Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 701/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

D. C. (1)

Przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. polegające na tym, że oskarżony w okresie czasu od 1 do 4 marca 2020 roku w miejscowości Ł., woj. (...), doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 8200 euro (35000 złotych), osobę T. M. w ten sposób że za pośrednictwem belgijskiej strony internetowej o nazwie (...), oferował do sprzedaży samochód osobowy marki K. S. nr V. (...), wprowadzając w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru i możliwości wywiązania się z przedmiotowej oferty.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Pokrzywdzony T. M. w dniu 1 marca 2020 roku znalazł w internecie, na belgijskiej stronie o nazwie (...) ogłoszenie dotyczące sprzedaży samochodu osobowego marki K. S. o numerze V. (...) za kwotę 8800 euro przez firmę (...).(...)., (...) N., R. (...)

Notatka urzędowa

k. 1

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Zeznania świadka P. W.

k. 357 - 359

T. M. skontaktował się telefonicznie ze sprzedającym, który w rozmowie posługiwał się językiem francuskim z „zaciągającym”, obcym akcentem. Sprzedający dobrze znał język francuski.

W negocjacjach ze sprzedającym uczestniczył również kolega pokrzywdzonego – P. W., który bardzo dobrze zna język francuski, a z tego względu często pomaga T. M. w rozmowach z kontrahentami posługującymi się tym językiem.

Dalsze ustalenia dokonywane były również drogą mailową oraz za pomocą aplikacji whatsapp. Sprzedający przesłał między innymi kupującemu kilka zdjęć samochodu.

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Zeznania świadka P. W.

k. 357 - 359

Po negocjacjach dotyczących zakupu samochodu marki K. S. strony transakcji ustaliły ostateczną cenę na kwotę 8200 euro. T. M. dokonał przelewu umówionej kwoty w dniu 2 marca 2020 roku na wskazane przez sprzedającego za pomocą poczty elektronicznej konto bankowe (...) nr (...). W otrzymanej od sprawcy wiadomości znajdował się również nr karty kredytowej (...) oraz zdjęcie faktury.

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Zeznania świadka P. W.

k. 357 - 359

Kserokopia faktury

k. 5 – 7

Potwierdzenie przelewu

k. 8

Ponadto T. M. otrzymał od sprzedającego kolejną ofertę sprzedaży dotyczącą innego samochodu marki V. (...) o nr V. (...), z której to oferty pokrzywdzony nie skorzystał.

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Po 3 marca 2020 roku kontakt ze sprzedającym urwał się. Nie odbierał on żadnych połączeń telefonicznych, nie odpisywał również drogą mailową ani na aplikacji whatsapp.

W dniu 4 marca 2020 roku T. M. skontaktował się z właścicielem komisu (...)., od którego rzekomo zakupił pojazd, a w rozmowie tej dowiedział się, że komis nigdy nie posiadał takiego samochodu i nie wie kto wystawił pojazd na sprzedaż.

W konsekwencji pokrzywdzony zadzwonił również na Policję w C. w (...) dowiadując się że funkcjonariusze tej jednostki otrzymali już kilka podobnych zgłoszeń w sprawie oszustwa przy sprzedaży pojazdów.

W powyższych rozmowach uczestniczył również kolega T. P. W..

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Zeznania świadka P. W.

k. 357 - 359

Po około 1-2 tygodniach T. M. znalazł w internecie ogłoszenie dotyczące sprzedaży tego samego (...). Wraz z kolegą P. W. zadzwonili pod numer wskazany w ogłoszeniu z innego numeru telefonu. Rozmówcą po głosie okazała się ta sama osoba.

Sprawca zorientował się kto dzwoni, a następnego dnia ogłoszenie zniknęło z internetu.

W drugim ogłoszeniu sprzedający posługiwał się innym adresem e-mail i innym numerem telefonicznym.

Zeznania świadka T. M.

k. 2 – 3

k. 312 – 314

Zeznania świadka P. W.

k. 357 - 359

Konto o numerze (...), na które pokrzywdzony T. M. przelał pieniądze stanowiące cenę za samochód marki K. S. zostało założone osobiście przez oskarżonego D. C. (1) w oddziale banku (...)-au-P. pod adresem place du P. 23, 6030 M.-au-P..

