Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ns 332/21

POSTANOWIENIE

Dnia 7 lipca 2022 r.

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie III Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący – sędzia Sebastian Otto

po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku G. (...) N. Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty w W.

przy udziale T. Ł., A. Ł., A. K., E. Ł., M. Ł.

stwierdzenie nabycia spadku

postanawia:

oddalić wniosek o uzupełnienie postanowienia Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z 29.06.2022r.

Sygn. akt III Ns 332/21

UZASADNIENIE

postanowienia z 7.07.2022r.

Określenie jaka jest odpowiedzialność za długi spadkowe spadkodawcy nie jest uprawnieniem i kompetencją sądu spadku w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

W postanowieniu z 19 kwietnia 2002 r., III CKN 543/01, lex, Sąd Najwyższy przyjął, że żaden przepis nie nakłada na sąd obowiązku zawarcia w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku określenia, w jaki sposób spadek został przyjęty przez spadkobierców.

Treść postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wyznacza art. 677 § 1 i 2 k.p.c. Z przepisów tych wynika, że w postanowieniu takim wymienia się osobę spadkodawcy, wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł oraz określa się wysokość udziałów przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne podlegające dziedziczeniu na podstawie ustawy, sąd w treści postanowienia wymienia spadkobierców dziedziczących to gospodarstwo oraz ich udziały. Na etapie stwierdzenia nabycia spadku poza zakresem kognicji sądu pozostają inne kwestie, takie jak przykładowo skład majątku spadkowego, obciążenie długami, zawarcie przez spadkodawcę w testamencie zapisów czy poleceń.

To dopiero sąd w trybie procesowym np. w sprawie o zapłatę ocenia, czy odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona jest do wartości stanu czynnego spadku.

Mając na uwadze powyższe orzeczono, jak w sentencji.