Sygn. akt II AKzw 329/11

POSTANOWIENIE

  Dnia 29 marca 2011r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Wojciech Kopczyński

Protokolant: Dariusz Bryła

przy udziale Prokuratora Prok. Apel. Tadeusza Trzęsimiecha

po rozpoznaniu w sprawie R. Ż.

skazanego za przestępstwo z art. 279 § 1 k.k.

zażalenia obrońcy skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.

z dnia 15 lutego 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k. i art. 626 § 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

1.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

-

na mocy art. 77 § 1 k.k., 78 § 1 k.k. i art. 80 § 1 k.k. udzielić R. Ż.(Ż.) s. C. ur. (...)w C., skazanemu prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w O.z dnia 5 stycznia 2004 roku, sygn. akt (...) za przestępstwo z art. 279 § 1 k.k. na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowego przedterminowego zwolnienia, od odbywania reszty tej kary, której koniec przypada w dniu 25 lipca 2011 roku ustalając okres próby do dnia 29 marca 2013 roku;

2.  na podstawie art. 159 k.k.w. i art. 72 § 1 pkt 1 i 4 k.k. oddać skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądu właściwego dla jego miejsca zamieszkania i zobowiązać do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby;

-

wykonywania pracy zarobkowej,

3.  wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 lutego 2011 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach odmówił skazanemu udzielenia warunkowego zwolnienia.

Zaskarżył je obrońca skazanego zarzucając obrazę prawa materialnego, a to art. 77 § 1 k.k. poprzez dokonanie niewłaściwej oceny zachowania, postawy, warunków osobistych skazanego, co było skutkiem odmowy uwzględnienia jego wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Powołując się na powyższe skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie wniosku poprzez udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia

Sąd Apelacyjny zważył co następuje :

Zażalenie jest zasadne.

Analiza przedłożonych akt sprawy doprowadziła tut. sąd odwoławczy do wniosku odmiennego, aniżeli wyrażony w zaskarżonym postanowieniu.

W pierwszym rzędzie podnieść należy to, iż skazany wprawdzie dopuścił się przestępstwa z art. 279 § 1 k.k., niemniej jednak Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał go na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 4 lata. Przyczyną, dla której zarządzono wykonanie względem niego zawieszonej kary pozbawienia wolności był nie fakt popełnienia nowego przestępstwa, ale nie realizowanie obowiązków nań nałożonych, a w szczególności nie poinformowania o swoim wyjeździe za granicę kuratora. Jest to o tyle ważne, że skazany nie jest jak widać osobą zdemoralizowaną, a poprzez wyjazd za granice, jak sam przyznał, chciał zerwać ze środowiskiem przestępczym. Jak wynika z akt sprawy 7 – letnie zachowanie skazanego, jego aktywność zawodowa, założenie rodziny dowodzą, iż skazany zrozumiał naganność swojego postępowania. Ponadto, kiedy powziął wiedzę o tym, iż jest poszukiwany do dwóch innych spraw, które dotyczyły jego zachowań z okresu przed wyjazdem za granicę, z których jedna nota bene zakończyła się wydaniem wyroku skazującego z dobrodziejstwem warunkowego zawieszenia wykonania kary, sam zgłosił się do prokuratury i brał czynny udział w czynnościach.

Jeśli jeszcze do tego dodać argument, iż skazany ma na wolności rodzinę, posiada pozytywną opinię z miejsca zamieszkania, a jego zachowanie w jednostce penitencjarnej jest wzorowe, to nie sposób nie twierdzić, iż skazany z warunkowego przedterminowego zwolnienia nie mógłby obecnie skorzystać. Zwłaszcza, że do końca kary pozostało mu 4 miesiące. Po jego stronie istnieją podstawy do twierdzenia, iż po zwolnieniu będzie potrafił prowadzić życie zgodne z zasadami porządku prawnego. Podkreślenia wymaga to, iż skazany przez okres 2 lat po warunkowym zwolnieniu go pozostawać będzie w polu zainteresowania sądu poprzez kuratora. Fakt ten oraz nałożone obowiązki będą dodatkową gwarancją przestrzegania przez skazanego porządku prawnego.

Z powyższych względów orzeczono jak na wstępie.

Z.

1. Odpis postanowienia z nakazem zwolnienia przesłać Dyrektorowi Zakładu Karnego w J.;

2. Odpis postanowienia doręczyć skazanemu.