Konto zostało założone za okazaniem dokumentu tożsamości (...), zaś posiadacz rachunku wskazał, że rozumie on język francuski. Rachunek otworzono z dniem 18 sierpnia 2017 roku. Nie ustanowiono na tym rachunku pełnomocnika.

Wykaz operacji bankowych zarejestrowanych na ww. koncie bankowym potwierdził również wpłatę 8200 euro dokonaną przez T. M. i zaksięgowaną z dniem 3 marca 2020 roku oraz fakt wypłaty środków w kwocie 100 euro z konta w dniu 4 marca 2020 roku.

Oskarżony D. C. (1) został wykreślony z (...) rejestru narodowego w lutym 2020 roku.

Dokumentacja ze strony belgijskiej uzyskana w drodze pomocy prawnej wraz z tłumaczeniem

k. 82 - 90

Oskarżony D. C. (1) jest obywatelem (...). Przebywał on i pracował na terenie (...) od około 2007 - 2008 roku. W 2016 – 2017 roku miał przeprowadzaną operację ucha i od tego czasu pozostawał w (...) na stałe. Często podróżował jednak między (...).

Oskarżony nigdy nie zgubił dokumentów, w tym dowodu osobistego.

Do momentu zatrzymania w drodze E. (...)na granicy z R. (...)– czyli również w okresie zarzucanego mu czynu - oskarżony pracował w B. (...)w firmie samochodowej.

Oskarżony dotychczas nie był karany sądownie.

Wyjaśnienia oskarżonego - częściowo

k. 171 – 172 k. 310 – 312 k. 314

Karta karna

k. 191 – 191b

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

D. C. (1)

Przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. polegające na tym, że oskarżony w okresie czasu od 1 do 4 marca 2020 roku w miejscowości Ł., woj. (...), doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 8200 euro (35000 złotych), osobę T. M. w ten sposób że za pośrednictwem (...)strony internetowej o nazwie (...)oferował do sprzedaży samochód osobowy marki K. S. nr V. (...), wprowadzając w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru i możliwości wywiązania się z przedmiotowej oferty.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego w części, w której wyjaśniał on że:

- niczego nie sprzedawał,

- nie zakładał konta w (...) banku,

- nie miał on możliwości odbioru pieniędzy i nie został zawiadomiony przez bank o przelewie środków na jego konto,

- zna on język francuski wyłącznie w stopniu podstawowym,

- został wykreślony z (...) decyzją z 2017 roku z powodu długów,

- urząd zabrał mu (...)dowód w 2019 roku z powodu braku stałego adresu zamieszkania.

Wyjaśnienia oskarżonego - częściowo

k. 171 – 172

k. 310 – 312

k. 314

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1.

notatka urzędowa

Niekwestionowany dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji.

1.1.1.

dokumentacja ze strony belgijskiej uzyskana w drodze pomocy prawnej wraz z tłumaczeniem

Dokumentacja wiarygodna, niekwestionowana co do samej jej treści, uzyskana przez Prokuraturę Rejonową w Bełchatowie ze strony belgijskiej w drodze Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego.

1.1.1.

kserokopia faktury

Niekwestionowany co do samej treści, wiarygodny dokument prywatny.

1.1.1.

potwierdzenie przelewu

Niekwestionowany dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji.

1.1.1.

karta karna

Dokument wiarygodny, niekwestionowany przez strony, potwierdzający niekaralność oskarżonego.

1.1.1.

zeznania świadka T. M.

Spójne, zrozumiałe, konsekwentne, zgodne z doświadczeniem życiowym, nadto korespondujące z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, zwłaszcza w postaci dokumentów.

1.1.1.

zeznania świadka P. W.

Spójne, zrozumiałe, konsekwentne, zgodne z doświadczeniem życiowym, nadto korespondujące z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, zwłaszcza w postaci dokumentów.

1.1.1.

wyjaśnienia oskarżonego - częściowo

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego w tej części, w której twierdził on, że jest obywatelem (...), zaś w (...)przebywa i pracuje już od około 2007 – 2008 roku, a po operacji ucha, która miała miejsce około 2016 – 2017 roku, na stałe. Nie budziły również wątpliwości Sądu wyjaśnienia oskarżonego, że często podróżuje on pomiędzy (...) a (...), że do momentu zatrzymania w drodze (...) pracował w (...)w firmie samochodowej i że nigdy nie zgubił on dokumentów tożsamości, w tym dowodu belgijskiego.

