Pełny tekst orzeczenia

0Sygn. akt II K 737/19

Sygn. akt PR 1 Ds. 643.2019

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 kwietnia 2022 roku

Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: SSR Roman Chorab

Protokolant: Joanna Gaweł - Wojciechowska

po rozpoznaniu w dniach 29.03.2021, 20.07.2021 r., 17.09.2021 r., 08.11.2021 r., 13.12.2021 r., 09.02.2022 r., 11.04.2022 r. i 25.04.2022 r.

sprawy K. W.

s. M. i E. z d. K.

ur. (...) w B.

oskarżonego o to, że:

w okresie od nieustalonego dnia 2002 roku do 18 sierpnia 2019 roku w L. i w P., w powiecie (...), znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną M. w ten sposób, że wszczynał awantury, podczas których wyzywał ją w sposób wulgarny oraz słowami uznanymi powszechnie za obelżywe, groził jej pozbawieniem życia, wywiezieniem do lasu, zakłócał spoczynek nocny, poniżał, szarpał za ręce, ubranie i włosy, wykręcał ręce, popychał na meble i ściany, ściskał ręką twarz za żuchwę, bił ją rękoma po ciele, kopał po nogach i kroczu, a także znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją córką M., w ten sposób, że wyzywał ją w sposób wulgarny i słowami uznanymi powszechnie za obelżywe, poniżał, szarpał za ubranie i włosy, popychał, uderzał ręką w twarz,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.

I.  oskarżonego K. W. uznaje za winnego popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku stanowiącego występek z art. 207 § 1 kk i za to na podstawie art. 207 § 1 kk wymierza mu karę 1 (jednego) roku i 2 (dwóch) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 46 § 2 kk orzeka od oskarżonego K. W. na rzecz pokrzywdzonej M. O. obowiązek zapłaty kwoty 5.000 (pięciu tysięcy) złotych tytułem nawiązki;

III.  na podstawie art. 41a § 1 i 4 kk orzeka wobec oskarżonego K. W. zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej M. O. na odległość nie mniejszą niż 100 metrów w okresie 5 (pięciu) lat;

IV.  na podstawie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego K. W. na rzecz oskarżycieli posiłkowej M. O. kwotę 2.016 zł tytułem poniesionych w sprawie wydatków,

V.  na podstawie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego K. W. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie 247,31 zł, a na podstawie art. 2 ust 1 pkt 4 Ustawy z dnia 23.06.1973 r o opłatach w sprawach karnych wymierza mu opłatę w kwocie 300 złotych.

UZASADNIENIE

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 737/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może
ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343,
art. 343a lub art. 387 k.p.k.
albo j eżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie
o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji
zawartych w częściach 3–8 formularza.

1. USTALENIE FAKTÓW

1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie
przypisano)

K.

W.

w okresie od nieustalonego dnia 2002 roku do 18 sierpnia 2019 roku w L. i P., w powiecie (...), znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną M. w ten sposób że wszczynał awantury podczas których wyzywał ją w sposób wulgarny oraz słowami uznanymi powszechnie za obelżywe, groził jej pozbawieniem życia, wywiezieniem do lasu, zakłócał spoczynek nocny, poniżał, szarpał za ręce, ubranie i włosy, wykręcał ręce, popychał na meble i ściany, ściskał ręką twarz za żuchwę, bił ją rękoma po ciele, kopał po nogach i kroczu, a także znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją córką M., w ten sposób, że wyzywał ją w sposób wulgarny i słowami uznanymi powszechnie za obelżywe, poniżał, szarpał za ubranie i włosy, popychał, uderzał ręką w twarz,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

I.  Znęcanie się nad żoną M. W. (1)

1.  notatka urzędowa

1

2.  karta wizyty w poradni chirurgicznej

8

3.  protokół przesłuchania świadka - M. W. (2)

14-17, 214

4.  pismo z (...) L. z kartą wizyty

22-23

5.  protokół przesłuchania świadka – C. O.

25 , 220v-221

6.  protokół przesłuchania świadka – D. O.

221-222

7.  dokumentacja związana z procedurą niebieskiej karty

31-114a

8.  protokół przesłuchania świadka – A. C.

221-222

9.  protokół przesłuchania świadka – B. C.

221

10.  protokół przesłuchania świadka – M. W. (3)

134 , 222v

11.  protokół przesłuchania świadka : I. Z.

137 , 223

12.  protokół przesłuchania świadka – B. K.

