Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

postanowienia Sądu Rejonowego w Łańcucie z dnia 23 lutego 2021 r.

Wnioskodawczyni E. W. wniosła o przyjęcie uczestniczki S. B. do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody. W uzasadnieniu wskazała, iż matka nie potrafi normalnie funkcjonować, jest „zbieraczem”, gromadzi sterty ubrań, przechowuje zwierzęta, które nie są wypuszczane na zewnątrz, nie mają kojców, załatwiają potrzeby fizjologiczne w miejscu zamieszkania uczestniczki. W domu panuje brud i fetor. Uczestniczka często z nieuzasadnionych powodów wzywa policję. Stan jej zdrowia pogarsza się. Nie przyjmuje żadnej oferty pomocy. Nie wyraża zgody na konsultację psychiatryczną.

Uczestniczka S. B. wniosła o oddalenie wniosku, co uzasadniła brakiem potrzeby podjęcia przez nią leczenia psychiatrycznego i umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Uczestniczka S. B. ma 71 lat. Nie posiada wyuczonego zawodu. Ukończyła siedem klas szkoły podstawowej. Jest wdową. Mieszka z 41-letnią córką B. B., która wymaga opieki, nie umie czytać i pisać, jest zaliczona do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną, a funkcję opiekuna prawnego pełni wujek J. B.. Uczęszcza do Środowiskowego (...) Samopomocy w R..

Piętro domu zajmuje 46-letni syn uczestniczki R. B..

S. B. otrzymuje rentę po zmarłym mężu w kwocie około 1000 zł miesięcznie. Wraz z córką korzysta z pomocy Gminnego Ośrodka
Pomocy (...) w C. w formie żywności. Żywi się w jadłodajni Towarzystwa Pomocy im. (...). Brata A. w Ł..

Mieszka w murowanym domu, w którym znajduje się część mieszkalna i gospodarcza. Część mieszkalna składa się z pokoju, kuchni, łazienki. Uczestniczka nie korzysta z łazienki albowiem cała jest wypełniona naczyniami i szmatami, co powoduje że nie ma do niej dostępu i możliwości korzystania z ubikacji, umywalki, wanny.

W domu znajduje się składowisko zniszczonych, starych ubrań. W mieszkaniu na stałe przebywają psy i koty. Zwierzęta nie są wypuszczane na zewnątrz. Mieszkanie jest brudne, zagracone, zaniedbane.

Uczestniczka i jej córka załatwiają potrzeby fizjologiczne na zewnątrz lub do wiaderka, a następnie wylewają na terenie obejścia.

W domu jest zimno ponieważ uczestniczka nie pali w piecu, mimo posiadanego opału.

S. B. niechętnie wpuszcza pracownika socjalnego do mieszkania. Nie stosuje się do żadnych ustaleń z pracownikiem socjalnym, np. odnośnie zwierząt, porządków w domu, kontaktów z sąsiadami.

Uczestniczka ma konfliktowe relacje z sąsiadami oraz swoimi dziećmi: E. W., R. B., K. U..

Stan mieszkania uczestniczki budzi poważne zastrzeżenia albowiem magazynowane są w nim sterty starych, niepotrzebnych ubrań, oraz przetrzymywane zwierzęta. Odchody psów i kotów znajdują się w domu. Chore zwierzęta śpią na łóżkach. W domu roznosi się fetor.

dowód: - informacja pracownika socjalnego (...) w C. k 30-31

- zeznania świadka R. B. k 36-37

- przesłuchanie E. W. w charakterze strony k 20-21

- przesłuchanie S. b. w charakterze strony k 21-22

S. B. często dzwoni na policję. Zgłasza potrzeby interwencji policji, które są nieuzasadnione i dotyczą błahych nieporozumień z sąsiadami lub z synem R. B.. Uczestniczka wielokrotnie pojawia się w Komendzie Powiatowej Policji w Ł. i ma dziwnej treści zastrzeżenia, dotyczące tego, że przeszkadza jej chód syna mieszkającego na piętrze domu albo odgłos odkręcanego przez niego kranu w celu napicia się wody.

