Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 733/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 listopada 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Jerzy Dydo

Sędziowie:      SO Alicja Chrzan

SO Maria Kołcz

Protokolant:      Alicja Marciniak

po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2014 r. w Świdnicy

na rozprawie

sprawy z powództwa E. W.

przeciwko A. B., M. B., J. N., H. S. i Skarbowi Państwa - (...)

o uzgodnienie treści ksiegi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

na skutek apelacji powódki

od wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku

z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. akt I C 1048/13

oddala apelację.

Sygn.akt II Ca 733/14

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 11.06.2014r Sąd Rejonowy w Kłodzku I Wydział Cywilny oddalił powództwo E. W. przeciwko A. B., M. B., J. N., H. S. i Skarbowi Państwa – (...)o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym oraz nie obciążył powódki kosztami procesu.

Apelację od wyroku Sądu pierwszej instancji złożyła powódka zaskarżając wyrok w całości i zarzucając:

- nierozpoznanie istoty sprawy;

- naruszenie prawa materialnego tj. art.10 u.k.w i h. przez jego niezastosowanie.

Wskazując na powyższe zarzuty skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawi Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył:

Apelacja jest bezzasadna.

Sąd Rejonowy prawidłowo ustalił podstawę faktyczną rozstrzygnięcia mającą oparcie w przeprowadzonych dowodach i właściwie zastosował prawo materialne.

Skarżąca zarzuciła Sądowi Rejonowemu nie rozpoznanie istoty sprawy nie precyzując konkretnych zarzutów. Z uzasadnienia apelacji można jedynie wywnioskować, że według skarżących Sąd Rejonowy naruszył przepis art.10
u.k.w i h, ponieważ nie wziął pod uwagę faktów wynikających z uzasadnienia wyroku SR w Kłodzku z dnia 2.01.2012r sygn. akt IC 473/10,a przede wszystkim tego, że Sąd ten uznał, iż (...) SA nie był wierzycielem T. W. (1), nie był zatem uprawniony do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Skarżąca zarzuciła również, że nie mogła brać udziału w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym przedmiotowej nieruchomości, chociaż na podstawie umowy darowizny nabyła użytkowanie wieczyste gruntu i własności budynków. Ten zarzut jest oczywiście nietrafny, ponieważ z akt sprawy I Co 2135/07 wynika, że skarżąca uczestniczyła w postępowaniu egzekucyjnym składając między innymi zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 25.10.2007r o udzielenie przybicia. Zgodnie z art.930 § 1 kpc rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie, a nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. Powódka sama odmówiła udziału w postępowaniu w charakterze dłużnika. Postępowanie egzekucyjne z wniosku (...) Oddział w K. przeciwko T. W. (1), S. H. i T. W. (2) zostało wszczęte w dniu 27.09.1999r. Umowa darowizny zawarta pomiędzy T. W. (1) a powódką została podpisana w dniu 19.06.2007r, a więc po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, do postępowania egzekucyjnego z nieruchomości ma zatem zastosowanie przepis art.930 § 1 kpc. Nietrafny jest zarzut apelacji naruszenia przez Sąd Rejonowy przepisu art.10 ust.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Trafnie Sąd Rejonowy uznał, że nie może być mowy o niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, skoro w księdze wieczystej jako
współużytkownicy wieczyści gruntu oraz współwłaściciele budynków wpisani są pozwani A. i M. B.oraz J. N., a wpis został oddalony na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego o przysądzeniu własności. W tym miejscu należy zauważyć, że wszelkie zarzuty dotyczące wadliwości postępowania egzekucyjnego podnoszone przez T. W. (1) i powódkę były przedmiotem oceny Sądu Rejonowego jak i Sądu Okręgowego w Świdnicy w związku z zażaleniami na przybicie i przysądzenie własności nieruchomości. Zgodnie z art.365 § 1 kpc orzeczenia prawomocne wiążą nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe/…/. Nabycie nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym ma charakter pierwotny i zgodnie z art.1000 § 1 kpc z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości.

W tej sytuacji bez znaczenia dla oceny rozstrzygnięcia Sądu pierwszej instancji są podnoszone w apelacji okoliczności dotyczące wadliwego wszczęcia przez (...) Oddział w K. postępowania egzekucyjnego oraz rozważania odnoszące się do wykładni przepisów art.927 kpc i art.930 § 1 kpc.

`Bezzasadne było powództwo w stosunku do Komornika sądowego przy SR w Kłodzku oraz Skarbu Państwa – (...), ponieważ podmioty te z oczywistych względów nie miały legitymacji procesowej do występowania w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Brak legitymacji procesowej komornika powódka zresztą nie kwestionuje. Sąd Okręgowy oddalił wniosek powódki o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowania administracyjnego w sprawie zgłoszonych przez T. W. (1) nieprawidłowości w funkcjonowaniu Fundacji (...) Zgodnie z art.177 § 1 pkt 3 kpc sąd może zawiesić postępowa nie jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu administracji publicznej. Rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu władzy administracyjnej, jeżeli jej treść stanowi konieczny element podstawy rozstrzygnięcia merytorycznego, lub formalnego sprawy cywilnej. Taka sytuacja w rozpoznanej sprawie nie zachodzi, ponieważ nawet gdyby zostały stwierdzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu fundacji nie miałoby to znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Z powyższych względów na podstawie art.385 kpc apelacja jako bezzasadna podlegała oddaleniu. Sąd Okręgowy sporządził uzasadnienie w skróconej formie zgodnie z art.387 § 2 1 kpc.