Sygn. akt IV U 154/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 września 2016r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Katarzyna Antoniak

Protokolant

st. sekr. sądowy Dorota Malewicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2016r. w S.

odwołania B. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 22 stycznia 2016 r. Nr (...)

w sprawie B. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala prawo B. P. do emerytury od 01 stycznia 2016r.

Sygn. akt: IV U 154/16 UZASADNIENIE

Decyzją z 22 stycznia 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S., działając na podstawie art.184 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, odmówił B. P. prawa do emerytury wskazując, że ubezpieczony nie udowodnił, iż do dnia 1 stycznia 1999r. osiągnął 15-letni staż pracy w warunkach szczególnych, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Organ rentowy podniósł, że udowodniony staż pracy w warunkach szczególnych obejmuje okres zatrudnienia w H. (...) Zakład (...) w W. od 1 grudnia 2014r. do 31 grudnia 1998r., co stanowi 4 lata i 18 dni.

Odwołanie od w/w decyzji złożył B. P. wnosząc o ustalenie mu prawa do emerytury. W uzasadnieniu odwołania wskazał, że do stażu pracy w szczególnych warunkach należy zaliczyć również okres pracy w Spółdzielni (...) w W. od 1 czerwca 1983r. do 30 listopada 1994r., gdzie pracował na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze powyżej 3,5 tony (odwołanie k.1 akt sprawy).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, powołując się na przepisy prawa i uzasadnienie zawarte w zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.2-3 akt sprawy).

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczony B. P. w dniu (...). ukończył 60-ty rok życia. W dniu 4 stycznia 2016r. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury (wniosek o emeryturę k.1 akt emerytalnych). Na podstawie przedłożonych do wniosku dokumentów organ rentowy ustalił, że na dzień 1 stycznia 1999r. ubezpieczony udowodnił staż ubezpieczeniowy w wymiarze 26 lat i 2 miesiące. Ponadto organ rentowy ustalił, że do dnia 1 stycznia 1999r. ubezpieczony osiągnął staż pracy w warunkach szczególnych w wymiarze 4 lata i 18 dni z tytułu zatrudnienia w H. (...) Zakład (...) w W. (świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach z 12 grudnia 2013r. k.8 akt emerytalnych).

Z uwagi na brak wymaganego ustawą stażu pracy w warunkach szczególnych decyzją z 22 stycznia 2016r. organ rentowy odmówił ubezpieczonemu przyznania emerytury (decyzja z 22 stycznia 2016r. k.12 akt emerytalnych).

W okresie od 1 czerwca 1983r. do 30 listopada 1994r., a zatem przez 11 lat i 6 miesięcy ubezpieczony był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w (...) Spółdzielni (...) w W. na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego (zaświadczenie z 1 października 2003r. k.19 akt o ustalenie kapitału początkowego i umowa o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego z 1 czerwca 1983r. – w aktach osobowych).

Przez cały okres powyższego zatrudnienia ubezpieczony pracował na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony typu cysterna przystosowanej do przewozu mleka. W ramach wykonywanej pracy ubezpieczony odbierał mleko ze zlewni znajdujących się na terenie powiatu (...) i przywoził je do Spółdzielni (...) w W.. Ubezpieczony obsługiwał określone trasy, w ciągu dnia odbierał mleko ze średnio 5-6 zlewni. Po przyjeździe do zlewni ubezpieczony podłączał urządzenie, które przepompowywało mleko ze zbiornika w zlewni do cysterny samochodu. Każdorazowo trwało to około 10-15 minut. Po odebraniu mleka wracał do zakładu pracy, gdzie zdawał mleko do zbiorczego zbiornika co trwało około 30-40 minut. Z uwagi na to, że Spółdzielnia (...) w W. nie przetwarzała mleka, po zbadaniu mleka i jego normalizacji kierowca przewoził wstępnie obrobione mleko do innych Spółdzielni (...) np. do S., K., G., W.. Praca ubezpieczonego trwała nie mniej niż 10 godzin dziennie i rozpoczynała się około godziny 3-4 rano (zeznania świadków: J. B. i K. M. k.14-14v akt sprawy oraz zeznania ubezpieczonego k.14v i 13-13v akt sprawy).

Ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego (raport z analizy konta k.9 akt emerytalnych).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie B. P. podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z art.184 ust.1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015r., poz.748 ze zm.) ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego w art.32, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy ,tj. w dniu 1 stycznia 1999r. osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz osiągnęli okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art.27 ustawy, a także nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. W myśl przywołanego wyżej art.32 ust.1 i 4 ustawy pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, a w myśl przywołanego wyżej art.27 ustawy wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynosi co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Zgodnie z §4 ust.1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz.43 ze zm.) pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury w w/w wieku jeżeli ma wymagany okres zatrudnienia (co najmniej 25 lat mężczyzna), w tym co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Ponadto zgodnie z §2 ust.1 przedmiotowego rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.

Rozstrzygnięcie niniejszej sprawy wymagało ustalenia, czy ubezpieczony spełnia przesłankę wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach. Poza sporem pozostawało bowiem, że ubezpieczony osiągnął wymagany ustawą wiek oraz spełnił przesłankę ogólnego stażu ubezpieczenia, jak również nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Ubezpieczony podnosił, że posiada 15-letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach, gdyż obok uznanej przez organ rentowy pracy w H. (...) Zakład (...) w W., pracę w szczególnych warunkach wykonywał również w okresie zatrudnienia od 1 czerwca 1983r. do 30 listopada 1994r. w (...) Spółdzielni (...) w W.. Analizując zgromadzone w sprawie dowody Sąd doszedł do przekonania, że stanowisko ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie. Z ustaleń Sądu opartych na spójnych zeznaniach świadków w osobach współpracowników ubezpieczonego oraz z zeznań samego ubezpieczonego, a także z dowodów z dokumentów wynika, że przez cały powyższy okres pracy ubezpieczony jeździł samochodem typu cysterna przystosowanym do przewozu mleka. Z uwagi na to, że odebranie mleka w celu jego przywiezienia do zakładu pracy wymagało przepompowania mleka ze zbiornika w zlewni do cysterny samochodu, a następnie z cysterny do zbiornika w zakładzie pracy, pewien fragment czasu pracy ubezpieczonego nie obejmował prowadzenia samochodu (vide: ustalenia faktyczne). Okoliczność ta nie podważa jednak ustalenia, że ubezpieczony wykonując prace kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony pracował w szczególnych w warunkach w rozumieniu §4 ust.1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i wykazu A załącznika do tego rozporządzenia – dział VIII poz.2. Przepompowanie mleka do cysterny i z cysterny samochodu było bowiem czynnością ściśle związaną z pracą kierowcy w Spółdzielni (...). Należy wskazać, że w przedmiocie prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym kierowcy zatrudnionego w spółdzielni mleczarskiej przy przewozie mleka rozstrzygał Sąd Apelacyjny w Lublinie w dniu 24 maja 2016r. w sprawie III AUa 131/16 (w ramach rozpoznania apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach z 3 grudnia 2015r. w sprawie IV U 238/15) ustalając, że praca tego rodzaju jest wykonywana w szczególnych warunkach w rozumieniu w/w przepisów.

Mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, na podstawie art.477 14§2 kpc Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł jak w sentencji wyroku.