Pełny tekst orzeczenia

7.Sygn. akt II K 987/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 marca 2022r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekr. sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora---

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27.01.2021r., 23.03.2021r., 08.06.2021r., 26.11.2021r., 25.02.2022r

sprawy D. J. syna E. i T. zd. T. ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 17 marca 2019 roku, w K., dokonał uszkodzenia ciała K. D. w taki sposób, że uderzył go ręką w prawą stronę twarzy, pokrzywdzony w wyniku czego upadł na schody, stracił przytomność, doznał obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu, złamania żeber po stronie lewej IV-VI, złamania ściany przedniej zatoki szczękowej lewej, licznych złamań gałęzi żuchwy, krwiaka i obrzęku prawego policzka i żuchwy, rany tłuczonej dł. 4 cm czoła lewego, złamania kości szczękowej prawej, pęknięcia skóry ramienia lewego, które naruszają czynności narządu ciała na okres powyżej dni siedmiu,

tj. o czyn z art. 157 § 1 kk

1.  oskarżonego D. J. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu wypełniającego dyspozycję art. 157 § 1 kk i art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. uzupełniając opis czynu w ten sposób, że sposób działania oskarżonego narażał pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i za to na podstawie art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 3 k.k. wymierza oskarżonemu karę 4 (czterech) miesięcy pozbawienia wolności;

2.  na podstawie art. 63 § 1 kk zalicza oskarżonemu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres zatrzymania w dniach od 19.03.2019r. godz. 15:30 do dnia 20.03.2019 r. godz. 11:55;

3.  na podstawie art. 46 § 1 kk orzeka od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego K. D. kwotę 7000 (siedmiu tysięcy) złotych tytułem zadośćuczynienia,

4.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 1.000 (jednego tysiąca) zł złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów sądowych w pozostałej części obciążając tymi kosztami Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 987/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

D. J.

W dniu 17 marca 2019 roku, w K., dokonał uszkodzenia ciała K. D. w taki sposób, że uderzył go ręką w prawą stronę twarzy, pokrzywdzony w wyniku czego upadł na schody, stracił przytomność, doznał obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu, złamania żeber po stronie lewej IV-VI, złamania ściany przedniej zatoki szczękowej lewej, licznych złamań gałęzi żuchwy, krwiaka i obrzęku prawego policzka i żuchwy, rany tłuczonej dł. 4 cm czoła lewego, złamania kości szczękowej prawej, pęknięcia skóry ramienia lewego, które naruszają czynności narządów ciała na okres powyżej dni siedmiu i narażając przy tym pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 157 § 1 k.k. i art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 17 marca 2019 roku około godziny 13:30 oskarżony D. J. udał się do miejsca zamieszkania swojego teścia K. D.. Pojechał tam ze względu na przebywanie w tym miejscu swojej nieletniej córki. Pokrzywdzony usłyszał, że jego córka M. oraz zięć głośno dyskutują i postanowił zejść do nich. Zapytał on go czy jest trzeźwy, gdyż miał w tej kwestii wątpliwości. Gdy stał na schodach wejściowych do domu został znienacka uderzony w twarz przez D. J. w wyniku czego upadł i stracił przytomność. Na skutek uderzenia i upadku doznał on rozległych obrażeń i musiał być hospitalizowany.

Oskarżony D. J. ma 44 lata. Posiada wykształcenie wyższe. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K. jako starszy specjalista. Uzyskuje dochód w okolicach 2500 złotych netto. Oskarżony leczy się psychiatrycznie i przyjmuje leki antydepresyjne.

Zeznania pokrzywdzonego K. D.

200v.-201

Zeznania świadka M. J.

14-14v., 206-207

Zeznania świadka P. M.

205-206

Wyjaśnienia oskarżonego D. J.

199v.-200

Opinia sądowo-psychiatryczna

93-95

Opinia sądowo-lekarska

11-11v., 234-239, 269-270

Karta karna

58

Dokumentacja medyczna

42-54, 115-131, 204, 221

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

7.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1.

Zeznania pokrzywdzonego K. D.

Zeznania pokrzywdzonego są spójne, logiczne i korespondują z innymi przeprowadzonymi w sprawie dowodami. Sąd więc oparł się na nich w całości. W szczególności zeznania dwóch innych naocznych świadków potwierdzają wersję przebiegu zdarzenia przedstawioną przez pokrzywdzonego. Opinie medyczne potwierdzają zakres obrażeń powstałych u pokrzywdzonego.

