Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2165/21

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29 czerwca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. stwierdził, że B. W. jest dłużnikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne , ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a zadłużenie wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi na dzień wydania decyzji wynosi łącznie 20 469,57 zł.

/decyzja k.1 – 2 plik I akt ZUS/

W dniu 20 sierpnia 2021 r. do organu rentowego wpłynęło odwołanie od ww. decyzji. Odwołanie zostało podpisane przez M. Z.. Do przedmiotowego odwołania nie zostało załączone pełnomocnictwo M. Z. do reprezentowania B. W..

/odwołanie k. 3 – 3 odwrót/

W odpowiedzi na odwołanie pełnomocnik organu rentowego wniósł o jego oddalenie.

/odpowiedź na odwołanie k.5 – 6/

Wezwaniem z dnia 10 września 2021 r. B. W. została wezwana do złożenia pełnomocnictwa dla M. Z..

/wezwanie k.8/

W dniu 23 września 2021 r. do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynęło pismo B. W. w którym wskazała, że w niniejszej sprawie udziela pełnomocnictwa doradcy podatkowemu M. Z.. Nie załączono umowy o zarząd majątkiem wnioskodawczyni czy umowy o stałym stosunku zlecenia. W pełnomocnictwie nie powołano się także na taką umowę a treść pełnomocnictwa wskazuje, iż zamiarem wnioskodawczyni było udzielenie pełnomocnictwa do podejmowania pewnych czynności w jej imieniu. Nie może ono jednak uprawniać do czynności procesowych zgodnie z art. 87 kpc.

/pismo k.9/

Postanowieniem z dnia 27 września 2021 r. Sąd Okręgowy w Łodzi nie dopuścił do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika M. Z..

/postanowienie k.12/

Pismem z dnia 5 października 2021 r. B. W. została wezwana, w terminie 7 dni, do podpisania odwołania lub złożenia odpisu odwołania z własnym podpisem, pod rygorem zwrotu odwołania. Pismo zostało odebrane przez B. W. w dniu 22 października 2021 r.

/pismo k.14 , potwierdzenie odbioru k.16/

Sąd Okręgowy w Łodzi zważył, co następuje:

Odwołanie podlegało zwrotowi.

Zgodnie z treścią art.477 9§1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Wszczynające postępowanie sądowe odwołanie od decyzji organu rentowego pełni rolę pozwu. Odwołanie jest pismem procesowym i w związku z tym powinno odpowiadać warunkom formalnym pisma procesowego określonym w art.126 i następnych k.p.c. Jednocześnie, jako pismo procesowe kwalifikowane musi spełniać wymogi wynikające z art.477 10§1 k.p.c. wiążące się głównie z tym, że jest to jednocześnie środek zaskarżenia decyzji organu rentowego. Stosownie do treści art.477 10§1 k.p.c. odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Zgodnie z treścią art.86 k.p.c. strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnikiem procesowym strony w postępowaniu cywilnym może być tylko osoba, którą ustawa wyposaża w takie uprawnienie. Zgodnie z treścią art.87§1 k.p.c. pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, zaś stosownie do treści art.465§1 k.p.c. pełnomocnikiem ubezpieczonego może też być przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy, pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony, a także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów (art.465§1 k.p.c.).

Z treści art.87 k.p.c. i art.465 k.p.c. wynika ograniczenie swobody stron w wyborze osoby pełnomocnika procesowego, bezwzględnie wiążące strony i sąd. Skutki braku należytego umocowania pełnomocnika strony zostały określone w art.379 punkt 2 k.p.c. Jeżeli pełnomocnik strony nie był należycie umocowany, zachodzi nieważność postępowania. Uchybienie w postaci działania w sprawie osoby nienależycie reprezentowanej nie może być usunięte przez zatwierdzenie czynności dokonanych przez tę osobę. Nienależyte umocowanie pełnomocnika zachodzi zarówno wtedy, gdy jako pełnomocnik działa osoba nielegitymująca się pełnomocnictwem, jak i wtedy, gdy działa osoba, której strona udzieliła pełnomocnictwa, lecz z przyczyn prawnych nie może ona być pełnomocnikiem, gdyż nie należy do kręgu osób mogących w danej sprawie być pełnomocnikiem procesowym (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2008 roku III CZP 154/07, OSNC 2008/12/133).

Z związku z powyższym odwołanie wnioskodawczyni z dnia 14 sierpnia 2021 r., opatrzone podpisem M. Z., zostało złożone przez osobę nieuprawnioną. Brak ten nie może zostać uzupełniony w toku czynności wyjaśniających. Brak ten jest brakiem formalnym odwołania uniemożliwiającym nadanie sprawie dalszego biegu. Postanowieniem z dnia 27 września 2021 r. Sąd Okręgowy w Łodzi nie dopuścił M. Z. do udziału w sprawie charakterze pełnomocnika , a następnie wezwał B. W. do uzupełnienia braku formalnego odwołania poprzez jego podpisanie.

Zgodnie z treścią art.130§1 k.p.c., jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie (art.130 § 2 k.p.c.).

Wobec zatem odebrania przez B. W. pisma w dniu 22 października 2021 r. , termin do uzupełniania braków formalnych odwołania upłynął w dniu 29 października 2021 r. B. W. w zakreślonym terminie nie podpisała złożonego odwołania, jak również nie złożyła odpisu odwołania z własnym podpisem.

Wobec powyższego na podstawie art.477 10§1 k.p.c. w zw. z art.130§2 k.p.c. zarządzono zwrot odwołania.

ZARZĄDZENIE

Odpis zarządzenia z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawczyni.

28 XII 2021 roku.

S.B.