Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

III K 59/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

Taras M.

w dniu 24 listopada 2017 r. w W. przyjął rzecz w postaci pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 1 990,13 euro pochodzących
z czynu zabronionego poprzez przyjęcie przelewów bankowych
w ww. kwocie na rachunek bankowy nr (...) prowadzony przez (...) Bank S.A.,

tj. o czyn z art. 291 § 1 k.k.

w dniu 01 grudnia 2017 r. w W. przyjął rzecz w postaci pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 9 870,13 euro pochodzących
z czynu zabronionego poprzez przyjęcie przelewów bankowych
w ww. kwocie na rachunek bankowy nr (...) prowadzony przez (...) Bank S.A.,

tj. o czyn z art. 291 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 04 listopada 2017 r. w (...) Bank S.A. został otwarty rachunek o numerze (...) na dane osobowe T. M.. Wniosek
o przedmiotowy rachunek został złożony za pośrednictwem elektronicznych kanałów dostępu w dniu 04 listopada 2017 r. o godz. 13:14:29. Jako kontaktowy adres e-mail wskazano: (...) Przedmiotowy rachunek został otwarty w ramach umowy ramowej
o prowadzenie rachunków bankowych oraz świadczenie usług dla Klientów indywidualnych za pośrednictwem sieci Internet po uprzednim poprawnym dokonaniu przelewu weryfikacyjnego z rachunku bankowego nr (...) ( (...) Bank (...) S.A.).

W dniu 06 grudnia 2017 r. (...) Bank S.A. otrzymał komunikat KIR, który dotyczy transakcji na kwotę 1 990,13 euro z dnia 24 listopada 2017 r. Wiadomość zawierała informację wskazującą, że przelew ten nosi znamiona przestępstwa/oszustwa ( (...)). W treści komunikatu wniesiono o odwołanie przedmiotowej płatności. Nadawcą przelewu był (...) S.. Środki zostały wypłacone przez posiadacza rachunku na konto nr (...) prowadzone na rzecz (...) sp. z o.o. w celu zakupienia kryptowaluty, co jest charakterystyczne dla skompromitowanych rachunków.

W dniu 16 listopada 2017 r. w (...) Bank S.A. został otwarty rachunek o numerze (...) na dane osobowe T. M.. Wniosek
o przedmiotowy rachunek został złożony za pośrednictwem elektronicznych kanałów dostępu w dniu 16 listopada 2017 r. o godz. 12:35:02. Jako kontaktowy adres e-mail wskazano: (...) Przedmiotowy rachunek został otwarty w ramach umowy ramowej
o prowadzenie rachunków bankowych oraz świadczenie usług dla Klientów indywidualnych za pośrednictwem sieci Internet po uprzednim poprawnym dokonaniu przelewu weryfikacyjnego z rachunku bankowego nr (...) ( (...) Bank (...) S.A.).

W dniu 05 grudnia 2017 r. (...) Bank S.A. otrzymał komunikat KIR, który dotyczy transakcji na kwotę 9 870,13 euro z dnia 01 grudnia 2017 r. Wiadomość zawierała informację wskazującą, że przelew ten nosi znamiona przestępstwa/oszustwa ( (...)). W treści komunikatu wniesiono o odwołanie przedmiotowej płatności. Nadawcą przelewu był (...) S.. Środki zostały wypłacone przez posiadacza rachunku na konto nr (...) prowadzone na rzecz (...) sp. z o.o. w celu zakupienia kryptowaluty, co jest charakterystyczne dla skompromitowanych rachunków.

(...) Bank S.A. nie wydał kart bankomatowych do ww. kont.

