Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 884/20

UZASADNIENIE

Ubezpieczony K. S. w piśmie z dnia 18 lutego 2020r. zawarł skargę
o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu
Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lipca 2018r. (III AUa 161/17), którym oddalono apelację ubezpieczonego od wyroku sądu pierwszej instancji oddalającego odwołanie
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 27 sierpnia 2015r. stwierdzającej, że ubezpieczony z tytułu pozarolniczej działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od 1 lipca 2011r.

Wnioskodawca jako podstawę wznowienia wskazał przepis art. 403 § 2 kpc (wykrycie takich faktów lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu) podnosząc, że w świetle tzw. formularza U1 z dnia 9 grudnia 2019r. brytyjskiej
instytucji ubezpieczeniowej (H. R. & C.) ubezpieczony w okresie
od 1 lipca 2011r. do 6 maja 2019r. podlegał brytyjskiemu ustawodawstwu z zakresu ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej w Wielkiej Brytanii jako wspólnik spółki z o.o.

W odpowiedzi na skargę organ rentowy wnosił o jej odrzucenie podnosząc,
że zgodnie z przepisami rozporządzenia podstawowego Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i przepisów rozporządzenia wykonawczego dotyczącego rozporządzenia podstawowego Nr 987/2009 z 16 września 2009r. jedynym
dokumentem potwierdzającym podleganie określonemu ustawodawstwu jest poświadczenie na formularzu A1.

Sąd Apelacyjny oddalił skargę o wznowienie postępowania na podstawie art. 412 § 2 kpc rozpoznając sprawę na posiedzeniu niejawnym (art. 148 1 § 1 kpc).

Oferowany przez skarżącego dokument w postaci formularza U1 Krajowego Urzędu ds. Składek Ubezpieczonych i Pracodawców Brytyjskiego Urzędu Skarbowego nie jest środkiem dowodowym, który ma wpływ na wynik sprawy zakończonej wyrokiem, którego wzruszenia domaga się ubezpieczony.

Istotą sprawy zakończonej wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia 12 lipca 2018r. była ocena, czy ubezpieczony w okresie objętym sporem podlegał innemu niż polskie ustawodawstwu z zakresu ubezpieczeń społecznych w szczególności, czy ubezpieczony podlegał ustawodawstwu brytyjskiemu z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej w Wielkiej Brytanii.

W świetle stanowiska brytyjskiej instytucji ubezpieczeń społecznych ( (...))
z dnia 30 kwietnia 2015r. ubezpieczony nie podlegał brytyjskiemu ustawodawstwu
z zakresu ubezpieczeń społecznych. Stanowisko to nie zostało skutecznie podważone przez ubezpieczonego.

Należy bowiem powtórzyć stwierdzenie zawarte w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lipca 2018r., że zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Parlamentu i Rady Nr 987/2009 jedynym miarodajnym dokumentem w zakresie potwierdzenia wykonywania pracy (wykonywania
działalności) w państwie członkowskim Unii, tj. stwierdzenie, że do ubezpieczonego ma zastosowanie określone ustawodawstwo, jest poświadczenie na formularzu A1.

Takiego dokumentu ubezpieczony nie przedłożył.

Wobec powyższego należało orzec o oddaleniu skargi.

/-/ SSA M.Procek /-/ SSA M.Żurecki /-/ SSA B.Torbus

Sędzia Przewodniczący Sędzia