Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 214/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

0.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

R. S.

w okresie od 02.12.2021 r. do 04.01.2022 r. w W., znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną E. S. w ten sposób, ze w trakcie wszczętych awantur używał wobec w/wymienionej słów uznanych powszechnie za obelżywe, podejmował czynności związane z zapowiedziami usunięcia pokrzywdzonej z mieszkania, a w dniu 04.01.2022 r. użyl w stosunku do E. S. przemocy przejawiającej się kilkakrotnym uderzeniem pięściami po całym ciele, powodując u wymienionej obrażenia ciała w postaci zasinieniu piersi prawej, zasinieniu okolicy lędźwiowej prawej skutkującej rozstrojem zdrowia na okres poniżej 7 dni

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód i numer karty

Dnia 4 stycznia, w nieustalonych okolicznościach, E. S. doznała obrażeń w postaci zasinienia piersi prawej oraz okolicy lędźwiowej prawej powodujących rozstrój zdrowia na okres poniżej 7 dni.

opinia biegłego, k. 86

W dniu 5 stycznia 2022 r. E. S. zawiadomiła policję o konieczności interwencji w związku z zachowaniem jej męża R. S.. Do jej miejsca zamieszkania udał się funkcjonariusz B. K., który dokonał zatrzymania R. S.. Ten został dostrzeżony, gdy stał pod budynkiem.

protokół zatrzymania, k. 2

zeznania B. K., k. 31-32

0.1. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód i numer karty

Żaden z faktów ujętych w zarzucie nie został udowodniony.

2.  OCena DOWOdów

0.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

wyjaśnienia R. S., k. 42-43, 47, 78 i 159

Wyjaśnienia oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym były wiarygodne. Brak było w sprawie dowodów pozwalających je zakwestionować. W wyjaśnieniach tych brak jest nielogiczności, czy sprzeczności, które pozwalałyby je podważyć z urzędu.

Podobnie wyjaśnienia z postępowania sądowego nie dają się w realiach tej sprawy podważyć. Oskarżony wypowiedział się przed sadem lakonicznie, generalnie potwierdzając to, co mówił w dochodzeniu na temat wzajemnych wymian wulgaryzmów oraz pchnięcia żony drzwiami w bliżej nieustalonych okolicznościach.

zeznania B. K., k. 31-32 i 159

Zeznania świadka były wiarygodne w całości. Nie ma powodów, aby zakwestionować prawdziwość relacji funkcjonariusza. Sąd wykorzystał je zatem, ale tylko w zakresie, w jakim dotyczyły one przebiegu interwencji i podjętych przez funkcjonariusza na miejscu czynności, z wyłączeniem sprawozdania świadka z relacji złożonej mu na miejscu zdarzenia przez E. S..

Zakaz odtworzenie zeznań świadka z art. 186 § 1 k.p.k. dotyczy również takich relacji świadka składanych funkcjonariuszom policji, które złożone były w związku i na potrzeby toczącego się postępowania karnego (tak np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 2013 r. w sprawie III KK 268/12). Analiza zeznań świadka wskazuje, że zawiera się w nich obszerna relacja będąca de facto rozpytaniem pokrzywdzonej, która bez wątpienia złożona i odnotowana została przez funkcjonariusza na potrzeby postępowania. Z tego powodu zeznanie B. K. mogło zostać wykorzystane tylko w części.

zeznania Ł. B., k. 108 i 159-160

Zeznania świadka były wiarygodne w całości. Nie ma powodów, aby zakwestionować prawdziwość relacji funkcjonariusza. Dotyczyły jednak interwencji dzień przed tym jak miało mieć miejsce zdarzenie opisane w zarzucie.

protokół zatrzymania, k. 2

protokół oględzin z załącznikami, k. 14-17

Były to dokumenty urzędowe, niekwestionowane przez strony.

opinia biegłego, k. 86

Opinia została sporządzona przez osobę posiadającą do tego kompetencje, nie budzi zastrzeżeń co do swojej rzetelności i pełności.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

niebieska karta, k. 6-9

Dokument niebieskiej karty został sporządzony w oparciu o deklaracje składane przez pokrzywdzoną funkcjonariuszowi policji. Uwzględnienie tego dowodu przy czynieniu ustaleń faktycznych stałoby w sprzeczności z zakazem odtwarzania zeznań osoby uprawnionej do ich odmowy wyrażonym w art. 186 § 1 k.p.k.

Nadto dokument ten jest w istocie notatką/zapiskiem funkcjonariusza policji, zatem nie może być podstawą ustaleń faktycznych, skoro funkcjonariusz ją sporządzający złożył w sprawie zeznania – art. 174 k.p.k.

zeznania E. S., k. 11, 57,

Świadek odmówiła składania zeznań, do czego jako żona oskarżonego była uprawniona.

kopie notatników służbowych, k. 62-82, 98-106

Nie mogły zostać wykorzystane z uwagi na treść art. 174 k.p.k.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

Zgromadzone w sprawie dowody, które mogły być podstawą ustaleń faktycznych w sprawie nie potwierdziły, aby oskarżony dopuścił się zarzucanych mu czynów.

Oskarżony wprawdzie przyznał się do używania wobec żony słów wulgarnych i obelżywych, ale z jego wyjaśnień wynikało, że było to obopólne, przez co nie można było zakwalifikować tego zachowania jako znęcania się nad pokrzywdzoną.

Co do pchnięcia jej drzwiami brak było możliwości ustalenia szczegółowych okoliczności zdarzenia, stąd nie można było go rozpatrywać choćby pod kątem przestępstwa z art. 217 k.k.

W związku z powyższym należało uniewinnić oskarżonego od zarzucanego mu czynu.

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2

Zgodnie z art. 632 pkt 2 k.p.k. w razie uniewinnienia oskarżonego koszty procesu ponosi Skarb Państwa.

6.  1Podpis