Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1783/21

POSTANOWIENIE

Dnia 18 lutego 2022 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu Wydział IV Pracy

i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący: Sędzia Agnieszka Chlipała – Kozioł

po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2022 r. we Wrocławiu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania wnioskodawcy Z. B. (1)

od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Województwie (...) z siedzibą we W.

z dnia 23.09.2021 r.

o ustalenie stopnia niepełnosprawności

w przedmiocie wniosku odwołującego się o ustanowienie pełnomocnika z urzędu

postanawia:

oddalić wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu

albowiem

udział w sprawie profesjonalnego pełnomocnika procesowego uznaje się za potrzebny w sytuacji, gdy wobec skomplikowania prawnego lub faktycznego sprawy lub własnej nieporadności strona nie jest w stanie samodzielnie wykorzystać prawnych możliwości dochodzenia lub obrony swoich praw w prowadzonym postępowaniu. Wnioskodawca wykazał złą sytuację majątkową, jednakże nie sposób uznać, by rozpoznawana sprawa była skomplikowana pod względem faktycznym lub prawnym lub by wnioskodawca był osobą nieporadną.

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 18.02.2022 r. o oddaleniu wniosku odwołującego się Z. B. (2) o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W odwołaniu z dnia 15.10.2021 r. od orzeczenia (...), w którym wnioskodawca Z. B. (1) został zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności, wnioskodawca wniósł o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Do wniosku, na wezwanie Sądu, wnioskodawca dołączył wymagane oświadczenie o stanie majątkowym.

Zgodnie z art. 117 § 1, 2 i 5 k.p.c., strona zwolniona przez Sąd od kosztów sądowych w całości lub w części ma prawo zgłosić wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego uzna za potrzebny. Udział w sprawie profesjonalnego pełnomocnika procesowego uznaje się za potrzebny w sytuacji, gdy wobec skomplikowania prawnego lub faktycznego sprawy lub własnej nieporadności strona nie jest w stanie samodzielnie wykorzystać prawnych możliwości dochodzenia lub obrony swoich praw w prowadzonym postępowaniu.

W ocenie Sądu Rejonowego wniosek odwołującego się o przyznanie jej pomocy prawnej z urzędu należało uznać za niezasadny. Na obecnym etapie postępowania nie sposób uznać, by rozpoznawana sprawa była skomplikowana pod względem faktycznym lub prawnym. Brak podstaw do przyjęcia, by wnioskodawca był osobą nieporadną i niezdolną do celowego działania. Wnioskodawca samodzielnie i prawidłowo formułuje pisma procesowe, składa wnioski i przedstawia argumentacje na poparcie swoich twierdzeń. Dodatkowe zabezpieczenie interesów wnioskodawcy stanowi wynikający z art. 5 k.p.c. obowiązek Sądu udzielania stronom występującym bez profesjonalnego pełnomocnika potrzebnych wskazówek co do czynności procesowych oraz pouczenia ich o skutkach procesowych tych czynności i skutkach ich zaniechania.

Wobec braku podstaw do uznania wnioskodawcy za niezdolnego do samodzielnego dochodzenia jego praw w niniejszym procesie, udział profesjonalnego pełnomocnika procesowego należało na obecnym etapie postępowania uznać za zbędny.

Z uwagi na powyższe, postanowiono jak na wstępie.