Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 324/21 upr

POSTANOWIENIE

Dnia 19 kwietnia 2022 roku

Sąd Rejonowy w Człuchowie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Anna Wołujewicz

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Joanna Mucha

po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2022 roku w Człuchowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa F. (...) z siedzibą w W.

przeciwko P. M.

o zapłatę

postanawia:

1.  oddalić wniosek powoda F. (...) z siedzibą w W. o podjęcie zawieszonego postępowania,

2.  umorzyć postępowanie w sprawie.

Sygn. akt I C 324/21 upr

UZASADNIENIE

Powód F. (...) z siedzibą w W., reprezentowany przez pełnomocnika profesjonalnego w osobie radcy prawnego, wniósł pozew przeciwko P. M. o zapłatę kwoty 831,23 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 18 września 2020 roku do dnia zapłaty oraz o zasądzenie kosztów procesu. W treści pozwu powód wskazał, że adresem zamieszkania pozwanego jest: (...)-(...) J. 18.

Odpis pozwu wraz z załącznikami oraz pouczeniami wysłano pozwanemu pod adres wskazany w pozwie. Korespondencja dla pozwanego została jednak zwrócona po dwukrotnym awizowaniu. Następnie – po zweryfikowaniu adresu zamieszkania w systemie PESEL2-SAD – korespondencję dla pozwanego przesłano pod adres zameldowania (C., ul. (...)). Korespondencja ta również została zwrócona po dwukrotnym awizowaniu.

O powyższym zawiadomiono powoda i zobowiązano go przez pełnomocnika do doręczenia pozwanemu za pośrednictwem komornika: odpisu pozwu wraz z załącznikami i pouczeniami oraz do złożenia w tut. Sądzie potwierdzenia doręczenia pism pozwanemu za pośrednictwem komornika albo do zwrócenia pism i wskazania aktualnego adresu pozwanego lub złożenia dowody, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie – w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia zobowiązania pod rygorem zawieszenia postępowania.

Powyższe zobowiązanie prawidłowo doręczono pełnomocnikowi powoda w dniu 29 października 2021 roku. Wobec bezskutecznego upływu terminu do wykonania zobowiązania, Sąd Rejonowy w Człuchowie postanowieniem z dnia 10 stycznia 2022 roku zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c.

W piśmie procesowym z dnia 17 lutego 2022 r. pełnomocnik powoda wskazał, że komornik nie dokonał doręczenia odpisu pisma pozwanemu pod adresem wskazanym w pozwie. Jednocześnie wskazał, że wystąpił do komornika z wnioskiem o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia aktualnego adresu zamieszkania pozwanego na podstawie art. 3b ustawy z dni 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.

Następnie w piśmie procesowym z dnia 29 marca 2022 r., nadanym do tu. Sądu w dniu 31 marca 2022 r. pełnomocnik powoda wniósł o podjęcie zawieszonego postępowania i nadanie sprawie dalszego biegu. Jednocześnie wskazał, iż komornik w wyniku podjętych czynności ustalił aktualny adres zamieszkania pozwanego: ul. (...) (...)-(...) C.. Podkreślił, iż adres ten wynika z dokumentów pochodzących od organów administracji publicznej.

Sąd zważył, co następuje:

W myśl art. 139 1 § 1 i 2 k.p.c. jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie k.p.c., nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2-3 1 k.p.c. lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Wówczas powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., który stanowi, że Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208 1 k.p.c., lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Należy pamiętać, że przyczyną zawieszenia postępowania z powodu braku prawidłowego adresu pozwanego jest niemożność nadania sprawie biegu lub kontynuowania postępowania; brak tego adresu - adresu zamieszkania lub siedziby ( por. uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2014 r., III CZP 43/14) - uniemożliwia doręczenie odpisu pozwu oraz innych pism lub zawiadomień, odbywania posiedzeń jawnych, wydawania orzeczeń etc. Jest zatem oczywiste, że dopóki powód nie wskaże prawidłowego adresu pozwanego - a jest to jeden z jego podstawowych obowiązków procesowych (por. art. 187 § 1 w związku z art. 126 § 2 pkt 1 k.p.c.) - dopóty postępowanie nie może się toczyć ( por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 2015 r., III CZP 74/15).

Zgodnie z treścią art. 182 § 1 pkt 1 k.p.c. Sąd umarza zawieszone postępowanie, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie zostanie zgłoszony w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania. Samo złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania - bezzasadnego, bo niewskazującego prawidłowego adresu pozwanego - jest procesowo jałowe i wniosek taki podlega oddaleniu, gdyż przyczyna zawieszenia postępowania, udaremniająca jego dalszy bieg, nie zostaje usunięta, w związku z czym postępowanie wciąż nie może się toczyć. Podjęcie zawieszonego postępowania następuje zawsze wtedy, gdy przyczyna zawieszenia postępowania ustała i może ono toczyć się dalej ( por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 2015 r., III CZP 74/15). Przy czym początkowym terminem 3 miesięcznego okresu, po upływie którego sąd umarza postępowanie, jest data postanowienia o zawieszeniu postępowania, a nie dzień uprawomocnienia się tego postanowienia ( por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1974 r., III PRN 45/74, i z dnia 16 stycznia 2018 r., III UK 18/17).

W przedmiotowej sprawie powód w terminie 3 miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania złożył wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania wskazując, iż aktualnym adresem zamieszkania pozwanego jest adres: (...)-(...) C. ul. (...). W tym miejscu zauważyć należy, iż adres ten został ustalony przez Sąd w wyniku dokonanej weryfikacji w systemie (...)-SAD ( vide: k. 42). Pod ustalony adres skierowano również korespondencję dla pozwanego, jednakże ona także została zwrócona przez operatora pocztowego po dwukrotnym awizowaniu. Dlatego też wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w ocenie Sądu jest bezskuteczny, albowiem wskazano w nim adres zamieszkania pozwanego, pod którym nie została odebrana przez pozwanego korespondencja.

W związku z powyższym, Sąd oddalił wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania jako bezskuteczny oraz na mocy art. 182 § 1 pkt 1 k.p.c. umorzył postępowanie w sprawie.

Pomimo że umorzenie postępowania zawieszonego w pierwszej instancji powoduje uchylenie wszelkich skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa, powód jest uprawniony do ponownego wytoczenia powództwa.