Weryfikacja numeru PESEL oraz serii dowodu osobistego następuje za pośrednictwem Rejestru Dowodów Osobistych.

zawiadomienie
o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

k. 1-4

dokumentacja bankowa

k. 5-21, 65-66, 239

zeznania J. A.

k. 303

zeznania M. K.

k. 70-72

informacja z (...) Bank S.A.

k. 342

Taras M. był użytkownikiem (...) sp. z o.o. (...) nastąpiła m.in. poprzez przesłanie zdjęcia dokumentu tożsamości (paszport T. M.) oraz zdjęcia użytkownika, tj. T. M. wraz z kodem weryfikacyjnym (zdjęcie oskarżonego).

informacja z (...) sp. z o.o.

k. 42-47

zdjęcie paszportu

k. 48

zdjęcia oskarżonego

k. 49-50

Numer (...) jest zarejestrowany na A. K..

Numery PESEL podane podczas zakładania rachunków bankowych w (...) Bank S.A. nie są przynależne do T. M.. Podane adresy zamieszkania są fikcyjne.

informacja

k. 52

notatka urzędowa

k. 53

Taras M. przyjechał do Polski w dniu 06 kwietnia 2017 r., a wyjechał w dniu 09 września 2017 r. Następnie przyjechał w dniu 02 października 2017 r.

informacja z KG Straży Granicznej

k. 221-222

Rachunek bankowy w banku (...) S.A. nr (...) został otwarty na rzecz T. M. w dniu 25 października 2017 r. Podczas otwarcia rachunku bankowego okazano paszport wystawiony na ww. osobę ( (...)) oraz datę urodzenia: 23.09.1989 r. Otwarcie rachunku bankowego nastąpiło w oddziale banku.

dokumentacja bankowa z (...) Banku (...) S.A.

k. 223-232

Taras M. urodził się (...) w Ż. na Ukrainie. Posiada wykształcenie średnie ogólne. Pracował m.in. w firmie budowlanej. Z tego tytułu osiąga dochód w wysokości 2500 złotych. Jest kawalerem. Nie ma dzieci ani innych osób na utrzymaniu. Jest osobą niekaraną. Nie leczył się psychiatrycznie ani odwykowo.

dane osobopoznawcze

k. 181

informacja z K.

k. 274

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania J. A.

W ocenie Sądu zeznania tego świadka zasługują na miano wiarygodnych, albowiem są one spójne i logiczne. Świadek jest pracownikiem (...) Bank S.A., a jego zeznania dotyczyły okoliczności, o których powziął informacje w związku z
obowiązkami zawodowymi. Świadek zeznawał m.in. na temat procedur obowiązujących w banku.

zeznania M. K.

Zeznania tego świadka zasługują na miano wiarygodnych. Świadek jest osobą obcą dla stron, a w sprawie były przesłuchiwany
w imieniu przedstawiciela spółki.

dokumentacja bankowa

Dokumenty te nie budziły wątpliwości Sądu. Brak było podstaw, aby kwestionować ich treść. Także strony postępowania nie kwestionowały tych dokumentów.

Informacja z (...) sp. z o.o.

Dokumenty te nie budziły wątpliwości Sądu. Brak było podstaw, aby kwestionować ich treść. Także strony postępowania nie kwestionowały tych dokumentów.

informacja z KG Straży Granicznej

Dokumenty urzędowe, których treść nie była kwestionowana.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego

(k. 93-94)

W ocenie Sądu wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na miano wiarygodnych, albowiem pozostają one w sprzeczności ze zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym. Zarówno
w toku postępowania przygotowawczego, jak i postępowania sądowego. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynów. Wyjaśnił, że nie wie, kto zakładał przedmiotowe rachunki bankowe, kto wybierał pieniądze z tych kont. Zaprzeczył, aby miał jakikolwiek związek z tymi pieniędzmi oraz tymi rachunkami bankowymi. Nie ma również żadnych kart oraz numerów (...) ( wyjaśnienia – k. 92-94). Podkreślić należy, że podczas zakładania tych rachunków tożsamość oskarżonego została potwierdzona poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego z rachunku prowadzonego w (...) Bank (...) S.A., a konto to zostało założone w Oddziale Banku, a tożsamość oskarżonego została zweryfikowana na podstawie jego paszportu (ten sam numer paszportu widnieje na zdjęciu, które oskarżony przesłał do (...).pl sp. z o.o.). Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego również w zakresie okoliczności, w jakich miało zostać wykonane zdjęcie wysłane następnie do (...).pl. (...) nie podał żadnych szczegółów związanych z rzekomym procesem poszukiwania pracy, a na potrzeby którego to procesu miało zostać wykonane ww. zdjęcie.