Zeznania świadka M. J.

Zeznania świadka są spójne, logiczne i korespondują z innymi przeprowadzonymi w sprawie dowodami. Sąd więc oparł się na nich w całości. Zeznania pokrzywdzonego i świadka wzajemnie się potwierdzają.

Zeznania świadka P. M.

Zeznania świadka są spójne, logiczne i korespondują z innymi przeprowadzonymi w sprawie dowodami. Sąd więc oparł się na nich w całości. Zeznania pokrzywdzonego i świadka wzajemnie się potwierdzają.

Wyjaśnienia oskarżonego D. J.

Przyznał się on do winy. Jednocześnie przedstawił, w pewnym zakresie, odmienną wersję wydarzeń od świadków i pokrzywdzonego. W zakresie, w którym wyjaśnienia oskarżonego nie są sprzeczne z zeznaniami świadków, Sąd uznał je za w pełni wiarygodne.

Opinia sądowo-psychiatryczna

Została ona sporządzona przez uprawnione do tego osoby w zakresie posiadanych wiadomości specjalnych. Wynika z niej, że oskarżony jest i w momencie popełnienia czynu był osobą poczytalną. Biegli stwierdzili, że oskarżony wykazuje objawy uzależnienia alkoholowego.

Opinie sądowo-lekarskie

Zostały wytworzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Sąd nie znalazł podstaw, aby odmówić im waloru prawdziwości. Wynika z nich, iż pokrzywdzony doznał naruszenia czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni oraz doszło do wyczerpania znamienia skutku określonego w art. 160 § 1 k.k. Biegli stwierdzili, iż nie są w stanie pewnie orzec o bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy zdarzeniem a stanem uzębienia pokrzywdzonego. Sam uraz mógł się przyczynić do pogorszenia stanu pokrzywdzonego, nie mniej już wcześniej stan jego uzębienia był znacznie zmieniony.

Karta karna

Dokument sporządzony przez uprawiony do tego podmiot w ramach przyznanych mu kompetencji, nie był kwestionowany przez żadną ze stron. Wynika z niej, że oskarżony jest osobą karaną.

Dokumentacja medyczna

Została dostarczona przez pokrzywdzonego i zawiera historię jego choroby oraz leczenia spowodowanego przez oskarżonego. Żadna ze stron nie podważała jej prawdziwości i rzetelności. Dlatego też Sąd oparł się na niej w całości.

Dokumenty

Inne dokumenty zgromadzone w sprawie. Żadna ze stron nie podnosiła co do nich żadnych wątpliwości. Dlatego też Sąd oparł się na nich w całości.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1.

1. wyjaśnienia

oskarżonego D. J.,

2. zeznania K. D.

1. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W pewnym zakresie jednak przedstawił on odmienną wersję zdarzeń od pokrzywdzonego i świadków. Zakwestionował on bowiem zakres obrażeń jaki powstał u pokrzywdzonego. Jako, że jego wyjaśnienia nie znajdują potwierdzenia w innych dowodach, przede wszystkim w opiniach medycznych Sąd uznał, że stanowią one tylko linię obrony przyjętą przez oskarżonego, która ma na celu pomniejszenie jego odpowiedzialności i zaprezentowanie przebiegu zdarzenia korzystniejszego dla niego samego.

2. Sąd zakwestionował twierdzenia pokrzywdzonego w zakresie sposobu leczenia obrażeń oraz dalszych skutków doznanych urazów, a to z uwagi na opinię biegłych lekarzy sporządzoną na podstawie akt sprawy w tym zgromadzonej całościowej dokumentacji medycznej oskarżonego.

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

D. J.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

W ocenie Sądu nie ulega żadnej wątpliwości, iż oskarżony, swoim zachowaniem, wypełnił znamiona przestępstwa określonego w art. 157 § 1 k.k. i 160 § 1 k.k. Wynika to wprost z przeprowadzonych w sprawie opinii biegłych. Sąd oparł się na nich w całości, a oskarżony przyznał się do winy. W związku z powyższym, w ocenie Sądu, nie ma potrzeby przedstawiać szczegółowej i rozległej analizy znamion przestępstw wymienionych wyżej. To, że doszło do wypełnienia znamion przestępstwa z art. 160 § 1 k.k. wynika z przeprowadzonej w sprawie opinii biegłego. Dlatego też Sąd dodał ten przepis do kwalifikacji prawnej czynu.

