Pełny tekst orzeczenia

sygn. akt I Ns 111/22

POSTANOWIENIE

28 lutego 2022 roku

Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie w I Wydziale Cywilnym w składzie:

Przewodniczący: asesor sądowy M. J.

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 28 lutego 2022 roku w W.

sprawy z wniosku L. G.

o zabezpieczenie spadku po D. W.

postanawia

oddalić wniosek.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 27 stycznia 2022 r. L. G. wniósł o zabezpieczenie spadku po D. W.. Swoją legitymację wywodził z „uprawdopodobnienia, że jest spadkobiercą” na podstawie pisma stwierdzającego treść testamentu ustnego (wniosek k. 1-2).

Zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia po D. W. spadek nabyli spadkobiercy ustawowi (inni niż wnioskodawca).

/ (...) w aktach I Ns 1056/21, z kt órych wyłączono wniosek o zabezpieczenie spadku, odpis pisma, do którego dołączono zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym (...) doręczono pełnomocnikowi wnioskodawcy/

S ąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 514 § 2 k.p.c. sąd może, bez wzywania zainteresowanych do udziału w sprawie, oddalić wniosek na posiedzeniu niejawnym, jeżeli z treści wniosku wynika oczywisty brak uprawnienia wnioskodawcy. Zgodnie z art. 635 § 2 k.p.c. wniosek może zgłosić m.in. każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą. Zgodnie z art. 679 § 1 i 4 k.p.c. dowód, że spadkobiercami są inne osoby niż wskazane w zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest to jeden z niewielu w obowiązującej procedurze odstępstw od zasady swobodnej oceny dowodów i możności oceniania przez sąd każdej okoliczności istotnej dla rozstrzygnięcia sprawy samodzielnie, na podstawie wszechstronnego rozważenia wszelkich dostępnych dowodów.

Dopóki zatem wnioskodawca nie uzyska prawomocnego postanowienia o uchyleniu (...), nie może w żadnym innym niż o uchylenie (...) postępowaniu powoływać się na przymiot spadkobiercy wbrew zarejestrowanemu i nieuchylonemu (...). W szczególności nie może tego czynić w postępowaniu o zabezpieczenie spadku. Nie może wywodzić swojej legitymacji do wszczęcia niniejszego postępowania z twierdzeń o istnieniu testamentu określającego inny niż wynikający z zarejestrowanego (...) porządek dziedziczenia. Również żaden sąd nie może przesłankowo (tj. w innym postępowaniu niż postępowanie o uchylenie (...)) ustalić innego kręgu spadkobierców niż wynikający z zarejestrowanego i nieuchylonego (...) bez narażania się na zarzut rażącej obrazy art. 679 § 1 i 4 k.p.c. Tymczasem postępowanie o uchylenie (...) jest prowadzone w tut. sądzie pod sygn. I Ns 132/22 i jak dotychczas nie zostało prawomocnie zakończone. Tym samym brak uprawnienia wnioskodawcy do żądania zabezpieczenia spadku jest oczywisty i wniosek podlegał oddaleniu – z uwagi na brak legitymacji procesowej wnioskodawcy.

Ponadto wskazać należy, że z prawnego punktu widzenia „sprawa spadkowa” jest zakończona. Zarejestrowany został bowiem (...), który zgodnie z art. 95j prawa o notariacie ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Sytuacja procesowa jest więc analogiczna do tej, w której niezgadzający się z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku żądałby zabezpieczenia spadku przez odebranie go spadkobiercom wskazanym w prawomocnym postanowieniu i oddanie pod swój zarząd (wskazując np. na konieczność przeprowadzenia niezbędnego remontu). Bezzasadność tego typu żądania jest oczywista w rozumieniu art. 1911 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Nie jest tu istotne, czy rzecz dzieje się po miesiącu czy po 25 latach od przesądzenia kwestii nabycia spadku. Istotne jest jedynie, że rzecz (rozstrzyganie w przedmiocie zabezpieczenia spadku) odbywa się w momencie, gdy jest już prawnie stwierdzone, kto jest spadkobiercą. Sąd spadku nie może w trybie zabezpieczenia spadku podważać zarejestrowanego (...), odbierając spadek czy składnik spadku spadkobiercom. Sąd spadku może na obecnym etapie wyłącznie spadek podzielić, ewentualnie w trybie art. 679 k.p.c. uchylić (...). Nie jest bowiem tak, że mienie nabyte w drodze dziedziczenia może być ad infinitum poddawane kurateli sądu spadku (arg. ex art. 666 § 1 k.p.c.).

Wnioskodawca swoich praw może dochodzić i dowodzić wyłącznie w postępowaniu o uchylenie (...).

Z. ądzenia:

- odnotować uzasadnienie;

- odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy r. pr. B. przez umieszczenie w portalu informacyjnym.

W., 17 marca 2022 roku asesor sądowy M. J.