Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI U 402/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 05 lipca 2022 r.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: sędzia Małgorzata Kryńska-Mozolewska

po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w trybie art. 148 (1) §1 k.p.c

sprawy P. B.

przeciwko: (...)

o ustalenie stopnia niepełnosprawności

na skutek odwołania P. B.

od decyzji (...) z dnia (...) r. znak (...)

zmienia zaskarżone orzeczenie w ten sposób, że zalicza odwołującego P. B. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do 31 grudnia 2022 r.

Sygn. akt VI U 402/21

UZASADNIENIE

Orzeczeniem z dnia (...) roku, nr (...), (...) w W. zaliczył P. B. do lekkiego stopnia niepełnosprawności, symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S, na stałe. Od powyższego orzeczenia (...) P. B. wniósł odwołanie. W wyniku jego rozpoznania (...) w W. orzeczeniem z dnia (...) roku, nr (...), utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

(orzeczenie (...) z dnia (...) i orzeczenie (...) z dnia (...) – akta (...))

Od wskazanego orzeczenia (...) P. B. wniósł odwołanie, zaskarżając to orzeczenie w całości. Odwołujący się wniósł o zmianę orzeczenia (...) i poprzedzającego je orzeczenia (...) poprzez zaliczenie go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W uzasadnieniu odwołujący się wskazał, że jego stan zdrowia nie uległ poprawie, a na wcześniejsze okresy miał orzekany umiarkowany stopień niepełnosprawności.

(odwołanie – k. 1 – 2)

W odpowiedzi na odwołanie (...) wniósł o jego oddalenie podnosząc, że brak jest podstaw do zmiany orzeczenia.

(odpowiedź na odwołanie – k. 11 – 12)

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

U odwołującego się P. B. stwierdzono pozawałowe i naczyniowopochodne uszkodzenie serca u osoby z chwiejnym nadciśnieniem tętniczym, z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca do 45% w okresie przewlekłej niewydolności serca, stabilną chorobę wieńcową wielonaczyniową, przebyty w 2016 roku zawał serca STEMI leczony przezskórną koronaroplastyką gałęzi okalającej z implantacją stentu, a w maju 2021 roku przezskórną koronaroplastyką prawej tętnicy wieńcowej z implantacją stentu. Odwołujący się szybko się męczy, mimo intensywnego leczenia nadal ma objawy niewyrównanej przewlekłej niewydolności serca, zastój w krążeniu płucnym, obrzęki podudzi. Przy obciążeniach fizycznych życia codziennego doznaje typowych bólów zamostkowych. Z badań wynika istotne uszkodzenie mięśnia sercowego odwołującego się. Z przyczyn kardiologicznych odwołujący się jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym okresowo do końca 2022 roku. Odwołujący się cierpi również na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, jednak z przyczyn ortopedycznych nie jest on osobą niepełnosprawną.

(dowód: opinia biegłego z zakresu kardiologii i chorób wewnętrznych – k. 21 -22 i k. 38, opinia biegłego z zakresu ortopedii i traumatologii – k. 48 – 48 verte)

Odwołujący się stale jest osłabiony i zmęczony, poruszanie się wywołuje u niego kłopoty z oddechem, ma duszności, które są częste i trudne do wytrzymania. Jest osobą samotną, mieszka w mieszkaniu komunalnym pozbawionym centralnego ogrzewania, bez ciepłej wody i gazu. Prace związane z codziennym funkcjonowaniem (ogrzanie mieszkania, robienie zakupów, drobne prace naprawcze w mieszkaniu) są dla niego ogromnym wysiłkiem, musi korzystać z pomocy sąsiadów. Ma trudności z wykonywaniem samodzielnie czynności dnia codziennego, trudność stanowi dla niego zrobienie zakupów (dojście i powrót ze sklepu, przyniesienie zakupów), czy posprzątanie mieszkania, z uwagi na męczliwość organizmu i brak sił.

(bezsporne)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o wnioski zawarte w opiniach biegłych z zakresu kardiologii i chorób wewnętrznych oraz ortopedii i traumatologii. Opinie te zostały sporządzone w sposób fachowy i jasny, ich wnioski są logicznie uzasadnione. Biegły z zakresu kardiologii i chorób wewnętrznych w swej opinii wyraźnie wskazał, że odwołujący się spełnia przesłanki do zaliczenia go do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do końca 2022 roku. (...) w toku postępowania wniósł co prawda zastrzeżenia do tej opinii, jednak biegły odpowiedział na nie w opinii uzupełniającej, do której strony nie wniosły już żadnych zastrzeżeń. Sam odwołujący się nie kwestionował wydanych w sprawie opinii i ich wniosków. Ponadto Sąd ustalił stan faktyczny również na podstawie oświadczeń odwołującego się zawartych w treści odwołania, co do jego codziennego funkcjonowania i warunków bytowych, które nie zostały przez (...) zakwestionowane, Sąd przyjął je więc jako bezsporne, a ponadto znalazły też potwierdzenie w opiniach biegłego z zakresu kardiologii.

