Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 2138/20

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 17 sierpnia 2020r. Sąd Rejonowy w Skierniewicach w sprawie z wniosku Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Skierniewicach A. L., utrzymał w mocy wpisy wzmianek o wszczęciu egzekucji z udziałów w użytkowaniu wieczystym nieruchomości w sprawach GKm 93/19, (...) Km 1236/19, GKm 90/19 referendarza sądowego, dokonane w dniu 21 stycznia 2020r. w dziale III księgi wieczystej (...).

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd I instancji podniósł, że wnioski o wpis ostrzeżeń złożono w przepisowej formie, wpisów dokonano w granicach wniosków i zgodnie z ich treścią. Do wniosków dołączone zostały stanowiące podstawę wpisów dokumenty urzędowe stanowiące podstawę dokonania wpisów tj. wezwanie do zapłaty należności skierowane przez komornika do dłużniczki J. O. w sprawach egzekucyjnych, których dotyczą zaskarżone wpisy. Wezwania te, zgodnie z art. 924 § 1 k.p.c., stanowią załącznik do wniosku o wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji, a tym samym stanowią podstawę do dokonania takiego wpisu. Dłużniczka J. O. jest przy tym użytkownikiem wieczystym nieruchomości w księdze, w której dokonano wpisów - w zakresie udziałów oznaczonych nr 3 i 4., w zakresie udziału oznaczonego nr 2 egzekucja jest już prowadzona przeciwko P. O., jako obdarowanemu, co do którego umowa została uznana za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela, z uwagi na działania dobroczyńcy z pokrzywdzeniem tego wierzyciela. Wobec tego P. O. występuje także jako dłużnik.

Apelację od tego rozstrzygnięcia złożył P. O..

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu:

1.sprzeczność istotnych ustaleń Sądu I instancji z zebranym w sprawie materiałem dowodowym;

2.prowadzenie postępowania zabezpieczającego ani majątku, którego wartość znacznie przewyższ kwoty zabezpieczenia;

3.sprzeczność działań wierzyciela ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem jego prawa;

4.naruszenie słusznych interesów skarżącego;

5.dokonanie wpisów, w sytuacji gdy egzekucja winna zostać umorzona z uwagi na jej bezskuteczność;

6.brak wyjaśnienia, czy podmiot na którego rzecz dokonano wpisów ( Instytut (...)), jest tożsamy z podmiotem, na rzecz którego wydano tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności ( Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. S. P. w S. );

7.dokonanie wpisów wyszczególnionych w zaskarżonym postanowieniu, kiedy niezakończone są sprawy skarg na czynności komornika w postaci wszczęcia postępowań egzekucyjnych;

8.dokonanie wpisów w księdze wieczystej (...), prowadzonej dla nieruchomości stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego, w którym udziały P. O. na skutek uznania umowy darowizny za bezskuteczną wobec wierzyciela Instytutu (...), czy też Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. S. P. w S. są bezpodstawne.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia przez wykreślenie wpisów referendarza sadowego w dziale III księgi wieczystej z dnia 21 stycznia 2020r. przynajmniej do czasu zakończenia się toczących spraw skarg bona czynności komornika ;

2.dokonanie wyjaśnienia, czy podmiot na którego rzecz dokonano wpisów ( Instytut (...)) jest tożsamy z podmiotem, na rzecz którego wydano tytuł wykonawczy, zaopatrzony w klauzulę wykonalności (Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. S. P. w S.).

W odpowiedzi na apelację Instytut (...) wniósł o oddalenie apelacji.

Wierzyciel podniósł, że na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2010r. w sprawie połączenia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka ( Dz.U. Nr 172, poz. 1166) z dniem 1 stycznia 2011r. powstał Instytut (...) z siedzibą w S., który w dniu 11 stycznia 2011r. wpisany został do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców pod nr KRS (...).Zgodnie z art. 11 ust.1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010r. o instytutach badawczych ( Dz.U. Nr 96 poz. 618 ze zm.), Instytut (...) wstąpił z mocy prawa we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem były łączone instytuty.

Nadto, wierzyciel podniósł, że w sprawach GKm 92/19, GKm 93/19, GKm 94/19 aktowi notarialnemu z dnia 17 kwietnia 2000r. sporządzonemu przez notariusza W. R. za nr Rep. A 1549/2000, co do obowiązku zapłaty V, VI, VII raty z tego aktu nadano w 2014r. klauzulę wykonalności na rzecz Instytutu (...). W sprawach Km 1236/19, GKm 90/19, GKm 91/19 przejście uprawnień z tytułów wykonawczych z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. S. P. na Instytut (...) zostało wykazane zgodnie z art. 804 2 § 1 k.p.c. odpowiednimi dokumentami.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom skarżącego podniesionym w apelacji, Sąd I instancji dokonał prawidłowych ustaleń stanu faktycznego, znajdujących pełne oparcie w zebranym w sprawie materiale dowodowym i trafnie określił konsekwencje prawne z nich wynikające. Ustalenia stanu fatycznego poczynione przez Sąd I instancji, Sąd Okręgowy przyjmuje za własne bez konieczności ponownego ich przytaczania.

Kognicja sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym została wyznaczona dyspozycją art. 626 8 § 2 k.p.c., zgodnie z którym rozpoznając wniosek o wpis sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym nie rozpoznaje żadnych sporów, w szczególności sporów co do prawa własności, czy prawidłowości czynności podejmowanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym. Sąd wieczystoksięgowy nie rozpoznaje żadnych skarg na czynności komornika podejmowanych w toku postępowania egzekucyjnego. Zagadnienia te pozostają poza kognicją sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym.

W tym stanie rzecz, wszelkie dywagacje skarżącego w przedmiocie skuteczności prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego, pozostają poza sferą zainteresowania sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Stosownie do art. 924 § 1 k.p.c., jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji lub o złożeniu wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty.

W przedmiotowej sprawie do wniosków o wpis wzmianek o wszczęciu egzekucji przeciwko J. O., komornik dołączył wezwania do zapłaty należności na rzecz wierzyciela – Instytutu (...) w S..

W tym stanie rzeczy, zdaniem Sądu Okręgowego, spełnione zostały przesłanki uzasadniające dokonanie wpisu takich wzmianek, bowiem J. O., ujawniona w dziale II przedmiotowej księgi wieczystej jest dłużnikiem wezwanym do zapłaty na rzecz wierzyciela Instytutu (...) w S., przy czym tytuły wykonawcze zostały opisane szczegółowo w wezwaniach do zapłaty.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną ma podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.