Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 248/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. J.

czyn z art. 148 §1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżona M. J. i S. S. pozostawali w związku konkubenckim od kilkunastu lat. Mieszkali w Z. przy ul. (...). W dniu 2 kwietnia 2021 roku spożywali razem alkohol. Wieczorem po 19:00 M. J. opuściła mieszkanie i udała się do swojej sąsiadki B. M., gdzie razem również spożywały alkohol. Do swojego mieszkania oskarżona wróciła około 21:00. S. S. gdy ją zobaczył, zaczął się wyśmiewać z konkubiny i jej dogryzać. Był dla niej niemiły. Zachowanie pokrzywdzonego zdenerwowało M. J.. Podeszła do szuflady, wyjęła nóż kuchenny, następnie podeszła do konkubenta, który leżał na wersalce i zdała mu jeden cios nożem, trafiając mężczyznę w okolicę naramienną powodując ranę kłutą lewej kończyny górnej z uszkodzeniem tętnicy kręgowej lewej i żyły szyjnej wewnętrznej lewej, w następstwie czego S. S. zaczął się wykrwawiać. Widząc to M. J. poszła do sąsiadki B. M. po pomoc. B. M. wezwała służby. Przyjechała Policja oraz karetka, lekarz stwierdził zgon S. S..

wyjaśnienia oskarżonej

k.45-46,. 53-56

294-295

zeznania świadka B. M.

36- 39,297 -298

protokół oględzin miejsca i osoby

k.18-19

k.21-25 (28-31)

karta informacyjna

k.20

Oskarżona M. J. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Opisała jak doszło do zabójstwa konkubenta, wskazała także na niewłaściwe zachowanie jego względem niej. Wyjaśniła, iż często się z niej naśmiewał, ubliżał jej, poniżał, zdarzało się, że groził jej wybiciem zębów.

H. M. (1) była zaś świadkiem jak groził, że zabije oskarżoną. M. J. skarżyła się jej na zachowanie konkubenta. W grudniu 2020 roku w rozmowie z w/w oskarżona powiedziała, "że chyba popełni samobójstwo".

Oskarżona wraz z konkubentem nadużywali alkoholu.

Oskarżona M. J. żałuje tego co zrobiła.

wyjaśnienia oskarżonej

k.45-46

53-56

zeznania świadka H. M. (1), T. S. (1), B. C.

k.141-142,298v-300, k.311v-313 i 310,

k.313-315

zeznania B. S., A. P.

k.200-201,296v

Oskarżona M. J. w trakcie zdarzenia była pod wpływem alkoholu. Została zatrzymana tego samego dnia - 2 kwietnia 2021 o godz. 22.40.

M. J. nie była karana.

protokół użycia alkometru

k.3

protokół zatrzymania osoby

k.5

karta karna

k.111, 275

S. S. zmarł śmiercią gwałtowaną, nagłą wskutek rany kłutej lewej kończyny górnej w okolicy naramiennej z uszkodzeniem tętnicy kręgowej lewej i żyły szyjnej wewnętrznej lewej z następowym wykrwawieniem.

Rana kłuta powstała przyżyciowo, wskutek działania narzędzia ostrokończystego, którym był zabezpieczony na miejscu nóż kuchenny.

opinia

k.87

opinia z zakresu badań biologicznych

k.223-235

M. J. nie wykazuje objawów choroby psychicznej, ani cech upośledzenia umysłowego. Sprawność intelektualna w/w jest niższa od przeciętnej, mieści się w dolnych granicach szeroko rozumianej normy (II-75). M. J. w czasie popełnienia zarzucanego jej czynu miała ograniczoną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem, ale nie w stopniu znacznym. Jest uzależniona od alkoholu i winna leczyć się odwykowo. W razie orzeczenia kary pozbawienia wolności winna odbywać ją w zakładzie karnym z prowadzoną terapią odwykową

opinia sądowo-psychiatryczna i psychologiczna

k.143-147

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

M. J.

--------------------------

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonej

Wyjaśnienia oskarżonej Sąd uznał za wiarygodne. M. J. opisała okoliczności śmierci konkubenta. Znalazły one potwierdzenie w zeznaniach świadka B. M., protokole sekcji zwłok oraz opinii z zakresu badań biologicznych.

zeznania świadka B. M.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadka. B. M. była sąsiadką oskarżonej, razem tego dnia spożywały alkohol i to do niej M. J. poszła po pomoc, po tym jak uderzyła nożem S. S.. Ich relacje pozostają zbieżne.

