Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

V K 533/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

O. K.

Jak w zarzucie aktu oskarżenia

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

O. K. pozostając w związku z T. K. poniżał, ją izolował, wyzywał słowami wulgarnymi, groził pozbawieniem życia, bił po całym ciele oraz kopał i dusił

wyjaśnienia oskarżonego

85, 258

zeznania T. K.

97-100, 258-259

zeznania P. P.

44-45, 259

zeznania W. L.

41-42, 259

zeznania P. T.

60

protokół oględzin

38-39

materiał poglądowy

119-127

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego

częściowo wiarygodne w zakresie samego faktu awantur, w pozostałej części zdecydowanie ograniczając zakres zachowań oskarżonego stanowią jego linię obrony której przeczą pozostałe zebrane dowody

zeznania T. K.

spójne i logiczne, potwierdzone przez wyniki oględzin i zeznania pozostałych świadków. Świadek zeznając przed Sądem początkowo ograniczyła swoją relację lecz następnie potwierdziła znacznie szerszą relację składaną na etapie postępowania przygotowawczego. Zdaniem Sądu sygnalizowane przez świadka nastawienie do sprawy to jest przekonanie że wszystko za daleko zaszło wpłynęło na początkową wstrzemięźliwość świadka, która w niczym nie umniejsza jej wiarygodności. Tym bardziej, że relacja znajduje potwierdzenie ( w odpowiednich zakresach) w zeznaniach wszystkich pozostałych świadków.

zeznania P. P.

spójne, logiczne i konsekwentne oraz korespondujące z zeznaniami W. L. i pokrzywdzonej

zeznania P. T.

spójne i logiczne relacjonujące relację pokrzywdzonej, która następnie została procesowo potwierdzona złożonym zawiadomieniem

zeznania W. L.

logiczne konsekwentne i korespondujące z pozostałymi dowodami.

protokół oględzin

wykonany przez uprawnionego funkcjonariusza

materiał poglądowy

powstały z udziałem pokrzywdzonej i nie kwestionowany przez żadną ze stron.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

O. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony dopuszczał się szeregu różnych zachowań skierowanych przeciwko pokrzywdzonej a mającej na celu wyrządzenie jej cierpienia psychicznego jak wyzywanie, poniżanie, izolowanie w tym poprzez uniemożliwianie wykonywania połączeń telefonicznych i groźby pozbawienia życia jak też fizycznego za pomocą uderzeń, kopnięć, duszenia. Zachowania oskarżonego rozłożone w czasie stanowiły zbieżny co do celu zespół różnorodnych technik ataku wyprowadzanego bez powodu innego jak urojona niewierność pokrzywdzonej. Oskarżony dążył konsekwentnie do utrzymywania stałego poczucia strachu, niepewności i powtarzających się doznań bólu i poniżenia u pokrzywdzonej. Wyczerpuje to znamiona znęcania się opisane w art 207 § 1 kk. Sąd ze sporym zaskoczeniem przyjął stanowisko obrońcy oskarżonego wyartykułowane w przemówieniu końcowym, a sprowadzające się do zaistnienia w niniejszej sprawie swoistego kontratypu odmienności kulturowej. Nie pomijając faktu, że strony były podówczas w związku, Sąd w najmniejszym stopniu nie podziela poglądu obrony jakoby zachowania jakie prezentował oskarżony były typowym dla Ukraińców sposobem okazywania miłości, co dosłownie podniosła obrońca oskarżonego. Sąd z żadnego źródła wiedzy, z którym miał do czynienia do chwili obecnej (aczkolwiek nie prowadząc jakichś bliższych badań tematu) nie odniósł wrażenia, aby w którymkolwiek z krajów graniczących z Polską w tym i na Ukrainie panowały tak drastyczne odmienności kulturowe aby wyzywanie, bicie i kopanie partnerki uznawane było za właściwy dla danego narodu bądź regionu geograficznego sposób okazywania uczuć. Stąd też nie widział powodu aby w jakiś odmienny sposób potraktować takie właśnie zachowania oskarżonego tylko z tego powodu, że jest on Ukraińcem. Przyznanie racji tezie obrony w tym względzie byłoby zresztą obraźliwe dla każdej grupy etnicznej, której by dotyczyło.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

O. K.

1

Skala, różnorodność i natężenie działań oskarżonego podejmowanych przeciwko pokrzywdzonej powoduje, że karą adekwatną jest wyłącznie kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyłącznie stanowisko pokrzywdzonej nacechowane pewnym dystansem do sprawy i osoby oskarżonego oraz relatywnie krótki okres czynu zabronionego powodują, że wymierzenie jej w rozmiarze 4 miesięcy jawi się Sądowi jako wystarczające.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

O. K.

2

oskarżony był pozbawiony wolności do sprawy, a zatem Sąd wobec obligatoryjnego brzmienia przepisu art 63 1 kk zaliczył ten okres odpowiednio na poczet orzeczonej kary.

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3

Oskarżony jako pozbawiony wolności w ostatnim okresie nie ma tak dobrej sytuacji finansowej aby komplikować ją dodatkowo koniecznością ponoszenia kosztów procesu.

1.Podpis