Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 17 grudnia 2021 r.

w części dotyczącej kary,

zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 214/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

J. S.

Czyn wskazany w punkcie I wyroku.

2.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

2.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

I. art. 244 k.k.

J. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Wyrokiem Sądu Rejowego w L. z dnia 13 lipca 2018 r., sygn. akt II K 698/18 orzeczono wobec oskarżonego środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 16 sierpnia 2018 r. Mimo tego oskarżony w dniu 24 lutego 2021 r. prowadził w N. samochód marki F. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym.

Czyn oskarżonego powinien być uznany za występek stypizowany w art. 244 k.k., gdyż polegał na naruszeniu zakazu sądowego.

3.  KARY, Środki Karne, P., Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

I.

II.

I.

II.

Stopień winy oskarżonego nie jest mały, ze względu na kolejne naruszenie zakazu sądowego (por. karta karna k. 9-10).

Oskarżony ma 31 lat, jest kawalerem, ma na utrzymaniu troje dzieci, zdobył wykształcenie podstawowe, pracuje jako sprzedawca i zarabia 2.800 złotych miesięcznie (umowa z k. 43), był cztery razy karany (k.9-10).

Kara powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych oraz wskazywanie, że zakazy sądowe powinny być respektowane przez osoby zobowiązane.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim:

- umyślne działanie,

- lekceważenie porządku prawnego, nałożonego zakazu sądowego,

- karalność, w tym dwukrotnie za podobne czyny (k.9-10).

Okoliczności łagodzące:

- podjęcie pracy i wykonanie trzech z poprzednich kar (por. k. 9-10).

Uwzględniając powyższe, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą i zdolną przekonać oskarżonego o konieczności przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 3 miesięcy pozbawienia wolności. Należy bowiem dostrzec, że poprzednio wymierzone kary ograniczenia wolności były wobec oskarżonego nieskuteczne, skoro nie skłoniły go do zmiany zachowania.

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne, za orzeczeniem tego środka na okres 4 lat przemawia poprzednia karalność oskarżonego, w tym za przestępstwa podobne (k.9-10).

5. 1Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

-------

6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Obrońca złożył wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary (k.41), byłoby to jednak sprzeczne z treścią art. 69 § 1 k.k., gdyż oskarżony był już karany na karę pozbawienia wolności (k.9-10).

7.  Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

Oskarżony ma niewielkie dochody i troje dzieci na utrzymaniu. Wobec czego, Sąd zwolnił go z obowiązku zwrotu kosztów sądowych, gdyż ich uiszczenie byłoby dla niego zbyt uciążliwe.

8. 18. Podpis