Wyjaśnienia w wyżej opisanej części były spójne, nadto niekwestionowane przez drugą stronę postępowania.

1.1.1.

Całokształt materiału dowodowego - uwagi

W ocenie Sądu przedmiotowe postępowanie miało charakter procesu poszlakowego, a chociaż żaden z dowodów z osobna nie wskazywał bezpośrednio na sprawstwo D. C. (1), tak łańcuch poszlak możliwych do ustalenia w oparciu o całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego dawał podstawy do przyjęcia sprawstwa i winy oskarżonego.

Przede wszystkim Sąd miał na uwadze zeznania świadków, które w toku postępowania pozostawały spójne, konsekwentne i korespondowały ze źródłami dowodowymi w postaci dokumentów.

Za główną poszlakę w sprawie Sąd uznał dokumentację uzyskaną ze strony (...)w drodze (...), z której jednoznacznie wynika, że założycielem i posiadaczem rachunku, na który T. M. przelał pieniądze, jest oskarżony D. C. (1). Zdaniem Sądu nie jest możliwe, żeby – jak twierdził w swoich wyjaśnieniach oskarżony – „ktoś inny założył na jego nazwisko konto przez pomyłkę”, skoro również sam oskarżony w wyjaśnieniach przyznawał, że nie pamięta on, by kiedykolwiek zgubił dokumenty tożsamości, w tym dowód belgijski.

Nie bez znaczenia pozostają również takie fakty jak to, że oskarżony przebywał i pracował na terenie (...) już od 2007 – 2008 roku, nadto zatrudniony był w firmie samochodowej. Sprawca oszustwa w niniejszej sprawie doprowadził pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wprowadzając go w błąd co do zamiaru wywiązania się z oferty dotyczącej sprzedaży właśnie samochodu osobowego. Nadto sprzedający był osobą o obcym, zaciągającym akcencie, dobrze posługującą się językiem francuskim.

Oskarżony, przebywając w B. (...)od wielu lat, musiał nauczyć się dobrze języka francuskiego. Nadto środowisko pracy (w firmie samochodowej) sprzyjało dokonaniu oszustwa w opisywany powyżej sposób – chociażby poprzez możliwość zrobienia zdjęć pojazdów, których oskarżony sam nie posiadał.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.2.1.

Wyjaśnienia oskarżonego - częściowo

Sąd uznał wyjaśnienia oskarżonego za niewiarygodne w znacznej ich części. Przede wszystkim wskazać należy, że wyjaśnienia oskarżonego miały charakter nerwowy, chaotyczny i niespójny. Raz wyjaśniał on, że został wykreślony z (...) w roku 2020, innym razem że w 2017. Za nieprzekonujące Sąd uznał stwierdzenie D. C. (1), że posługuje się on językiem francuskim w stopniu podstawowym i że „jakoś sobie radzi”. Skoro ww. przebywał i pracował na terenie(...)już od 2007 – 2008 roku musiał nauczyć się języka francuskiego w stopniu dobrym, komunikatywnym.

Sąd nie dał również wiary wyjaśnieniom oskarżonego w tym zakresie, w jakim twierdził on że niczego nie sprzedawał, nie zakładał konta w belgijskim banku, nie miał możliwości odbioru pieniędzy ani nie został zawiadomiony przez bank o przelewie środków przez T. M.. Wyjaśnienia te pozostają w sprzeczności nie tylko z dokumentacją uzyskaną ze strony belgijskiej w drodze(...) ale również z wyjaśnieniami oskarżonego w innej ich części, w której D. C. (1) sam przyznał, że nie pamięta, aby kiedykolwiek zgubił dokumenty tożsamości, w tym dowód (...). Konto, na które zostały przelane przez pokrzywdzonego pieniądze zostało założone przy posłużeniu się właśnie dowodem (...) oskarżonego oraz jego danymi osobowymi, a skoro tak, nikt inny nie mógł, jak to wyjaśniał oskarżony „założyć konta na jego nazwisko przez pomyłkę”.

Za niewiarygodne Sąd uznał także wyjaśnienia oskarżonego, że w 2019 roku został mu zabrany przez urząd w (...)dowód(...) z powodu braku stałego adresu zamieszkania. Zauważyć należy, że wyjaśnienia oskarżonego tak co do wykreślenia z (...) rejestru narodowego, jak i rzekomego „zabrania mu dowodu” były wyjątkowo niespójne i niezgodne z zasadami doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania. Oskarżony nie przedstawił żadnej decyzji w tym zakresie, wyłącznie powołując się na to że został wykreślony z powodu długów (nie zapłacił za operację ucha w szpitalu), nadto wskazywał on w toku postępowania różne daty tego zdarzenia.