246

13.  opinia sądowo – lekarska

142 – 143

14.  protokół przesłuchania świadka – M. W. (1)

149-151

15.  protokół przesłuchania podejrzanego

163-164

16.  protokół przesłuchania świadka – J. K.

166 , 234v-235

17.  protokół przesłuchania świadka – M. S.

169 , 249v

22. notatka urzędowa dot. karalności

171

1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie
przypisano)

-

-

-

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2. OCENA DOWODÓW

2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

I

1.  notatka urzędowa

2.  protokół przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie - M. W. (1)

3.  protokół przesłuchania świadka - M. W. (2)

4.  protokół przesłuchania świadka – C. O.

5.  protokół przesłuchania świadka – D. O.

6.  dokumentacja związana z procedurą niebieskiej karty

7.  protokół przesłuchania świadka – M. W. (2)

8.  protokół przesłuchania świadka – J. O.

9.  protokół przesłuchania świadka – A. C.

10.  protokół przesłuchania świadka – B. C.

11.  protokół przesłuchania świadka – M. W. (3)

12.  protokół przesłuchania świadka : I. Z.

13.  protokół przesłuchania świadka – B. K.

14.  protokół przesłuchania świadka – M. W. (1)

15.  protokół przesłuchania świadka – J. K.

16.  protokół przesłuchania świadka – M. S.

W świetle zgromadzonego materiału dowodowego zeznania pokrzywdzonej M. W. (1) zasługują na obdarzenie ich wiarygodnością. W cenie Sądu są one spójne, logiczne i konsekwentne oraz znajdują potwierdzenie w zeznaniach innych osób przesłuchanych w charakterze świadków.

Ponadto bezpośrednimi świadkami zachowań oskarżonego K. W. , jak i również jednocześnie jego ofiarami, były także jego dzieci, które potwierdzały relację pokrzywdzonej M. W. (1).

W dodatku Policja z przeprowadzanych czynności służbowych, wywołanych zawiadomieniami pokrzywdzonej sporządziła notatkę służbową, która potwierdzała zeznania pokrzywdzonej.

Ponadto pokrzywdzonej i oskarżonemu została założona niebieska karta, która potwierdzała występowanie zarzucanych oskarżonemu czynów.

Z akt sprawy, z większości zebranych dowodów, wynikało, że oskarżony K. W. od niemalże początku trwania związku z pokrzywdzoną (od 2002 r.) przejawiał wobec niej przejawy agresji, poprzez znęcanie się psychiczne w postaci wyzwisk, poniżania i gróźb oraz fizyczne w postaci bicia rękoma, kopania, duszenia czy popychania. Oskarżony wielokrotnie, w dłuższym, przynajmniej we wskazanym w oskarżeniu okresie, swoim zachowaniem wszczynał awantury domowe, podczas których w sposób wulgarny zwracał się do pokrzywdzonej, obrażał ją, zwracał się do niej słowami powszechnie uznanymi za obelżywe oraz stosował wobec niej przemoc fizyczną. Oskarżony K. W. był w stosunku do pokrzywdzonej podejrzliwy i wyrażał chorobliwą zazdrość, co jedynie wzniecało jego agresję w stosunku do niej. Wielokrotnie upokarzał tym i poniżał pokrzywdzoną w obecności osób trzecich takich jak członkowie najbliższej rodziny czy znajomi. Ograniczał pokrzywdzonej kontakty z ludźmi i nadmiernie ją kontrolował. Zachowania te przybierały na sile szczególnie po spożyciu przez oskarżonego alkoholu.

Nie sposób również nie zauważyć, że pokrzywdzona o agresywnych i karalnych zachowaniach swojego męża K. W. informowała zarówno Policję jak i innych członków swojej rodziny.

Jest zatem nieprawdopodobnym aby celowo i świadomie wprowadzała ona organy ścigania w błąd, czy też przedstawiała fałszywe relacje członkom swojej rodziny tym bardziej, że członkowie jej rodziny czy znajomi potwierdzali jej relację, a w dodatku niektórzy świadkowie, jak np. córka M. W. (2) byli bezpośrednim uczestnikiem jednego z zajść.

