Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I C 564/14

POSTANOWIENIE

Wrocław, dnia 02-10-2014 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący SSO Piotr Jarmundowicz

Protokolant Błażej Łój

po rozpoznaniu w dniu 02-10-2014 r. we Wrocławiu na rozprawie

sprawy z powództwa (...) z siedzibą w W.

przeciwko M. C.

o zapłatę

w przedmiocie wniosku pozwanego o odrzucenie pozwu

postanawia:

oddalić wniosek.

Sygn. akt I C 564/14

UZASADNIENIE

Strona powodowa (...) z siedzibą w W.wystąpiła z pozwem w elektronicznym postępowaniu upominawczym o zapłatę przez pozwanego M. C.kwoty 139 264,53 zł. wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wniesienia pozwu.

Postanowieniem z dnia 2 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i przekazał sprawę według właściwości do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W pisemnej odpowiedzi na pozew pozwany M. C. wniósł w pierwszej kolejności o odrzucenie powództwa z uwagi na nie wykazanie przejścia roszczeń na stronę powodową. W dalszej kolejności pozwany wniósł o oddalenie powództwa z uwagi na okres przedawnienia roszczenia lub z uwagi na brak należytego wykazania jakich środków i z jakiego tytułu strona powodowa dochodzi swych roszczeń.

Na rozprawie w dniu 2 października 2014 r. pozwany podtrzymał wniosek o odrzucenie pozwu.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Wniosek o odrzucenie pozwu nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 199 § 1 i 2 k.p.c. sąd odrzuci pozew:

1) jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;

2) jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;

3) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie (§ 1). Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej powoda i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem, uniemożliwiającego jej działanie, sąd odrzuci pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami kodeksu (§ 2).

Cytowane wyżej przepisy określają sytuacje obligujące sąd do odrzucenia pozwu. W niniejszej sprawie nie zaistniał żaden z opisanych wyżej przypadków. Brak jest podstaw do zasadnego twierdzenia, iż wyłączona jest droga sądowa dla dochodzonego przez stronę powodową żądania. Nie ujawnione zostały także okoliczności, które wskazywałyby, iż roszczenie strony powodowej zostało już prawomocnie osądzone lub aby toczyło się między tymi samymi stronami o to samo roszczenie postępowanie sądowe. Brak jest także przesłanek do uznania że strona powodowa lub pozwany nie ma zdolności sądowej albo strona powodowa nie ma zdolności procesowej i nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie. Z tych względów wniosek pozwanego o odrzucenie pozwu nie zasługuje na uwzględnienie.

Biorąc powyższe pod uwagę należało działając na podstawie powołanych wyżej przepisów orzec jak w sentencji postanowienia.