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

Taras M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Taras M. został oskarżony o to, że:

1. w dniu 24 listopada 2017 r. w W. przyjął rzecz w postaci pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 1 990,13 euro pochodzących z czynu zabronionego poprzez przyjęcie przelewów bankowych w ww. kwocie na rachunek bankowy nr (...) prowadzony przez (...) Bank S.A., tj. o czyn z art. 291 § 1 k.k.

2. w dniu 01 grudnia 2017 r. w W. przyjął rzecz w postaci pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 9 870,13 euro pochodzących z czynu zabronionego poprzez przyjęcie przelewów bankowych w ww. kwocie na rachunek bankowy nr (...) prowadzony przez (...) Bank S.A., tj. o czyn z art. 291 § 1 k.k.

Zgodnie z treścią art. 291 § 1 k.k. odpowiedzialność karną ponosi ten, kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia. Przedmiotem paserstwa są rzeczy uzyskane z czynu zabronionego, co oznacza, że nie musi to być przestępstwo. Paserstwo z art. 291 k.k. może być popełnione tylko umyślnie,
w obydwu postaciach zamiaru. Komentowany przepis nie wymaga więc pełnej wiedzy co do pochodzenia rzeczy, wystarczające jest przewidywanie możliwości, że pochodzi ona z czynu zabronionego, i godzenie się na to. Do znamion paserstwa nie należy cel osiągnięcia korzyści majątkowej (zob. np. wyr. SN z 14.5.2013 r., III KK 395/12, L.; wyr. SA w Poznaniu
z 5.9.2013 r., II AKa 138/13, L.)

Odnosząc powyższe uwagi do okoliczności niniejszej sprawy wskazać należy, że nie ulega wątpliwości, że środki pieniężne, który w dniach 24 listopada 2017 r. oraz 01 grudnia 2017 r. wpłynęły na rachunek bankowy pochodziły z czynów zabronionych (...) Bank S.A. otrzymał
w tym zakresie stosowne komunikaty wysłane przez KIR oraz S. informujące o tym, że ww. kwoty zostały przelane w wyniku przestępstwa oszustwa (k. 65, 66). Oskarżony, jako posiadacz ww. rachunków bankowych, nie podjął żadnych działań, które zmierzałyby do zwrotu ww. pieniędzy,
a wpłynięcie takich kwot od zagranicznych płatników powinno co najmniej wzbudzić wątpliwości oskarżonego. Po wpłynięciu pieniędzy środki te zostały następnie przeznaczone na zakup kryptowalut. Jak ustalono konto na (...).pl został założony przez oskarżonego. Jego tożsamość została zweryfikowana zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ponadto należy zauważyć, że rachunki bankowe otwarte w (...) Bank S.A. zostało po uprzednim wykonaniu każdorazowo przelewu weryfikacyjnego z rachunku (...) prowadzonego w (...) Bank (...) S.A. Ten ostatni rachunek bankowy został założony w Oddziale Banku, po weryfikacji tożsamości oskarżonego z okazanym przez niego dokumentem tożsamości (paszport).

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd uznał, iż oskarżony wypełnił każdorazowo swoim zachowaniem znamiona występku z art. 291 § 1 k.k. Oskarżony T. M. popełnił te czyny
w krótkich odstępach czasu z wykorzystaniem takie samej sposobności, a tym samym działał
w warunkach art. 91 § 1 k.k.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Taras M.

I

I

Przy wymiarze kary Sąd kierował się dyrektywami określonymi w art. 53 § 1 i 2 k.k.