dowód: - informacja pracownika socjalnego (...) w C. k 30-31

- pismo KPP w Ł. k 15-16

- zeznania świadka R. B. k 36-37

- przesłuchanie E. W. w charakterze strony k 20-21

Uczestniczka nie chce leczyć się psychiatrycznie. Nie dba o higienę. Rzadko myje się. Jej dziwne zachowania polegają na zbieractwu, gromadzeniu zwierząt w domu, uprzykrzaniu życia sąsiadom, donoszeniu policji na sąsiadów, twierdzeniu że sąsiedzi podsłuchują ją i podglądają, przekonaniu, że jest śledzona przez osoby idące za nią.

dowód: - przesłuchanie E. W. w charakterze strony k 20-21

Na podstawie pisemnej opinii biegłego lekarza psychiatry K. S. z dnia 22 grudnia 2020 r. w jednoznaczny sposób ustalono, że S. B. jest osobą chorą psychicznie. Cierpi na zaburzenia urojeniowe. Dotychczasowe zachowanie uczestniczki wskazuje, że nieprzyjęcie jej do szpitala psychiatrycznego spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego.

Zachowanie i wypowiedzi uczestniczki świadczą, że podlega doznaniom psychotycznym. W sposób urojeniowy interpretuje wydarzenia. Czuje się jednocześnie zagrożona, wtórnie przejawia agresję. Zachowania agresywne są aktywnością chorobową. Uczestniczka nie ma poczucia choroby. Sama nie podejmie leczenia. Jej funkcjonowanie na przestrzeni czasu pogarsza się. Uczestniczka pozostaje w dużym dyskomforcie, podejmuje w jej ujęciu działania obronne, które są związane z jej przeżyciami psychotycznymi. Uczestniczka nie ma wglądu w świat psychotyczny i prezentuje zachowania, które wskazują, że nie zmieni swojego postępowania ani nie uzyska wglądu w doznania chorobowe. Istnieje konieczność leczenia psychiatrycznego w warunkach oddziału psychiatrycznego.

dowód: - opinia sądowo – psychiatryczna k 41-42

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek E. W. zasługuje na uwzględnienie albowiem zachodzą przesłanki do umieszczenia uczestniczki S. B. w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody, wynikające z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r o ochronie zdrowia psychicznego.

Zgodnie z treścią powyższego przepisu do szpitala psychiatrycznego może być przyjęta osoba chora psychicznie:

1.  której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,

bądź

2. która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci pisma KPP w Ł. (k 15-16), informacji pracownika socjalnego (...) w C. (k 30-31), zeznań świadka R. B. (k 36-37), przesłuchania wnioskodawczyni E. W. w charakterze strony (k 20-21), a zwłaszcza pisemnej opinii biegłego lekarza psychiatry K. S., pozwala na jednoznaczne przyjęcie, że S. B. jest osobą chorą psychicznie, cierpi na zaburzenia urojeniowe. Nie ma poczucia choroby. Sama nie podejmie leczenia. Jej dotychczasowe zachowanie wskazuje, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie jej stanu zdrowia psychicznego. Uzasadnione jest przyjęcie uczestniczki do szpitala bez zgody.

Opinia dotycząca stanu zdrowia psychicznego uczestniczki jest rzetelna, szczegółowa, nie budzi wątpliwości. Uczestniczka nie ma poczucia choroby i nie podejmie leczenia dobrowolnie, co przyczyni się do pogorszenia jej stanu zdrowia. Otoczenie nie jest w stanie wyegzekwować podjęcia przez nią leczenia. Leczenie psychiatryczne uczestniczki w warunkach szpitalnych jest bezwzględnie konieczne.

S. B. nie stosuje się do żadnych ustaleń z pracownikiem socjalnym. Nie dba o swoją higienę. Rzadko myje się. Nie korzysta z łazienki, ubikacji, umywalki. Gromadzi sterty starych, niepotrzebnych rzeczy i ubrań. Przetrzymuje w domu zwierzęta. W domu panuje brud i roznosi się fetor. Znajdują się w nim odchody zwierząt. Chore zwierzęta śpią na łóżkach.

Mając na uwadze powyższe okoliczności orzeczenie wydano na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.