protokół użycia alkometru

Dokument wiarygodny, sporządzony przez powołane do tego osoby, niekwestionowany w toku procesu.

protokół zatrzymania osoby

Dokument wiarygodny, sporządzony przez powołane do tego osoby, niekwestionowany w toku procesu.

protokół oględzin miejsca i osoby

Dokument wiarygodny, sporządzony przez powołane do tego osoby, zgodnie z wymogami procedury karnej, nie kwestionowany w toku procesu.

karta informacyjna

Dokument wystawiony przez lekarza medycyny sądowej, stwierdzający zgon pokrzywdzonego, niekwestionowany w toku procesu.

opinia

Opinia została sporządzona przez biegłych z zakresu medycyny sądowej. Jest jasna, spójna, zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyny zgonu pokrzywdzonego. Nie budzi wątpliwości, stąd też uznana została za wiarygodną.

karta karna

Dokument sporządzony przez powołany do tego organ, nie kwestionowany w toku postępowania.

zeznania świadka H. M., T. S., B. C.

Osoby te nie były świadkami zdarzenia. Ich zeznania dotyczą jednak istotnej kwestii, a mianowicie relacji jaka łączyła oskarżoną ze S. S.. W sposób zbieżny opisują zachowania pokrzywdzonego względem M. J., które stanowiły formę psychicznego znęcania się nad nią. Dodać też trzeba, że relacje te wzajemnie się uzupełniają. Sąd uznał je za prawdziwe.

opinia sądowo-psychiatryczna i psychologiczna

Opinie jasne, spójne, Wnioski poprzedzone badaniem oskarżonej. Biegłe udzieliły także odpowiedzi na zadane im pytania.

Brak podstaw do kwestionowania.

zeznania B. S., A. P.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadków. Ani B. S. ani A. P. nie były świadkiem śmierci pokrzywdzonego, niemniej wskazały, że zarówno S. S. jak i oskarżona nadużywali alkoholu. A. P. dodała także, że zdarzały się pomiędzy nimi awantury, jednak w dniu zdarzenia nic nie słyszała.

opinia z zakresu badań biologicznych

Opinia jasna, spójna. Wnioski poprzedzone badaniami genetycznymi. Brak podstaw do kwestionowania.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

M. J..

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przestępstwo z art. 148 § 1 kk tj. zbrodnię zabójstwa można popełnić tylko umyślnie. Czyn popełniony jest umyślnie, zgodnie z brzmieniem art. 9 § 1 kk, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia tj. chce go popełnić (zamiar bezpośredni) albo przewidując możliwość jego popełnienia na to się godzi (zamiar ewentualny).

Oskarżona M. J. w dniu 2 kwietnia 2021 roku działała w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia S. S.. O takim zamiarze oskarżonej świadczy głębokość spowodowanej rany kłutej, siła ciosu, rodzaj użytego narzędzia (nóż), godzenie w okolicę głowy, a więc istotną dla życia część ciała człowieka. Przemawia za tym również charakter obrażeń doznanych przez pokrzywdzonego, które doprowadziły do jego śmierci.

Oskarżona M. J. jest osobą dorosłą. W toku postępowania sądowego nie ujawniły się żadne okoliczności, które wyłączałyby lub ograniczały w stopniu znacznym u oskarżonej zdolność rozpoznania znaczenia przypisanego jej czynu i pokierowania postępowaniem. Oskarżona miała możność prawidłowej oceny sytuacji zarówno w aspekcie fizycznym jak i prawnym. W chwili dokonania przypisanego jej czynu miała niczym nie skrępowaną wolną wolę i mogła zachować się zgodnie z normami prawnymi. Biorąc pod uwagę wskazania art. 115 § 2 k.k., należy stwierdzić, że czyn oskarżonej charakteryzuje większa niż znikoma społeczna szkodliwość. W sprawie nie zaistniały również żadne szczególne okoliczności, które wyłączałyby bezprawność czynu oskarżonej i tym samym usprawiedliwiały zachowanie niezgodne z prawem. W konsekwencji, oskarżoną należy uznać za winną dokonania czynu bezprawnego, karalnego i karygodnego.

