Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Kzw 118/14 (II K 547/12)

POSTANOWIENIE

Dnia 10 października 2014 roku

Sąd Okręgowy w Łomży II Wydział Karny w składzie :

Przewodniczący: SSO Jolanta Małachowska

po rozpoznaniu w sprawie M. Ł.

skazanego z art. 278 § 1 k.k.

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Łomży, IX Zamiejscowy Wydział Karny w G.

z dnia 17 września 2014 roku w sprawie IX Ko 957/14 (II K 547/12)

w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1§2k.k.w.

p o s t a n a w i a:

zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 17 września 2014 roku w sprawie IX Ko 957/14 (II K 547/12) Sąd Rejonowy w Łomży, IX Zamiejscowy Wydział Karny w G. nie uwzględnił wniosku skazanego M. Ł. o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie tegoż Sądu z dnia 18.08.2014 roku, motywując to faktem, iż nie dopatrzył się przyczyn uzasadniających uwzględnienie wniosku skazanego, który w żaden sposób nie potwierdził, iż nie dotrzymanie przez niego terminu do złożenia zażalenia nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych.

Postanowienie to zaskarżył zażaleniem skazany M. Ł., w którym podniósł błąd w ustaleniach faktycznych, iż Sąd nie wziął pod uwagę faktu zatrudnienia i spłaty zobowiązań i jego zaocznej nauki. Ponadto twierdził, iż nie jest prawdą, że nie złożenie zażalenia wynikało z jego niedbalstwa bowiem z powodu kłopotów z pamięcią matki pism z Sądu nie otrzymał na czas.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.

Wbrew stanowisku skarżącego analiza okoliczności niniejszej sprawy nie mogła doprowadzić do innych wniosków niż te, które legły u podstaw zaskarżonego postanowienia.

W świetle treści przepisu art. 126 § 1 k.p.k. nie może budzić wątpliwości fakt, iż wniosek M. Ł. o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na postanowienie z dnia 18.08.2014 roku sygn. akt. II Ko 957/14 (IIK 547/12) mógłby odnieść skutek jedynie wówczas, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiłoby z przyczyn od niego niezależnych.

W sytuacji, gdy skazany wskazuje nie potwierdzone przyczyny nie dochowania terminu do wniesienia środka odwoławczego w postaci kłopotów z pamięcią matki w sytuacji sporadycznych pobytów w miejscu wskazanym do korespondencji nie sposób podzielić stanowiska zażalenia, jakoby nie dotrzymanie terminu do wniesienia zażalenia nastąpiło z przyczyn od skazanego niezależnych, o których stanowi treść przywołanego powyżej przepisu art. 126 §1 k.p.k. Konsekwencją powyższego było stwierdzenie braku przesłanek do przywrócenia terminu do wniesienia przedmiotowego zażalenia i co za tym idzie do oraz uwzględnienia zażalenia.

Kierując się powyższymi względami Sąd Okręgowy orzekł jak w części dyspozytywnej postanowienia.