Pełny tekst orzeczenia

0.0.0.0.0.1.Sygn. akt VI P 515/14

POSTANOWIENIE

Dnia 15 października 2014 roku

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie Wydział VI Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Monika Rosłan - Karasińska

po rozpoznaniu w dniu 15 października 2014 roku w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa J. K. (1)

przeciwko(...) Sp. z o.o. z siedzibą w Z.

o odszkodowanie

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie w sprawie;

2.  nie obciążać powoda kosztami procesu.

UZASADNIENIE

Powód J. K. (1), pozwem z dnia 31 lipca 2014 roku (data nadania), skierowanym przeciwko (...) Sp. z o.o. z siedziba w Z., wniósł o zapłatę kwoty 22.800,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy (pozew – k. 1 - 4).

Pismem procesowym z dnia 30 września 2014 roku powód cofnął pozew wraz ze zrzeczeniem się roszczenia wskazując, iż zawarł z pozwanym ugodę pozasądową. Jednocześnie wniósł o nieobciążanie go kosztami procesu, z uwagi na zrzeczenie się owych kosztów przez stronę pozwaną w treści zawartej ugody.

Zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. Ponadto art. 469 k.p.c. wskazuje, iż Sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa – art. 203 § 4 k.p.c.

Natomiast wedle art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.

Wobec cofnięcia pozwu przez powoda przed rozpoczęciem rozprawy oraz wraz ze zrzeczeniem się roszczenia, a także nie stwierdzenia przez Sąd naruszenia powyższych przesłanek, Sąd orzekł jak w punkcie pierwszym postanowienia.

W kwestii kosztów postępowania Sąd orzekł, mając na względzie regulację zawartą w art. 102 k.p.c., zgodnie z którą w wypadkach szczególnie uzasadnionych Sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Powyższy przepis ustanawia zasadę słuszności, będącą odstępstwem od zasady odpowiedzialności za wynik procesu. Jest rozwiązaniem szczególnym, wykluczającym stosowanie wszelkich uogólnień, wymagającym do swego zastosowania wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Nie konkretyzuje on pojęcia wypadków szczególnie uzasadnionych, pozostawia ich kwalifikację, przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności danej sprawy, Sądowi (por. m.in. postanowienie SN z dnia 20 grudnia 1973 r., II CZ 210/73, LEX nr 7366).

Niewątpliwie w przedmiotowej sprawie zawarcie pomiędzy stronami ugody pozasądowej może zostać uznane za wyjątkową okoliczność, uzasadniającą odstąpienie przez Sąd od obciążania powoda kosztami procesu, o czym orzeczono jak w punkcie drugim postanowienia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

0.0.0.0.0.3.Sygn. akt VI P 515/14

ZARZĄDZENIE

1.  odnotować;

2.  odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikom stron;

3.  odwołać termin rozprawy wyznaczony na dzień 23 marca 2015 roku;

4.  o odwołaniu terminu rozprawy poinformować pełnomocników stron, strony oraz świadków J. K. (2) oraz G. W..