Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1100/13

POSTANOWIENIE

Dnia 6 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - Sędzia

SO Magdalena Balion - Hajduk (spr.)

Sędziowie:

SO Aleksandra Janas

SO Andrzej Dyrda

Protokolant:

Renata Krzysteczko

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2014 r. w Gliwicach

sprawy skarżących K. B. i S. B.

z udziałem notariusza M. F.

na skutek zażalenia skarżących

na odmowę z dnia 6 sierpnia 2013 r. wydania wypisu z akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłej Z. P.

postanawia:

1.  uchylić odmowę wydania skarżącym przez notariusza M. F. aktu poświadczenia dziedziczenia po zmarłej Z. P.;

2.  zasądzić od notariusza na rzecz skarżących solidarnie kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

SSO Andrzej Dyrda SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Andrzej Dyrda

Sygn. akt III Cz 1100/13

UZASADNIENIE

Wnioskodawcy K. B. i S. B. wnieśli zażalenie na odmowę wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza M. F. po zmarłej Z. P., domagając cię nakazania notariusz M. F. wydania tego aktu i zasądzenia kosztów postępowania zażaleniowego. Zarzucili notariuszowi błąd, ponieważ zgodnie z art. 95n § 3 prawa o notariacie wykazali w pełni interes prawny w otrzymaniu aktu poświadczenia dziedziczenia jako wierzyciele spadkobiercy ustawowego po zmarłej Z. P..

Notariusz wniosła o oddalenie zażalenia, podnosząc wierzyciel osoby należące do kręgu potencjalnych spadkobierców ustawowych nie są osobami mającymi interes prawny w rozumieniu art. 95n § 3 ustawy Prawo o notariacie, a także nie należą do osób wymienionych w art. 110 § 1 tej ustawy.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie skarżących musiało odnieść skutek.

Wnioskodawcy domagali się wydania odpisu aktu notarialnego - aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza M. F. po zmarłej Z. P. jako wierzyciele P. P. uprawnieni do egzekwowania od niego na swoją rzecz wierzytelności stwierdzonych tytułem wykonawczym. Podnosili, że egzekucja prowadzona przeciwko dłużnikowi jest bezskuteczna i zamierzają wszcząć egzekucję względem masy spadkowej po zmarłej przypadającej na dłużnika, z prawa o zachowek, względnie zamierzają podjąć środki prawne w celu uznania za bezskuteczne odrzucenia spadku.

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie w rozdziale 3a „Akty poświadczenia dziedziczenia” kompleksowo reguluje kwestie sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia, treści protokołu, pouczeń, załączników, rejestru aktów, a także udzielania wypisów aktu poświadczenia dziedziczenia. Art. 95n § 3 stanowi, że wypis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia może być wydany ponadto osobie, która wykaże istnienie interesu prawnego. Art. 83 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z kolei z art. 95p ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, należy rozumieć przez to również zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, art. 95j stanowi, iż zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Uregulowanie to wprowadzone do ustawy Prawo o notariacie dało zainteresowanym możliwość wyboru trybu w jakim mogą uzyskać potwierdzenie swojego prawa do spadku, zrównując w skutkach postępowanie przed notariuszem oraz postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku. Tym samym zdaniem Sądu odwoławczego interes prawny w otrzymaniu wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia należy rozumieć analogicznie do interesu prawnego wyrażonego w art. 510 § 1 k.p.c. (zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania). Wnioskodawcom jako wierzycielom spadkobiercy ustawowego po zmarłej Z. P. nie można odmówić tego, że taki interes prawny w otrzymaniu wypisu z aktu poświadczenia dziedziczenia posiadają. Regulację art. 95 n § 3 należy traktować = jako szczególną względem art. 110 § 1 Prawa o notariacie, zgodnie z którym wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym.

Sąd Okręgowy, biorąc powyższe pod uwagę na mocy art. 386 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. oraz art. 83 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie uchylił odmowę wydania skarżącym wypisu aktu poświadczenia dziedziczenia. O kosztach postępowania zażaleniowego orzeczono na mocy art. 108 i 98 k.p.c.

SSO Andrzej Dyrda SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Aleksandra Janas