Sygnatura akt II Cz 700/14
K., dnia 29 grudnia 2014 r.
Sąd Okręgowy w Kaliszu, Wydział II Cywilny Odwoławczy
w składzie:
Przewodniczący: SSO. Wojciech Vogt
Sędziowie: SSO. Barbara Mokras
SSO. Janusz Roszewski – spr.
po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2014 r. w Kaliszu
na posiedzeniu niejawnym
sprawy wszczętej z urzędu
o ustanowienie kuratora dla J. K. (1)
przy udziale S. K. i J. K. (2)
na skutek zażalenia S. K.
od zarządzenia Przewodniczącego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu z dnia 28 sierpnia 2014r, sygn.. akt III RNs 325/14
postanawia:
uchylić zaskarżone zarządzenie
Sygnatura akt II Cz 700/14
Zarządzeniem z dnia 28 sierpnia 2014 r. Przewodniczący w Sądzie Rejonowym
w K. zwrócił wniosek S. K. i J. K. (2) o ustanowienie kurateli dla niepełnosprawnej J. K. (1) wobec nie uzupełnienia braków wniosku w szczególności przez nie dołączenie dokumentów USC oraz zaświadczenia lekarskiego odnośnie niepełnosprawności J. K. (1).
Zażalenie na powyższe orzeczenie wniosła S. K. zaskarżając postanowienie w całości i zarzucając naruszenie art. 130 §1 i 2 k.p.c. Skarżąca wnosząc o uchylenie zaskarżonego zarządzenia zarzuciła, ze żądany dokument USC jest nadal poszukiwany, o czym sąd został poinformowany. Nie jest tez w stanie nakłonić uczestniczki, aby podała się badaniu lekarskiemu.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.
Zważyć przede wszystkim należy, że mimo złożonego przez skarżącą i J. K. (2) wniosku z dnia 11.06.2014r.o upoważnienie do dysponowania rentą rodzinną należną uczestniczce postępowania a wypłacaną przez (...) Oddział w O. W.., to postępowanie w tej sprawie, której przedmiotem jest ustanowienie kuratora dla J. K. (1) jako osoby niepełnosprawnej, zostało wszczęte przez Sąd Rejonowy z urzędu. Powyższe sprawia, że niewypełnienie w jego toku zobowiązania nałożonego przez ten Sąd na uczestników postępowania do złożenia dowodów w sprawie, nie może skutkować zwrotem wniosku zarządzonym przez Przewodniczącego.
Już tylko z powodu uchybienia przepisowi art. 130 §1 i 2 k.p.c. zaskarżone zarządzenie z mocy art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. podlegało uchyleniu.