W ocenie Sądu była to wyłącznie przyjęta przez D. C. (1) linia obrony, podobnie jak podnoszona przez obrońcę okoliczność, iż oskarżony jest osobą o stosunkowo niskim stopniu rozwoju intelektualnego uniemożliwiającym mu popełnienie oszustwa w ustalony w toku postępowania sposób (np. z użyciem takich aplikacji jak whatsupp).

Zdaniem Sądu, bez znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy pozostawał również podnoszony w toku rozprawy przez oskarżonego fakt, że numer jego telefonu nie zgadza się z tym, który widniał w ogłoszeniu sprzedaży i na który kontaktował się pokrzywdzony ze swoim kolegą. Zgodnie z zeznaniami świadków, które Sąd uznał za w pełni wiarygodne, w ogłoszeniach sprzedaży sprawca posługiwał się różnymi numerami telefonów oraz różnymi adresami e-mailowymi.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z treścią art. 286 § 1 k.k., przestępstwa oszustwa dopuszcza się ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Błąd w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu należy odczytywać jako niespójność pomiędzy obiektywną rzeczywistością, a jej wyobrażeniem w umyśle pokrzywdzonego. Wprowadzenie innej osoby w błąd oznacza natomiast, że sprawca świadomie i celowo wywołuje w jej świadomości błędne przekonanie, ilustrujące fałszywy obraz rzeczywistości, które nie istniało u tej innej osoby przed podjęciem działania przez sprawcę.

Poza tym dla przyjęcia odpowiedzialności z art. 286 § 1 k.k. wymaga się, by oskarżony działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zaś jego zachowanie (wprowadzenie w błąd, wyzyskanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania drugiej osoby) ma polegać na doprowadzeniu pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem. Innymi słowy, pomiędzy zachowaniem sprawcy – wprowadzeniem innej osoby w błąd, a niekorzystnym rozporządzeniem przez tę osobę mieniem, musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy.

Przenosząc powyższe rozważania na realia rozpoznawanej sprawy, stwierdzić należy że czyn oskarżonego D. C. (1) wypełnił znamiona występku stypizowanego w art. 286 § 1 k.k., czyli przestępstwa oszustwa. Oskarżony – jako posiadacz rachunku bankowego, na który wpłynęły przelane przez T. M. pieniądze – niewątpliwie działał bowiem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w kwocie 8200 euro. Zawierając umowę sprzedaży samochodu K. S., wprowadził on zarazem pokrzywdzonego w błąd zarówno co do własnej tożsamości (podszywając się pod komis samochodowy), jak również co do zamiaru wywiązania się z transakcji, której nigdy nie planował on zrealizować, na co wskazuje z kolei zachowanie wyżej wymienionego po dokonaniu przelewu przez kupującego. Po negocjacjach pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzonym prowadzonych poprzez rozmowy telefoniczne, e-mail i aplikację whatsapp, a następnie zaksięgowaniu ceny na rachunku bankowym D. C. (1) kontakt z oskarżonym urwał się, a po koło 1-2 tygodniach D. C. (2) po raz kolejny, za pomocą tej samej metody, próbował wyłudzić pieniądze od innego potencjalnego nabywcy poprzez wstawienie ogłoszenia sprzedaży tego samego samochodu osobowego marki K. S. na stronie internetowej, z użyciem innego numeru telefonu i adresu e-mail.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

D. C. (1)

1.

1.

Sąd na podstawie art. 286 § 1 k.k. wymierzył oskarżonemu karę 1 roku pozbawienia wolności.

Przy wymiarze kary Sąd kierował się dyrektywami określonymi w art. 53 § 1 i 2 k.k., bacząc aby kara odpowiadała stopniowi winy i stopniowi społecznej szkodliwości czynu.

D. C. (1) ma (...) lat. Jest osobą dojrzałą emocjonalnie i doświadczoną życiowo, jest również poczytalny. Dopuścił się popełnienia czynu umyślnie, z pełną premedytacją i znajomością potencjalnych konsekwencji swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Sąd nie dopatrzył się więc żadnych okoliczności, które mogłyby umniejszać jego stopień winy.