W dodatku Policja z przeprowadzanych czynności służbowych, wywołanych zawiadomieniami pokrzywdzonej sporządziła notatkę służbową, która w całości potwierdzała zeznania pokrzywdzonej i która stanowi część zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Ponadto podkreślić należy to , ze wskutek interwencji pokrzywdzonej M. W. (1) oskarżonemu K. W. zostały założone niebieskie karty, które dodatkowo potwierdzają występowanie zarzucanych oskarżonemu czynów. Oczywistym , jest , że treść zeznań świadków potwierdzających zarzuty wobec osk. K. W. nie jest tak obszerna i szczegółowa, jak opisy podawane przez pokrzywdzoną M. W. (1) ,ale zdaniem Sądu jest to spowodowane specyfiką czynu jakim jest znęcanie się nad członkiem najbliższej rodziny, gdyż sytuacje te mają miejsce przede wszystkim bez obecności innych osób , nawet członków rodziny. Rzadko kiedy sprawca posuwa się do tego aby osoby postronne były świadkami jego negatywnych zachować np. wobec żony. Na uwagę zasługuje tu treść niezwykle obszernych i szczegółowych zeznań pokrzywdzonej M. W. (1). Nie sposób , w ocenie Sądu przyjąć , iż wszystkie te fakty mogło, zostać zmyślone , czy też nie miały miejsca w rzeczywistości , skoro było one konsekwentnie podtrzymywane przez pokrzywdzoną M. W. (1). Sąd nie znalazł żadnych dowodów , czy jakichkolwiek podstaw aby odmówić tym zeznaniom wiarygodności.

17.  karta wizyty w poradni chirurgicznej

18.  pismo z (...) L. z kartą wizyty

19.  opinia sądowo – lekarska oraz dokumentacja fotograficzna

Sąd co do wyciągniętych przez biegłego wniosków ocenił je jako spójne i logiczne. Sąd ocenił opinię jako przejrzystą, potrzebną dla wydania wyroku w niniejszej sprawie i finalnie nie wymagającą uzupełnienia i odniesienia się do niej przez jeszcze jednego biegłego. Treść opinii jest spójna, konsekwentna i jasna, dlatego też Sąd postanowił ocenić tę dowód jako wiarygodny, szczególnie, że treść wydanej opinii była zbieżna i pokrywała się z ustaleniami poczynionymi w wyniku odbytej przez pokrzywdzoną wizyty lekarskiej.

Z opinii wynika, że obrażenia, które podejrzana posiada są następstwem działania urazu mechanicznego, spowodowanego przez osobę trzecią.

W wyniku jednej z wywołanych przez oskarżonego awantur w dniu 18 sierpnia 2019 r. pokrzywdzona odbyła wizytę w (...) Sp. z o.o. w L., w wyniku której rozpoznano u niej powierzchowny uraz na prawym przedramieniu po stronie wewnętrznej , podbiegnięcie krwawe pod skórą 6x1 cm, a także zasinienie powyżej rzepki lewej 2 x 2 cm. Obrażenia te były następstwem urazu mechanicznego zadanego wywołanego wskutek agresji fizycznej oskarżonego.

20.  Karalność oskarżonego

Dowód nie kwestionowany przez żadną ze stron postępowania. W ocenie Sądu brak było podstaw do odmówienia wiarygodności danym o karalności oskarżonego.

2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia
dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt
1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

III.

Wyjaśnienia podejrzanego K. W. – k. 161 - 164

Sąd nie dał wiary w wyjaśnienia złożone przez oskarżonego K. W. w toku postępowania przygotowawczego. Oskarżony, a wówczas podejrzany K. W. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, stwierdzając jednocześnie, że zawiadomienie pokrzywdzonej o popełnionym przez niego przestępstwie jest wynikiem pomówienia i poczynione na potrzeby przyszłego postępowania rozwodowego. Zdaniem podejrzanego stawiane mu zarzuty nie są prawdziwe i zgodne z prawdą. Podejrzany podniósł, że nigdy nie uderzył żony, ani też nie znęcał się nad nią w inny sposób psychicznie czy fizycznie, a wręcz podniósł, że sam był ofiarą agresji ze strony pokrzywdzonej.

Wyjaśnienia złożone przez podejrzanego nie były w ocenie Sądu wiarygodne , albowiem stały one w absolutnej sprzeczności w zestawieniu ich z pozostałym, zebranym w toku sprawy materiałem dowodowym. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstwa i okoliczność ta, pomimo tego, że zaprzeczył podnoszonym wobec niego zarzutom, spowodowała, że wyjaśnienia podejrzanego były wzajemnie sprzeczne i tym samym nie można im było nadać waloru wiarygodności.

3. PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna
skazania albo warunkowego
umorzenia postępowania
zgodna z zarzutem

I.

K. W.

W.

