o popełnieniu na jej szkodę występku z art. 310 § 2 k.k. wiedząc, że przestępstwa tego nie popełniono, tj. czyn z art. 233 § 1 k.k. i art. 238 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Nie zostało udowodnione, iż podpis oskarżonej na spornym wekslu został podrobiony

1.  wyjaśnienia oskarżonej

k.

7.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1-6

Dowody te są spójne ze sobą, sąd nie dopatrzył się okoliczności nakazujących odmówić im wiary.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Wyjaśnienia oskarżonej

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonej w zakresie w jakim podała ona, że podpis na przedmiotowym wekslu nie jest jej autentycznym podpisem, gdyż wyjaśnienia te stoją w sprzeczności z wnioskami opinii biegłego pismoznawcy. Trwanie oskarżonej w błędnym przekonaniu, w ocenie sądu wzięło się z nieznajomości instytucji weksla, sposobu jego wypełnienia i skutków tego działania.

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

1

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

Zgodnie z treścią art. 233 § 1 k.k. karze podlega ten, kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę. Natomiast zgodnie z art. 238 k.k. karze podlega ten, kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono. Zarówno przestępstwo z art. 233 § 1 k.k. jak i z art. 238 k.k. może zostać popełnione jedynie z winy umyślnej. Oskarżona w ocenie Sądu nie działała z winy umyślnej, ani w zamiarze bezpośrednim ani też ewentualnym.

Niewątpliwie weksel został podpisany przez oskarżoną przy zawieraniu w dniu 3 lutego 2012 r. umowy pożyczki. Oskarżona wyjaśniała, iż zawierała umowę pożyczki tylko w dniu 18 lutego 2011 r. i została ona spłacona. Faktycznie zawierała ona taką umowę jednak blankiet podpisanego weksla nadal znajduje się w dokumentacji związanej z udzieleniem tej pożyczki – stanowi fragment wniosku o udzielenie pożyczki (k. 187). Wierzyciel oświadczył, że ta pożyczka została spłacona. Natomiast oryginał wniosku z dnia 3 lutego 2012 r. nie zawiera blankietu weksla (k. 65 w aktach 3 Ds. 480.2018).

W ocenie Sądu, zachowania oskarżonej wynikały z braku wiedzy co to jest weksel i jak może zostać wykorzystany. Oskarżona wyjaśniała, iż nie wie co to jest weksel. Zgromadzone w sprawie dokumenty wskazują, iż te twierdzenia są wiarygodne. Wskazuje na to treść przedmiotowych zeznań zamieszczonych w protokole przyjęcia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w których oskarżona wyraźnie wskazuje, iż kwestionuje weksel ponieważ w dniu 22 listopada 2016 r. nie przebywała we W.. Oskarżona wskazała dlaczego kwestionuje podpis na wekslu, a przecież podpis ten mógł np. zostać powielony. Sam pozew i jego uzasadnienie nie odnosiło się do treści ani daty niespłaconej umowy pożyczki. Nadto oskarżona od kwietnia 2017 r. nie otrzymała od wierzyciela odpowiedzi na pismo nadane 27 kwietnia 2017 r. O niezrozumieniu istoty sprawy świadczy również pismo oskarżonej (k. 58). Z pisma tego jasno wynika, iż oskarżona nie rozróżnia daty wypełnienia weksla od daty jego podpisania.

Należy mieć na uwadze również wnioski opinii biegłych psychiatrów, z których wynika, iż u oskarżonej stwierdzają zaburzenia emocji i zachowania w przebiegu nieprawidłowej i chwiejnej emocjonalnie osobowości. Rozpoznanie to nie miało wpływu na poczytalność oskarżonej w okresie objętym zarzutem, jednak oskarżona, która łatwo podlega silnym emocjom co prowadzi u niej do stanów wzburzenia emocjonalnego i może wpływać na rozumienie przebiegu postępowania wymaga profesjonalnej pomocy prawnej w celu prowadzenia obrony w sposób rozsądny. Jak wynika zatem z opinii biegłych dla zrozumienia i przeprowadzenia procedur prawnych oskarżona wymaga profesjonalnej pomocy. Takiej pomocy oskarżona nie miała w toku postępowania w sprawie 3 Ds. 480.2018.

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2., 3.

2.  O wynagrodzeniu obrońcy z urzędu orzeczono w oparciu o § 17 ust. 2 pkt 3 oraz § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

3.  O kosztach sądowych rozstrzygnięto w oparciu o art. 632 pkt 2 k.p.k.

7.Podpis