Sam oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Brak jest więc najmniejszych wątpliwości co do sprawstwa i winy oskarżonego. Także przyznanie się do winy oskarżonego nie nasuwało dla Sądu jakichkolwiek wątpliwości. Ta kwestia była bezsporna. Strony jedynie, w pewnym zakresie, odmiennie zarysowywały stan faktyczny sprawy. Należy skonstatować, iż strony są w poważnym sporze na tle sprawy rozwodowej pomiędzy oskarżonym, a córką pokrzywdzonego. Biorąc to wszystko pod uwagę Sąd nie miał wątpliwości, iż oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał znamiona czynu określonego art. 157 § 1 k.k. i 160 § 1 k.k.

Oskarżony swoim zachowaniem wypełnił znamiona określone w dwóch przepisach. Dlatego też Sąd skazał go za jedno przestępstwo zgodnie z brzmieniem art. 11 § 2 k.k.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

D. J.

1

1

W związku z tym, iż oskarżony był skazany za jedno przestępstwo na podstawie art. 11 § 2 k.k. Sąd, na podstawie art. 11 § 3 k.k. wymierzył oskarżonemu karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą, tj. art. 157 § 1 k.k. Zgodnie z nim, sprawca tego przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W myśl art. 53 k.k. Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a ponadto potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu. Przy wymiarze kary Sąd wziął pod uwagę zarówno okoliczności łagodzące, jak i obciążające. Wśród okoliczności łagodzących wymienić należy przyznanie się oskarżonego. Jako okoliczność obciążającą Sąd uznał natomiast dotychczasową karalność oraz stosunkowo duże obrażenia pokrzywdzonego, a także działanie bez powodu . Dlatego też ,zdaniem Sądu, karą adekwatną do popełnionego przez oskarżonego czynu jest kara 4 miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd uwzględnił również stopień społecznej szkodliwości czynu oraz stopień zawinienia. Biorąc pod uwagę fakt poważnych obrażeń, których doznał pokrzywdzony, nie ma podstaw od wymierzenia kary grzywny lub ograniczenia wolności.

7.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

D. J.

2

2

Oskarżonego zatrzymywano w toku postępowania przygotowawczego. W związku z powyższym zaistniała potrzeba zaliczenia mu okresu zatrzymania na poczet orzeczonej kary zgodnie z art. 63 § 1 k.k. Dlatego też zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania od dnia 19.03.2019 r. godz. 15:30 do 20.03.2019 r. godz. 11:55.

D. J.

3

3

Na podstawie art. 46 § 1 k.k. Sąd orzekł zadośćuczynienie od oskarżonego dla pokrzywdzonego w kwocie 7000 złotych. Pokrzywdzony, w sprzeciwie od wyroku nakazowego z dnia 21 października 2019 roku, złożył wniosek o zasądzenie kwoty w wysokości 100 000 złotych. W ocenie Sądu ta kwota była rażąco wygórowana. Po to aby ustalić zakres obrażeń pokrzywdzonego Sąd powołał biegłych. Z ich opinii wynika, iż ze względu na brak dokładnej dokumentacji stomatologicznej, opisującej stan uzębienia pacjenta i jego poziom zadbania, nie jest możliwe pewne orzeczenie co do bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego stosowanego po urazie leczenia stomatologicznego i protetycznego z przebytym urazem. W opinii biegłych sam uraz mógł się przyczynić do pogorszenia sytuacji zdrowotnej zębów poszkodowanego. Dlatego też Sąd zobowiązał oskarżonego do zapłaty kwoty w wysokości 7000 złotych.

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4

Sąd skazał oskarżonego. Biorąc pod uwagę jego sytuację finansową Sąd uznał, że obciąży go kosztami w części, tj. w wysokości 1000 złotych. Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. sąd może zwolnić oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego w całości lub w części od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, jeżeli istnieją podstawy do uznania, że uiszczenie ich byłoby dla nich zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, jak również wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności.

7.1Podpis