Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

V K 889/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

K. J.

Jak w zarzucie aktu oskarżenia

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

oskarżony na tle swojego przekonania o nielojalności małżeńskiej pokrzywdzonej oraz problemów wychowawczych z synem i własnego uzależnienia od alkoholu wszczynał bezpodstawne awantury, wyzywał pokrzywdzoną, uderzał ją popychał, przyduszał, niszczył mienie i ograniczał swobodę wejścia do mieszkania zaś syna wyzywał, odbierał prezenty, popychał i uderzał oraz nie wpuszczał do mieszkania.

wyjaśnienia oskarżonego

38-39, 198-199

zeznania R. J.

11-12, 199-200

zeznania M. K.

35-36, 210

zeznania J. W.

19-20, 210-211

zeznania D. U.

54-55, 211

zeznania K. W.

222

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego

wiarygodne co do faktu awantur i ubliżania pokrzywdzonej oraz zabierania synowi prezentów. W pozostałej części stanowiące linie obrony jako sprzeczne z relacjami pokrzywdzonej i jej matki D. U. oraz z fragmentaryczną wiedzą J. W..

zeznania D. U.

spójne i logiczne oraz konsekwentne, świadek wskazuje dokładnie nie tylko zakres swojej wiedzy ale i jej źródła - w większości są to relacje pokrzywdzonej

zeznania J. W.

spójne i konsekwentne, wyraźnie wskazuje ograniczenia swojej wiedzy

zeznania K. W.

logiczne i uporządkowane, zdystansowane do stron sporu aczkolwiek ograniczone co do wiedzy.

zeznania M. K.

logiczne i szczegółowe oraz konsekwentne

zeznania R. J.

spójne i logiczne, po części zmodyfikowane na etapie rozprawy - relacja świadka o znacznej poprawie zachowania oskarżonego w ocenie Sądu wpłynęła na złagodzenie jej relacji w stosunku do depozycji pierwotnych. W zeznaniach z rozprawy widać wyraźną wolę wytłumaczenia zachowań oskarżonego i ich pomniejszanie, dlatego Sąd z większą uwagą podszedł do jej pierwotnych relacji, kiedy to podduszana przez pijanego oskarżonego poszukiwała ratunku ze strony Policji. Zwraca uwagę, że pierwotna wersja ( której zresztą pokrzywdzona nie zaprzeczyła w toku rozprawy) zbieżna jest w zasadniczej części z tym co bezpośrednio relacjonowała policjantowi w trakcie interwencji i wiedzą jaką miała jej matka oraz sąsiadka J. W..

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

K. J.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

w ocenie Sądu oskarżony dopuścił się przestępstwa znęcania się nad osobami najbliższymi to jest żoną i synem. Sąd nie podziela tu samooceny oskarżonego wyrażonej w toku rozprawy że jego jedynym błędem było poświęcanie się pracy. W jego ujęciu można by uznać go za wzorowego męża i ojca, który poświęcał się dla bytu rodziny, a padł ofiarą niewiernej żony i syna manipulanta. Jest jednak inaczej. Oskarżony stanął przed Sądem na skutek tego, że w przestępczy sposób reagował na problemy jaki sam stworzył to jest własne uzależnienie od alkoholu, i wyobrażoną zdradę żony, a także problemy wychowawcze, jakie powstały w wyniku dopuszczenia przez obie strony do uzależnienia syna A. o gier komputerowych. Jak wcześnie wskazano przy omawianiu dowodów, Sąd w mniejszym zakresie [przywiązywał wagę do depozycji pokrzywdzonej składanych na rozprawie, kiedy to strony doszły już do jakiegoś faktycznego załagodzenia relacji i wspólnie funkcjonują niż do pierwszych jej relacji. Te pierwsze relacje, zbieżne z relacjami składanymi przez pokrzywdzoną interweniującemu policjantowi jak i częściowo matce oraz sąsiadce( już w mniejszym zakresie), które zresztą pokrzywdzona na rozprawie potwierdziła nie pozostawiają wątpliwości co do tego, ze oskarżony wszczynał awantury ( najczęściej w stanie nietrzeźwości, który z uwagi na uzależnienie od alkoholu był u niego dość częsty) podczas których wyzywał pokrzywdzoną od szmat i dziwek, pierdolonych kurew, dokonał na jej oczach samookaleczenia nalegając wcześniej na jej obecność i zarzucając jej winę za własne działanie, zarzucał jej też zdradę, reagował awanturą na odpowiedź na pytania i wypierał się ojcostwa sowich dzieci. Takie zachowania powielane w czasie i powstające w istocie bez przyczyny wyczerpują znamiona znęcania się psychicznego nad pokrzywdzoną, która w ten sposób poddawana była cyklicznej krytyce (wulgarnie wyrażanej) poniżana i ośmieszana w oczach zarówno własnych jak i dzieci, a celem działania oskarżonego było wywołanie w niej cierpienia psychicznego jako swoistej kompensacji patologicznych stanów emocjonalnych oskarżonego napędzanych alkoholem. Także zachowania wobec syna, który sprawiał trudności wychowawcze nie stanowiło wyrazu ojcowskiej troski czy też metod wychowawczych a było znęcaniem się, czyli sprawianiem cierpienia słabszemu i podległemu jego przewadze człowiekowi. Wyzywanie od debili i odbieranie uprzednio ofiarowanych prezentów w ataku alkoholowej agresji jest właśnie tym za co uznał to prokurator, a Sąd w pełni takie stanowisku podziela czyli przestępstwem znęcania się psychicznego. Oskarżony realizował także znamiona przestępstwa znęcania się w sferze fizycznej wobec pokrzywdzonych. Nie można inaczej potraktować bowiem popychania ( w tym bardzo silnego odpychania w istocie tożsamego z uderzeniem) podduszania czy uderzania rękoma ( to ostatnie - wobec syna).

Wobec powyższego Sąd uznał. że oskarżony wyczerpał znamiona przestępstwa znęcania się na osobami najbliższymi opisanego w art 207 § 1 kk.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. J.

I

długotrwałość działań oskarżonego, ich alkoholowe tło i niszcząca normalne funkcjonowanie pokrzywdzonych częstotliwość, przy widocznym poczuciu bezkarności oskarżonego i nie hamowaniu agresji nawet w czasie interwencji policyjnej przekonuje o konieczności dania mu wyraźnego sygnału, że przekroczył, granicę poza którą nie można już liczyć na uniknięcie represji o charakterze znacznej dolegliwości czym kara pozbawienia wolności w ocenie Sądu jest nawet w ograniczonym wymiarze 1 roku.

K. J.

II

znaczna poprawa zachowania oskarżonego i deklarowana abstynencja co potwierdziła pokrzywdzona, są jedynymi powodami, dla których Sąd zdecydował się na warunkowe zawieszenia wykonania kary na okres lat 3 uznając, że strach przed wykonaniem kary wystarczająco zmotywuje oskarżonego do utrzymania abstynencji i poddania się leczeniu

K. J.

III

sąd poddał oskarżonego po dozór kuratora w celu kontroli okresu próby

K. J.

IV , V

wobec zaistnienia zdarzeń, które legły u podstaw oskarżenia przede wszystkim w stanie upojenia alkoholowego Sąd zobowiązał oskarżonego po powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i poddania się leczeniu w intencji usunięcia lub kontrolowania najbardziej zapalnego czynnika w zachowaniu oskarżonego

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VI

oskarżony posiada możliwości zarobkowania i nie ma powodów do zwolnienia go z kosztów procesu

1.Podpis