Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 747/22

ZARZĄDZENIE

Dnia 16 sierpnia 2022 roku

Przewodniczący w Sądzie Rejonowym w Kłodzku w Wydziale I Cywilnym Sędzia Daria Ratymirska

sprawy z wniosku K. M. i A. H.

o wydanie europejskiego poświadczenia dziedziczenia po H. H. (1)

z urzędu

Z A R Z Ą D Z A :

zwrot wniosku.

Sygn. akt I Ns 747/22

UZASADNIENIE

A. H. oraz K. M., reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosły o wydanie europejskiego poświadczenia dziedziczenia po H. H. (2) w dwóch egzemplarzach dla każdej z wnioskodawczyni. Wraz z wnioskiem uiściły opłatę sądową w kwocie 400 zł.

Przepis art. 95i § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie [Dz.U.2020.1192 ze zm.] stanowi, że Krajowa Rada Notarialna udostępnia w systemie teleinformatycznym informacje o zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia, postanowieniach o stwierdzeniu nabycia spadku oraz europejskich poświadczeniach spadkowych obejmujące dane, o których mowa w art. 95ha.

Zgodnie zaś z art. 95i§ 3 cyt. wyżej ustawy za wpisy dokonywane w Rejestrze Spadkowym notariusz oraz sąd pobierają opłatę, którą przekazują Krajowej Radzie Notarialnej. Natomiast zgodnie z przepisem § 5 cyt. ustawy w przypadku wpisów dokonywanych przez sąd opłatę, o której mowa w § 3, uiszcza wnioskodawca wraz z wniesieniem pisma wszczynającego postępowanie o wydanie orzeczenia podlegającego wpisowi do Rejestru Spadkowego. Do pisma, wraz z którym nie wniesiono opłaty, stosuje się odpowiednio przepis art. 130 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego [Dz.U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.]. Do opłaty stosuje się przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych [Dz.U. z 2016 r. poz. 623] dotyczące wydatków, z wyłączeniem art. 83 tej ustawy.

Przepis § 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2016 r. w sprawie sposobu uiszczania i wysokości opłat za wpisy dokonywane w Rejestrze Spadkowym przez notariusza albo sąd stanowi, że wysokość opłaty za wpis dokonany w Rejestrze Spadkowym wynosi 5 złotych.

Mając na uwadze, że wnioskodawczynie reprezentował profesjonalny pełnomocnik, to odnośnie braku uiszczenia opłaty stałej za wpis do rejestru spadkowego, zastosowanie będzie miał art. 130 2 § 1 kpc.

Z uwagi na powyższe wniosek podlegał zwrotowi jako nienależycie opłacony.