Zgodnie z treścią art. 207 § 1 k.k. kto znęca się psychicznie lub fizycznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Z okoliczności przytoczonych powyżej wynika, że oskarżony K. W. od nieustalonego bliżej dnia w 2022 r. do 18 sierpnia 2019. znęcał się zarówno psychicznie jak i fizycznie nad żoną M. W. (1), poprzez wszczynanie awantur domowych, podczas których wyzywał ją słowami wulgarnymi, bił ją, kopał, podduszał, ograniczał kontakty z rodziną czy znajomymi, kontrolował, poniżał, obrażał czy zwracał się do niej słowami wulgarnymi, a w dodatku w dniu 18 sierpnia 2019 r. w czasie wywołanej awantury uderzył pokrzywdzoną czym spowodował u niej obrażenia ciała w postaci powierzchownego urazu na prawym przedramieniu po stronie wewnętrznej podbiegnięcie krwawe pod skórą 6x1 cm, a także zasinienie powyżej rzepki lewej 2 x 2 cm.

Taka kwalifikacja prawna czynu nie budziła wątpliwości Sądu. Wskazane zachowania wyczerpują w pełnie znamiona przestępstwa w postaci psychicznego i fizycznego znęcania się nad inną osobą.

3.2. Podstawa prawna
skazania albo warunkowego
umorzenia postępowania
niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie
postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4. KARY, ŚRODKI KARNE, PRZEPADEK, ŚRODKI KOMPENSACYJNE
I ŚRODKI ZWIĄZANE Z PODDANIEM SPRAWCY PRÓBIE

Oskarżony

Punkt
rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku
odnoszący się
do przypisanego
czynu

Przytoczyć okoliczności

K.

W.

I

I

Czyn którego dopuścił się oskarżony K. W. zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Okolicznością obciążającą mającą wpływ na wymiar kary był fakt, że oskarżony czynu dopuścił się względem swojej żony w okresie niemalże 17- nastu lat , że było to znęcanie zarówno psychiczne jak i fizyczne , jak również nie można tracić z pola widzenia , że również znęcał się on nad swoją córką.

Do okoliczności łagodzących , Sąd zaliczył jego uprzednią niekaralność. Mając na uwadze powyższe , Sąd wymierzył oskarżonemu K. W. karę 1 roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności.

Zdaniem Sądu wymierzona oskarżonemu K. W. kara nie razi nadmierną surowością, a stanowi właściwą dolegliwość, adekwatną do jego stopnia zawinienia.

Nadto jest współmierna do okoliczności czynu i stopnia społecznej szkodliwości, który musiał być uznzny za znaczny.

5. INNE ROZSTRZYGNIĘCIA ZAWARTE W WYROKU

Oskarżony

Punkt
rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku
odnoszący się
do przypisanego
czynu

Przytoczyć okoliczności

K.

W.

II, III

II, III

Na podstawie art. 46 § 2 k.k., Sąd zasądził od oskarżonego K. W. na rzecz pokrzywdzonej M. W. (1) nawiązkę w kwocie 5 000 zł z tytułu zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Na podstawie art. 41 a § 1 i 4 k. k. Sąd orzekł wobec oskarżonego K. W. zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej M. W. (1) na odległość nie mniejszą niż 100 metrów w okresie 5 lat. W ocenie Sądu zakaz ten był konieczny celem ochrony pokrzywdzonej M. W. (1) przed osk. K. W.

6. INNE ZAGADNIENIA

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował
określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez
stronę

7. KOSZTY PROCESU

Punkt

rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV i V

Sąd na podstawie przepisów wskazanych w pkt. IV i V wyroku zasądził od oskarżonego K. W. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie 247,31 zł oraz wymierzył mu opłatę w kwocie 300 złotych. K. W. posiada bowiem stały dochód poprzez prowadzenie działalności gospodarczej w charakterze warsztatu wulkanizacyjnego z dochodem w wysokości 1 800,00 zł, posiada wprawdzie na utrzymaniu dwójkę dzieci, jednakże wobec uznania go winnym zarzucanego mu czynu winien ponieść koszty przedmiotowego postępowania.

Z uwagi na fakt , że został on uznany winnym zarzucanego mu czynu , Sąd na podstawie przepisu art. 627 k.p.k. był zobligowany do zasądzenia od niego na rzecz oskarżycielki posiłkowej M. O., która korzystała z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie adwokata, kwotę 2 016 złotych tytułem poniesionych przez niego wydatków. Powyższa kwota nie przekracza ustawowych norm wynagrodzenia pełnomocnika z wyboru wskazanych w treści przepisów § 11 ust. 2 pkt. 3 i § 17 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22.10.2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. poz.1800 z późn.zm.)

8. PODPIS