Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 403/22

POSTANOWIENIE

Dnia 7 grudnia 2022 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia Sądu Okręgowego Leszek Dąbek

po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2022 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym sprawy

z powództwa R. M.

przeciwko (...) Bank (...) Spółce Akcyjnej w W.

o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach

zawarte w punkcie 2 wyroku z dnia 25 marca 2021 r., sygn. akt I C 1150/19

postanawia:

oddalić zażalenie.

Leszek Dąbek

Sygn. akt III Cz 403/22

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach postanowieniem z dnia 25 03 2021r. postanowił nie obciążać pozwanego (...) Bank (...) Spółki Akcyjnej w W. kosztami postępowania.

W ustalonym stanie faktycznym, stwierdził, że sposób prowadzenia postępowania przez stronę przegrywająca, który był ostatecznie zgodny z żądaniem pozwu oraz to, że uwzględnienie powództwa było jedynie konsekwencją zbycia w toku procesu wierzytelności objętej spornym tytułem wykonawczym dawało podstawę do zastosowania regulacji art. 102 k.p.c.

Orzeczenie zaskarżył powód R. M. , który wniósł o jego zmianę poprzez zasądzenie na jego rzecz od pozwanej zwrotu kosztów procesu w kwocie 6 477 zł oraz o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

Zarzucił, że przy ferowaniu zaskarżonego postanowienia naruszono przepisy prawa procesowego w sposób wskazany w treści zażalenia. Ponadto zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych sprawy w sposób wskazany w treści zażalenia.

Sąd Okręgowy w Gliwicach dnia 14 12 2021r. w sprawie o sygn. akt III Cz 252/21 odrzucił zażalenie albowiem zostało ono wniesione bez złożenia uprzedniego wniosku o doręczenie odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach postanowieniem z dnia 28 1 2022r. przywrócił powodowi termin do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia postanowienia z dnia 25 03 2021r.

Orzeczenie z dnia 25 03 2021r. zaskarżył powód R. M. , który wniósł o jego zmianę poprzez zasądzenie na jego rzecz od pozwanej zwrotu kosztów procesu w kwocie 10 077 zł oraz o zasądzenie na jego rzecz od pozwanej zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

Zarzucił, że przy ferowaniu zaskarżonego postanowienia naruszono przepisy prawa procesowego w sposób wskazany w treści zażalenia. Ponadto zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych sprawy w sposób wskazany w treści zażalenia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 07 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może m.in. nie obciążać strony przegrywającej w ogóle kosztami.

  Sąd Rejonowy pozbawił wykonalność tytułu wykonawczego zgodnie z żądaniem powoda. Orzeczenie o pozbawieniu wykonalności tytułu wykonawczego nie stało zaskarżone przez żadną ze stron i stało się prawomocne. Z tej przyczyny merytoryczne rozstrzygnięcie o zasadności żądania powoda wiąże także sąd odwoławczy.

  Z materiału sprawy wynika, że zbycie wierzytelności objętej tytułem wykonawczym było podstawą uwzględnienia żądania powoda. Jednocześnie Sąd Rejonowy wskazał, że gdyby nie doszło do cesji wierzytelności, to powództwo nie zasługiwałoby na uwzględnienie. Powód w toku postępowania zmienił podstawę prawną dochodzonego żądania, natomiast pozwana wykazała, że z uwagi na cesję wierzytelności nie dysponowała rzeczonym tytułem wykonawczym, o czym poinformowała powoda. Pozwana wniosła także o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

  Całokształt zachowania pozwanej w toku postępowania był zgodny z żądaniem pozwu.

  Dlatego w sprawie zachodzi szczególnie uzasadniony wypadek, o którym mowa jest w art. 102 k.p.c., a to z mocy zawartej w nim regulacji powinno było prowadzić do nie obciążania pozwanej kosztami postępowania.

Znalazło to prawidłowe odzwierciedlenie w zaskarżonym postanowieniu, a to czyni zażalenie bezzasadnym w rozumieniu art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 3 k.p.c., co z mocy zawartej w ni regulacji prowadziło do jego oddalenia

Reasumując zaskarżone postanowienie jest prawidłowe i dlatego zażalenie powoda jako bezzasadne oddalono na mocy art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 3 k.p.c.

SSO Leszek Dąbek