W ocenie Sądu popełniony przez oskarżonego czyn cechował się również znacznym stopniem społecznej szkodliwości. Wskazać przy tym należy nie tylko na stosunkowo wysoką wartość szkody w kwocie 8200 euro, ale również sposób działania sprawcy, który wyzyskał błąd pokrzywdzonego poprzez podszywanie się pod inny, wiarygodnie prezentujący się komis samochodowy. Nadto D. C. (1) dokonał zarzucanego mu czynu za pośrednictwem strony internetowej, względem zagranicznego klienta – Sąd zauważa, że ten sposób popełniania przestępstw oszustwa staje się wyjątkowo niebezpieczną i nagminną praktyką, która nie tylko utrudnia pokrzywdzonym potencjalne sprawdzenie kontrahenta i dochodzenie roszczeń, ale również angażuje w postępowanie przygotowawcze organy ścigania pochodzące z wielu krajów.

Nie bez znaczenia przy wymiarze kary pozostawał dla Sądu również fakt, że oskarżony został ujęty w drodze procedury E. (...).

Mając powyższe okoliczności na względzie, Sąd doszedł do przekonania, że cele zapobiegawcze i wychowawcze wobec oskarżonego spełni wyłącznie bezwzględna kara pozbawienia wolności.

Za okoliczność łagodzącą Sąd przyjął jednak uprzednią niekaralność oskarżonego, w konsekwencji uznając że kara 1 roku pozbawienia wolności, czyli kara bliższa dolnej granicy wymiaru kary przewidzianego za przestępstwo oszustwa z art. 286 § 1 k.k. będzie karą adekwatną do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu oraz spełni ona swą rolę w świetle regulacji art. 53 § 1 i 2 k.k.

D. C. (1)

2.

1.

Z uwagi na fakt, że szkoda wyrządzona przestępstwem nie została naprawiona choćby w części, Sąd na podstawie art. 46 § 1 k.k. zasądził od oskarżonego D. C. (1) na rzecz pokrzywdzonego T. M. kwotę 8200 euro tytułem obowiązku naprawienia szkody.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

D. C. (1)

3.

1.

Zgodnie z treścią art. 63 § 1 k.k. i art. 607f k.p.k. sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 19 lipca 2022 roku godz. 20:56, przyjmując że jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równa się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności.

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Postanowieniem z dnia 7 listopada 2022 roku (k. 321) Sąd oddalił wniosek dowodowy obrońcy oskarżonego D. C. (1) o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresu (...)na okoliczności zawarte we wniosku z dnia 4 listopada 2022 roku (k. 318 – 319).

Przesłuchując oskarżonego na rozprawie, Sąd nie nabrał uzasadnionych podejrzeń co do jakichkolwiek ubytków w sferze rozwoju(...)oskarżonego czy też funkcjonowania jego struktur poznawczych. D. C. (1) składał wyjaśnienia w sposób językowo i składniowo logiczny oraz zrozumiały przy udziale biegłej tłumacz. Nieścisłości i brak spójności jego wypowiedzi w ocenie Sądu przejawiały się na skutek nerwowości, zwłaszcza w tej części wyjaśnień, która stanowiła przyjętą przez oskarżonego na potrzeby postępowania linię obrony.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4.

Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz adwokata M. J. kwotę 878,22 złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu z urzędu. Kwota ta została ustalona w oparciu o § 4 ust. 1 i 3 w zw. z § 17 ust. 2 pkt 3 w zw. z § 20 oraz o § 18 ust. 2 i 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, z uwzględnieniem należnego podwyższenia o kwotę podatku od towarów i usług. (udział obrońcy w posiedzeniu w przedmiocie tymczasowego aresztowania oraz 2 terminach rozprawy: 210 zł + 420 zł + 84 zł = 714 zł; 714 zł x 1,23 = 878,22 zł)

5.

Z uwagi na to, że D. C. (1) przebywa obecnie w zakładzie karnym jako tymczasowo aresztowany, zaś wyrokiem orzeczono wobec niego bezwzględną karę pozbawienia wolności, Sąd uznał iż obowiązek uiszczenia kosztów sądowych w sprawie byłby dla niego zbyt uciążliwy. W konsekwencji, na podstawie art. 624 § 1 k.p.k., zwolnił oskarżonego od ich ponoszenia, przejmując je na rachunek Skarbu Państwa.

6.  1Podpis