Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II W 1010/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 lutego 2021r.

Sąd Rejonowy w Kaliszu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant starszy sekr. sąd. Agnieszka Dębowa

w obecności oskarżyciela publicznego z Państwowej Inspekcji Pracy M. B.

po rozpoznaniu w dniu 17.01.2020r., 13.01.2021r., 10.02.2021r

sprawy M. G. córki W. i A. zd. P., ur. (...) w K.

obwinionej o to, że:

w K. w okresie od 01.03.2019 r. do 10.07.2019 r. wbrew obowiązkowi nie wypłaciła pracownikowi K. P. (1) wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw w lutym 2019r. w kwocie 139,32 zł

tj. o czyn z art. 282 §1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018r. poz. 917 ze zmianami oraz 2018r. poz. 2245) w związku z art. 35 ust. 2 a i 3 oraz art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018r. poz. 967 ze zmianami z 2018r. poz. 2245)

1.  uznaje obwinioną M. G. za winną zarzucanego jej czynu wypełniającego dyspozycję art. 282 §1 pkt 1 kp i za to na podstawie powołanego przepisu wymierza jej karę 1000 (jednego tysiąca) złotych grzywny,

2.  zasądza od obwinionej na rzecz Skarbu Państwa kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem kosztów sądowych.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

II W 1010/19

UZASADNIENIE

K. P. (1) zatrudniony jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. T. K. w K. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza.

Pokrzywdzonemu zostały zlecone zastępstwa za nieobecnych nauczycieli w dniach 6, 11 i 18 lutego 2019 r. Zastępstwa te były realizowane odpowiednio w klasie 1g, 1 c oraz 1 d. K. P. (1) realizując te godziny dokonał w dzienniku elektronicznym wpisu następujących tematów zajęć „ (...)”, „Przypomnienie podstawowych zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej”, „Życie i twórczość A. A.”. W czasie tych lekcji K. P. (1) winien wykonywać obowiązki na terenie biblioteki. Z ewidencji czasu pracy wynika, iż K. P. (1) odpracował te godziny. Karta ewidencji czasu pracy została zatwierdzona przez dyrektora

(dowód: protokół kontroli – k. 5-127, przydział czynności dla K. P. – k. 182-183, informacja o zaplanowanych zmianach – k. 184-186, plan pracy biblioteki – k. 187-189, dziennik biblioteki szkolnej – k. 215-216, częściowo wyjaśnienia obwinionej – k. 217-218, zeznania K. P. – k. 218).

Obwiniona M. G. ma 59 lat. Ma wykształcenie wyższe, pracuje jako dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. T. K. w K.. Zarabia ok. 5000 zł miesięcznie. Nie była uprzednio karana (dane osobowe – k. 1, 217 ).

Obwiniona nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i wyjaśniła, iż w ramach zastępstw realizowane były tzw. lekcje biblioteczne, których przeprowadzenie należy do obowiązków pokrzywdzonego. Ponieważ tematyka tych lekcji nie wykraczała poza zakres obowiązków pokrzywdzonego dlatego w jej ocenie wynagrodzenie za te godziny nie należało się pokrzywdzonemu. Obwiniona nie kwestionowała faktu, iż pokrzywdzony w wymienionych wyżej terminach zastępował innych nauczycieli.

Z tych przyczyn Sąd dał wiarę zarówno wyjaśnieniom obwinionej jak i zeznaniom świadków, a także zgromadzonym dokumentom, gdyż spór dotyczył jedynie charakteru zastępstw odbywanych przez pokrzywdzonego.

Zgodnie z treścią art. 282 § 1 pkt 1 k.p karze podlega ten, kto nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę (…).

Zgodnie z treścią art. 35 ust. 3 ustawy Karta nauczyciela, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Natomiast art. 35 ust. 2a cyt. ustawy zawiera definicję godziny doraźnego zastępstwa, zgodnie z którą przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

W ocenie Sądu biorąc pod uwagę, tryb w jakim polecono pokrzywdzonemu zastępstwa innych nauczycieli, tzn. pokrzywdzony dowiadywał się o zastępstwie na krótko przed terminem zastępstwa, wykonywał je w godzinach pracy biblioteki, co powodowało konieczność przerwania lub odłożenia wykonywanych obowiązków bibliotekarza, realizacja tych godzin następowała w zastępstwie nieobecnych nauczycieli przesądzały o tym, iż były to godziny zastępstwa doraźnego w rozumieniu art. 35 ust. 2a ustawy Karta nauczyciela. W klasach, w których zastępstwa się odbywały, tzw. lekcje biblioteczne pokrzywdzony przeprowadził już wcześniej. W ocenie Sądu bez znaczenia dla rozstrzygnięcia pozostaje okoliczność, iż pokrzywdzonemu zostały przydzielone obowiązki zgodne z jego umiejętnościami. Tak dzieje się w przypadku większości zastępstw, nauczyciel j. angielskiego prowadzi w trakcie zastępstwa lekcje języka angielskiego a nie fizyki. W ocenie Sądu o tym, czy dane zajęcia można zakwalifikować jako godzinę zastępstwa doraźnego nie przesądza zgodność tematu zajęć z kwalifikacjami nauczyciela ale okoliczności przydzielenia zastępstwa (doraźność, czyli tymczasowość) i cel jaki zastępstwo ma realizować. W omawianym przypadku był to co najmniej cel opiekuńczy. Dlatego w ocenie Sądu pokrzywdzony uprawniony jest do otrzymania wynagrodzenia za odpracowane godziny. Nie wypłacając tego wynagrodzenia pracodawca dopuścił się wykroczenia z art. 282 § 1 pkt 1 k.p.

Biorąc pod uwagę kwotę niewypłaconego wynagrodzenia Sąd ocenił, iż czyn obwinionej ma średni stopień społecznej szkodliwości. Obwiniona działała umyślnie. Sąd nie dopatrzył się okoliczności wyłączających winę lub bezprawność jej czynu. W ocenie Sądu nie jest konieczne wymierzanie obwinionej kary powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Kara 1000 zł grzywny w ocenie Sądu jest adekwatna do stopnia zawinienia. Obwiniona nie była wcześniej karana za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, co stanowi istotną okoliczność łagodzącą.

Na podstawie art. 119 § 1 k.p.w. Sąd obciążył obwiniona kosztami postępowania.

SSR Agnieszka Wachłaczenko