Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK 893/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

E. K.

I.W okresie od 29 lipca 2020 roku do 8 sierpnia 2020 roku w nieustalonym miejscu, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadziła E. B. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 1300 złotych, stanowiącym zaliczkę na rezerwację i najem domku letniskowego, w tym:

- w dniu 29 lipca 2020 roku doprowadziła pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 600 złotych, stanowiących zaliczkę konieczną do dokonania rezerwacji domku letniskowego;

- w dniu 31 lipca 2020 roku doprowadziła pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 100 złotych, stanowiących zaliczkę konieczną do dokonania rezerwacji domku letniskowego;

- w dniu 8 sierpnia 2020 roku doprowadziła pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 600 złotych, stanowiących częściową zapłatę za wynajem domku letniskowego;

po uprzednim wprowadzeniu w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartej za pośrednictwem internetu umowy najmu domu letniskowego położonego w M. przy Alei (...), czym działała na szkodę E. B.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

E. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżona dopuściła się czynu ciągłego (art. 12 § 1 kk), albowiem podjęła w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru co najmniej trzy zachowania przestępne. Popełnienie przestępstwa oszustwa polegało na tym, że E. K. działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (taką korzyść w kwocie 1.300 złotych osiągnęła zresztą) doprowadziła E. B. do niekorzystnego rozporządzenia jej mieniem (w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 1.300 złotych) poprzez wprowadzenie pokrzywdzonej w błąd o do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartej za pośrednictwem internetu umowy najmu domu letniskowego położonego w M. przy Alei (...) (oskarżona nie była bowiem ani właścicielką, ani dysponentką owej nieruchomości).

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

E. K.

1

I

W oparciu o art. 286 § 1 kk w zw. z art. 57b kk i art. 33 § 2 kk (działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) wymierzono oskarżonej karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w ilości 200 stawek dziennych, ustalając wysokość każdej stawki na kwotę 10 złotych.

Na niekorzyść sprawczyni przemawiała jej wielokrotna karalność sądowa (k. 149-151), posiadanie przezeń negatywnej opinii penitencjarnej (k. 242-245) oraz nie naprawienie szkody wyrządzonej osądzanym przestępstwem. Na korzyść oskarżonej poczytano finalne przyznanie się przez nią do popełnienia zarzucanego czynu.

Zdaniem Sądu wymierzone oskarżonej kary spełnią swoje cele wobec sprawczyni, a także w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. E. K. była w przeszłości sześciokrotnie karana sądownie, w tym czterokrotnie za przestępstwa podobne (tj. przeciwko mieniu, w tym trzy razy z art. 286 § 1 kk). Orzeczone wobec niej dotychczas kary nie spowodowały jednak u sprawczyni żadnej refleksji na temat swojego postępowania, dlatego obecnie koniecznym stało się orzeczenie wobec niej kary pozbawienia wolności w ujęciu bezwzględnym (fakt uprzedniego skazania oskarżonej na karę pozbawienia wolności stanowił zresztą przeszkodę do warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności - art. 69 § 1 kk).

Oskarżona popełniła czyn zabroniony i osiągnęła z tego tytułu korzyść majątkową, dlatego też Sąd orzekł wobec niej karę grzywny (celem urealnienia dolegliwości w stosunku do sprawczyni). W ocenie Sądu kara owa będzie możliwa do uregulowania przez E. K., zwłaszcza wobec możliwości rozłożenia jej na raty.

E. K.

2

I

Na podstawie art. 46 § 1 kk tytułem naprawienia szkody (która nie została naprawiona) zasądzono od oskarżonej E. K. na rzecz pokrzywdzonej E. B. kwotę 1.300 złotych.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3,4

Rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów sądowych zapadło na podstawie art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych (tekst jednolity: Dz. U. z 1983 r. Nr 49, poz. 152 ze zm.). Sąd miał w tej mierze na uwadze głównie okoliczność, że E. K. odbywa długotrwałą karę pozbawienia wolności w warunkach izolacji penitencjarnej.

O wynagrodzeniu za obronę oskarżonej wykonywaną z urzędu orzeczono w oparciu o przepisy § 17 ust. 2 pkt 3 w zw. z § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu (Dz.U. z 2019 r., poz. 68).

7.  Podpis