Czyn z art. 291 § 1 k.k. zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgodnie z treścią art. 91 § 1 k.k. jeżeli sprawca popełnia w krótkich odstępach czasu, z wykorzystaniem takiej samej sposobności, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę określoną w przepisie stanowiącym podstawę jej wymiaru dla każdego z tych przestępstw,
w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Sąd nie doszukał się żadnych okoliczności wyłączających winę oskarżonego. Jest on osobą dorosłą,
o wykształceniu średnim, zatem
z pewnością zdawała sobie sprawę
z przestępczego charakteru swoich czynów. Stąd stopień zawinienia należy ocenić jako znaczny. Jego działanie było umyślne.

Stopień społecznej szkodliwości popełniony przez oskarżonego czynów w ocenie Sądu należało uznać za znaczny. Oskarżony przyjął na swój rachunek bankowy pieniądze pochodzące z czynów zabronionych.

Taras M. jest osobą niekaraną.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd wymierzył oskarżonemu – przy zastosowaniu art. 91 § 1 k.k. – karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

W ocenie Sądu kara ta uwzględnia stopień winy oraz stopień społecznej szkodliwości czynów przypisanych oskarżonemu. Sąd stanął na stanowisku, że wskazany powyżej wymiar kary będzie dla oskarżonego
z jednej strony wymiernie dolegliwy,
a tym samym uświadomi oskarżonemu, że jego czyny spotkał się z odpowiednią reakcją ze strony wymiaru sprawiedliwości, osiągając
w ten sposób wobec oskarżonego cele wychowawcze i zapobiegawcze,
a w efekcie powstrzyma oskarżonego od naruszenia prawa w przyszłości,
z drugiej zaś strony nie przekroczy stopnia zawinienia oskarżonego
i stopnia społecznej szkodliwości przypisanych mu czynów.

Taras M.

II

II

Mając na uwadze fakt, iż oskarżony jest osobą niekaraną Sąd zdecydował jednocześnie o warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej
w stosunku do oskarżonego. Stosownie do treści art. 69 § 1 i 2 k.k. można warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Zawieszając wykonanie kary, Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Oskarżony jest osobą niekaraną. W ocenie Sądu aktualny sposób życia oskarżonego, jego obecna postawa, przemawiają za warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat tytułem próby. Zdaniem Sądu możliwe będzie osiągnięcie celów tej kary bez skazania oskarżonego na karę pozbawienia wolności w postaci bezwzględnej, bowiem taka jej postać również zapobiegnie jego powrotowi do przestępczości. Okres próby wynoszący 2 lata w ocenie Sądu pozwoli na ocenę postawy oskarżonego, jak również na pogłębioną obserwację w zakresie przestrzegania przez niego porządku prawnego. Mając na uwadze okoliczności niniejszej sprawy
w ocenie Sądu tylko kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może pozytywnie wpłynąć na oskarżonego. Jednocześnie kara ta powinna skłonić oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego, a zwłaszcza do powstrzymania się od popełnienia następnego czynu zabronionego.
W takim bowiem przypadku Sąd mógłby, a w niektórych okolicznościach zobligowany byłby do zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Taras M.

III

III

Na podstawie art. 72 § 1 pkt 1 k.k. Sąd nałożył na oskarżonego obowiązek informowania Sądu o przebiegu okresu próby. Ma to na celu wzmocnienie prewencji szczególnej związanej
z wymierzoną karą, jak również sprawowanie kontroli zachowaniem oskarżonego w okresie próby.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

W toku postępowania oskarżony korzystał z pomocy obrońcy z urzędu. Na podstawie art. 618 § 1 pkt 11 k.p.k. Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz adw. R. M. kwotę 756 złotych powiększoną o stawkę należnego podatku od towarów i usług (...) tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną oskarżonemu z urzędu na etapie postępowania sądowego. Wysokość wynagrodzenia została ustalona na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 03 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 18 ze zm.).

V

Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. Sąd zwolnił oskarżonego z obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, a wydatkami obciążył Skarb Państwa. Decyzja ta uzasadniona jest trudną sytuacją materialną oskarżonego.

Podpis