Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III S 145/22

POSTANOWIENIE

Dnia 13 grudnia 2022 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia Sądu Okręgowego: Leszek Dąbek

Sędziowie Sądu Okręgowego: Arkadia Wyraz-Wieczorek

Artur Żymełka

po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym sprawy

ze skargi R. N.

przy udziale Skarbu Państwa- Prezesa Sądu Rejonowego wG.

na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki w sprawie o sygn. akt I Ns 155/18 Sądu Rejonowego w Gliwicach

postanawia:

umorzyć postępowanie skargowe.

SSO Artur Żymełka SSO Leszek Dąbek SSO Arkadia Wyraz-Wieczorek

Sygn. akt III S 145/22

UZASADNIENIE

Skarżąca R. N. wniósł skargę na naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w sprawie prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Gliwicach pod sygnatura akt I Ns 155/18, żądając stwierdzenia wystąpienia w niej przewlekłości postępowania oraz przyznania jej od Skarbu Państwa kwoty 10 000 zł.

W toku postępowania w piśmie z dnia 12 12 2022r. skarżąca cofnęła przedmiotową skargę.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Regulacji art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 06 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki - Dz. U. nr 179, poz. 1843, z późniejszymi zmianami) w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie do postępowania toczącego się na skutek skargi nakazuje odpowiednio stosowanie przepisów o postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w postępowaniu, którego skarga dotyczy, w tym przypadku at.. 391 § 2 k.p.c. i art. 397 § 2 k.p.c.

Stosownie do tej regulacji w przypadku cofnięcia skargi, sąd zobowiązany jest umorzyć postępowanie skargowe i orzec o kosztach jak przy cofnięciu pozwu.

Stanowczość powyższej regulacji spowodowała, iż zarówno w judykaturze jak i doktrynie prawa ukształtował się niemal powszechnie akceptowany pogląd, że cofnięcie środka odwoławczego nie podlega kontroli sądu (np. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 05 2000r. III CZP 6/00 dot. cofnięcia apelacji; „Kodeks postępowania cywilnego Komentarz” Tadeusz Ereciński, Jacek Gudowski, Maria Jędrzejewska” tom 2 str. 167, Wydawnictwo Prawnicze „LexisNexis” Warszawa 2006r.).

W konsekwencji tego cofnięcie przez skarżącego skargi wiąże Sąd i dlatego z mocy przywołanej regulacji prawnej postępowanie apelacyjne należało umorzyć.

Reasumując postępowanie skargowe umorzono stosując regulację art. 391 § 2 k.p.c. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 06 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. nr 179, poz. 1843, z późniejszymi zmianami).

SSO Artur Żymełka SSO Leszek Dąbek SSO Arkadia Wyraz – Wieczorek