Sąd zważył, co następuje:

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest odwołanie P. B. od orzeczenia (...) w W. utrzymującego w mocy orzeczenie (...) w W. zaliczające go do lekkiego stopnia niepełnosprawności na stałe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. - Dz. U. z 2021r.., poz. 573) ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą:

1) znaczny;

2) umiarkowany;

3) lekki.

Z art. 4 ust. 2 tej ustawy wynika z kolei, że do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Z kolei zgodnie z jej art. 4 ust. 3 do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

W toku niniejszej sprawy Sąd ustalił, że odwołujący się spełnia przesłanki do zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Sąd oparł się w tej materii na opinii biegłego z zakresu kardiologii i chorób wewnętrznych, biegły dysponuje bowiem wiedzą specjalistyczną, pozwalającą mu ocenić stan zdrowia odwołującego się pod kątem ustawowych przesłanek zaliczenia go do określonego stopnia niepełnosprawności. Biegły wyraźnie wskazał, że odwołujący się powinien zostać zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności do końca roku 2022. Biegły podtrzymał swoje stanowisko w opinii uzupełniającej, podkreślił męczliwość odwołującego się, w dalszym ciągu utrzymujące się objawy niewydolności serca pomimo podjętego intensywnego leczenia, biegły wskazał również, że aktualny stan odwołującego się wskazuje na jego okresową całkowitą niezdolność do pracy. Co prawda biegły powołał się tutaj na standardy orzekania przez ZUS, jednak również w toku postępowania przed (...) należy ocenić zdolność do pracy odwołującego się. W ramach przesłanek ustawowych z wyżej cytowanego art. 4 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych znajduje się również kwestia niezdolności do pracy albo zdolności do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Niewątpliwie biegły zdawał sobie sprawę, że orzeka w sprawie z odwołania od orzeczenia (...), a jedynie pomocniczo, aby uwydatnić zły stan zdrowia odwołującego się, powołał się na standardy orzekania w sprawach toczących się przed ZUS. Sam biegły wprost wskazał, że obraz stanu zdrowia odwołującego się odpowiada stopniowi umiarkowanemu niepełnosprawności. Jednocześnie analizując całą argumentację podaną przez (...) w jego zarzutach do głównej opinii biegły podtrzymał dalej swoje wnioski w opinii uzupełniającej, co oznacza, że po przeanalizowaniu wszelkich przesłanek zaliczenia danej osoby do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności podanych przez (...) w jego zarzutach do opinii biegły nadal podtrzymał wniosek o zaliczeniu odwołującego się do tego stopnia. Jednocześnie biegły podkreślił, że umiarkowany stopień niepełnosprawności należy orzec do końca 2022 roku.

Ponadto Sąd miał na uwadze, że z ustaleń poczynionych w oparciu o stanowisko procesowe przedstawione przez odwołującego się wynika, że mieszka on sam w mieszkaniu komunalnym pozbawionym centralnego ogrzewania, bez ciepłej wody i gazu. Prace związane z codziennym funkcjonowaniem są dla niego ogromnym wysiłkiem, musi korzystać z pomocy sąsiadów, chodzi tu również o większe zakupy, czy ogrzanie domu. Wynika stąd, że odwołujący się wymaga częściowej pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych, pomoc sąsiadów jest mu niezbędna, aby mógł funkcjonować w społeczeństwie, zapewnić sobie niezbędne produkty ze sklepu, czy ogrzewanie i ciepłą wodę. Ze względu na męczliwość i problemy z oddychaniem przy poruszaniu się, co wynika ze stwierdzonego przez biegłego z zakresu kardiologii stanu zdrowia, odwołujący się wymaga takiej pomocy innych osób. Spełniona jest więc i ta przesłanka uznania go za osobę niepełnoprawną w stopniu umiarkowanym.

Należy w tym miejscu również wskazać, że zgodnie z §30 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. – Dz. U. z 2021r., poz. 857) standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 3. Z kolei w §29 ust. 1 pkt 3 wskazano na zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych. Niewątpliwie w niniejszej sprawie konieczność pomocy sąsiadów w zakupach, czy przy ogrzaniu domu dotyczy pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego, czyli jednej ze sfer wymienionych w §29 ust.1 pkt 3 rozporządzenia. Jednocześnie odwołujący się wymaga jedynie częściowej pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego, co zgodnie ze standardami uregulowanymi w cytowanym rozporządzeniu również przemawia za zakwalifikowaniem go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Reasumując, Sąd zmienił zaskarżone orzeczenie (...) i poprzedzające je orzeczenie (...) poprzez zaliczenie odwołującego się do umiarkowanego stopnia niepełnoprawności na okres do 31 grudnia 2022 roku.

Mając na uwadze powyższe Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)