Wymierzając oskarżonej karę Sąd uznał za zasadne nadzwyczajnie ją zagłodzić. Skorzystanie z tej instytucji jest bowiem uzasadnione sytuacją, w której stopień winy oskarżonego jest taki, że nieadekwatna jest nawet najłagodniejsza kara przewidziana w ramach ustawowego zagrożenia za dane przestępstwo. W niniejszej sprawie taka sytuacja zaistniała. Matka pokrzywdzonego przyjęła przeprosiny M. J.. Oskarżona wyraziła żal i skruchę z powodu tego co się stało. Nie bez znaczenia pozostają także rodzinne tragedie oskarżonej ( zabójstwo ojca, śmierć matki i brata w pożarze domu, samobójstwo siostry, śmierć poprzedniego partnera przed ślubem), które niewątpliwie wywarły na nią wpływ. Przebieg postępowania pokazał, że M. J. zdaje sobie sprawę z tego co zrobiła. Opisała jak doszło do śmierci konkubenta, nie chciała odpowiadać na pytania jak była przez niego traktowana, nie próbowała też przedstawiać się w lepszym świetle. Ich pożycie i wzajemne relacje poznaliśmy słuchając zeznań świadków H. M. (1), T. S. (1) czy B. C.. Jasno z nich wynika, że S. S. znęcał się psychicznie nad oskarżoną, i tak też było tego dnia. Niewątpliwie oboje nadużywali alkoholu, co nie przeszkadzało jednak oskarżonej wzorowo wywiązywać się ze swoich obowiązków, a mianowicie opieki na starszym, schorowanym człowiekiem ( ojcem B. C.). B. C. – jak wynika – z jej zeznań darzy oskarżoną zaufaniem i jest jej niewymownie wdzięczna za opiekę nad ojcem. To ona również zadbała o pomoc prawną dla M. J.. Realia sprawy wskazują, że oskarżona M. J. była uzależniona emocjonalnie od pokrzywdzonego i pomimo jego nagannego zachowania nie potrafiła się z nim rozstać. Tkwiła w nieco irracjonalnym przekonaniu, że partner zmieni się pomimo tego, iż nie było obiektywnie żadnych podstaw do tego rodzaju twierdzeń. Biorąc pod uwagę, nadużywanie przez oskarżoną alkoholu, a z drugiej strony wskazane już wyżej przymioty M. J., która wzorowo wykonywała trudne zajęcie jakim była opieka na starszym schorowanym człowiekiem można powiedzieć, że spożywanie przez nią alkoholu stanowiło swoistą ucieczkę przed nawarstwiającymi się problemami wynikającymi z zachowania konkubenta. I nie jest to w takiej sytuacji okoliczność obciążająca, której należałoby nadać istotne znaczenie. Nie można też pomijać, że oskarżona nie planowała zabójstwa konkubenta, było to działanie w zamiarze nagłym, działanie polegało na zadaniu jednego ciosu i nie było ponowienia ataku ( mimo takiej możliwości). Przeciwnie M. J. poszła do sąsiadki po pomoc. Nie była też dotychczas karana, a z opinii biegłych psychiatrów wynika, że miała w stopniu nieznacznym ograniczoną zdolność do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Stwierdzić zatem należy, że stopień zawartości bezprawia, którego odzwierciedleniem ma być wymierzona kara, nie uzasadnia wymiaru kary nawet w wysokości równej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Analiza okoliczności czynu i okoliczności dotyczących sprawcy jednoznacznie wskazuje na przewagę okoliczności łagodzących, co w odniesieniu do dolnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przedmiotowe przestępstwo prowadzi do uznania jej za zbyt surową.

Za tak przypisany czyn – nie tracąc z pola widzenia dyrektyw wymiaru kary zawartych w art. 53 k.k. przy zastosowaniu art. 60 §2 k.k. w zw. z art. 60 §1 i §6 pkt 2 k.k. - Sąd wymierzył oskarżonej karę 6 lat pozbawienia wolności.

Sąd uznał, że w/w kara jest współmierna do stopnia społecznej szkodliwości czynu popełnionego przez oskarżoną, nie przekracza stopnia jej winy i czyni zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości, jak również zrealizuje cele wychowawcze i zapobiegawcze względem oskarżonej, będąc wystarczającą przestrogą przed ponownym popełnieniem przez nią przestępstwa.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. J.

1.

Jak wyżej

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. J.

2.

----

Na poczet kary Sąd zaliczył oskarżonej okres tymczasowego aresztowania stosownie do dyspozycji art. 63 § 1 i §5 k.k.

M. J.

3.

---

Mając na względzie treść opinii biegłych Sąd orzekł wobec M. J. wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym dla osób uzależnionych od alkoholu.

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Brak

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4.

Sąd zwolnił oskarżoną M. J. od ponoszenia kosztów sądowych, mając na uwadze brak majątku jak i orzeczoną długoletnią izolacyjną karę pozbawienia wolności.

7.  Podpis

Edyta Markowicz Wioletta Kubasiewicz