Sygn. akt I A Ca 1299/11
Dnia 7 maja 2012 r.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Wydział I Cywilny w składzie:
Przewodniczący Sędzia SA: |
Jan Gibiec |
Sędzia SA: Sędzia SA: |
Małgorzata Bohun (spr.) Iwona Biedroń |
po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2012 r. na posiedzeniu niejawnym we Wrocławiu
sprawy z powództwa: J. P., Z. P.
przeciwko: (...) Towarzystwu (...) w W.
o zapłatę
na skutek skargi kasacyjnej powodów
od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 22 grudnia 2011r., sygn. akt I ACa 1299/11
p o s t a n a w i a: odrzucić skargę kasacyjną.
Postanowieniem z 23 kwietnia 2012r. oddalony został wniosek powoda o zwolnienie od kosztów sądowych. Pełnomocnik powoda otrzymał odpis tego postanowienia 25 kwietnia 2012r. (k. 497 akt) i opłaty nie uiścił.
Zgodnie z art. 10 uksc, opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Skreślenie przez ustawodawcę art. 130 2§3 kpc, będącego podstawą odrzucenia nieopłaconego środka odwoławczego lub środka zaskarżenia sporządzonego przez profesjonalnego pełnomocnika, spowodowało, że w obecnym stanie prawnym brak jest przepisu, który przewidywałby negatywne dla strony konsekwencje wniesienia przez profesjonalnego pełnomocnika nieopłaconego środka odwoławczego lub środka zaskarżenia, i nie istnieje możliwość odrzucenia takiego środka a limine bez procedury naprawczej. Jedyny wyjątek od tej zasady wprowadza art. 112 u.k.s.c., dotyczący postępowania w przedmiocie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. O ile bowiem ustęp 2 powołanego przepisu wyraźnie nadkłada na Sąd obowiązek wezwania strony, której wniosek o zwolnienie od kosztów został prawomocnie oddalony, do opłacenia złożonego przez nią pisma, to jednocześnie ustęp 3 tego przepisu znosi ten obowiązek sądu w przypadku, gdy pismo podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia, zostało wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego. W takim przypadku, jeżeli wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony przed upływem terminu do opłacenia pisma został oddalony, tygodniowy termin do opłacenia pisma biegnie od dnia doręczenia stronie postanowienia, a gdy postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym – od dnia jego ogłoszenia”.
Mając powyższe na względzie skarga kasacyjna powodów ulec musi odrzuceniu ( art. 398 6 §2 kpc). Bez znaczenia jest okoliczność, że pełnomocnik powodów pismem z dnia 26 kwietnia 2012r. złożył wniosek o doręczenie odpisu postanowienia z 23 kwietnia 2012r. z uzasadnieniem.
Postanowienie oddalające wniosek o zwolnienie od kosztów nie podlega zaskarżeniu i nie sporządza się uzasadnienia takiego postanowienia (art. 357 §1 kpc).