Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 224/13

POSTANOWIENIE

Dnia 12 marca 2013 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Grażyna Wilk

Protokolant: Oktawian Mikołajczyk

przy udziale Prokuratora Prok. Apel. Janusza Konstantego

po rozpoznaniu w sprawie J. S.

skazanego z art. 178a§1 kk i inne

zażalenia złożonego przez obrońcę skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w B.

z dnia 8 stycznia 2013 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art., 438 pkt 3 k.p.k. i art. 624 § 1 k.p.k.
w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

1)  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na zasadzie art. 77 § 1 k.k. i art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić J. S.s. M.i B.zd. P., urodz. w dniu (...)w B., skazanego prawomocnymi wyrokami:

-

Sądu Rejonowego w B.z dnia 28 marca 2008 roku w sprawie o sygn. akt (...)z art. 178 a §1 kk na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności;

-

Sądu Rejonowego w B.z dnia 8 listopada 2011r., sygn. akt(...)z art. 178 a§1, art. 54 ust. 2 pkt 1, art 59 ust. 1, art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec wykonania przypada na dzień 11 kwietnia 2013 roku;

2)  na podstawie art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć skazanemu okres próby w wymiarze 2 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia;

3)  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt 4, 5, 6 k.k. oddać warunkowo zwolnionego
w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać go do:

- podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

- kontynuowania terapii w zakresie uzależnień od środków psychoaktywnych,

- powstrzymywania się od nadużywania alkoholu;

4)  zwolnić skazanego od ponoszenia kosztów sądowych w postępowaniu odwoławczym, obciążając nimi Skarb Państwa;

5)  zasądzić od Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego w B.) na rzecz adw. T. K.– Kancelaria Adwokacka w C.kwotę 147, 60zł ( sto czterdzieści siedem złotych sześćdziesiąt groszy), w tym 23% podatku VAT tytułem kosztów obrony skazanego w postępowaniu odwoławczym.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej odmówił skazanemu udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kar pozbawienia wolności, motywując decyzję wielokrotna karalnością skazanego, uzależnieniem od środków psychoaktywnych i negatywnym zachowanie przed osadzeniem.

Zażalenie na to postanowienie złożył obrońca skazanego, który zarzucił orzeczeniu błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za jego podstawę i mający wpływ na jego treść,
a polegający na tym, iż sąd I instancji nie wziął pod uwagę wskazanych we wniosku okoliczności uzasadniających udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Wskazując na powyższe, skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez uwzględnienie wniosku i udzielenie skazanemu warunkowego zwolnienia.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się zasadne w związku z czym niezbędnym stała się zmiana zaskarżonego postanowienia.

Skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia wymaga przekonania, że po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Przekonanie to musi wynikać z łącznej oceny tych wszystkich elementów, które wymienione zostały w przepisie art. 77 § 1 k.k., a są nimi: postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary.

Ocena wniosku skazanego o warunkowe zwolnienie oraz zażalenia jego poprzez pryzmat całokształtu tych przesłanek, pozwala na udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kar pozbawienia wolności.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zachowanie J. S.
w jednostce penitencjarnej należy ocenić jako pozytywne. Skazany w trakcie odbywania kary był wielokrotnie nagradzany regulaminowo, nie będąc karany dyscyplinarnie. Nadto odbywał on karę w systemie programowego oddziaływania, realizując program z niego wynikający na dobrym poziomie, jak również ukończył z wynikiem pozytywnym kurs obsługi kas fiskalnych, obsługi komputera oraz aktywizacji zawodowej, co dowodzi, że aktywnie uczestniczył w procesie własnej resocjalizacji. Sąd Apelacyjny podejmując decyzję o zmianie zaskarżonego orzeczenia miał również na uwadze negatywne przesłanki kształtujące się po stronie skazanego, takie jak społeczna szkodliwość przypisanych mu czynów oraz jego uzależnienie od narkotyków, jednak w ocenie Sądu Apelacyjnego bilans przesłanek pozytywnych po stronie skazanego jest korzystny, w związku z czym możliwe jest sporządzenie wobec niego pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej.

Podkreślić nadto należy, że dotychczasowe życie skazanego oraz okoliczności popełnionych przestępstw sąd meriti wziął pod uwagę przy wymiarze kary, zatem przesłanki te nie powinny stanowić dominującej roli w ocenie wykonywania kary, gdzie przecież zasadniczą podstawę winna stanowić ocena zachowanie skazanego podczas odbywania kary
i przede wszystkim zmiany w postawie skazanego.

Faktycznym problemem jest obawa nadużywania alkoholu, czy sięgania po środki odurzające przez skazanego w przyszłości, jednak to nie może być utożsamiane z obawą popełniania przez niego przestępstw. Kwestia ewentualnego nadużywania alkoholu czy używania środków odurzających będzie przedmiotem stałego nadzoru kuratora sądowego
i gdyby w związku z tym pojawiły się istotne problemy może stać się podstawą powrotu skazanego do zakładu karnego. Wymaga również podkreślenia, że do końca kary pozostał skazanemu okres miesiąca i trudno uznać to za okres na tyle długi, by sprzeciwiał się warunkowemu przedterminowemu zwolnieniu, tym bardziej, iż ustalony okres próby przez dłuższy niż ta kara czas pozwoli na oddziaływanie wychowawcze wobec skazanego tyle, że w warunkach wolnościowych.

Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny orzekł jak w części dyspozytywnej.

Z:

- odpis postanowienia doręczyć skazanemu.

Katowice, dnia 12 marca 2013 roku.