IX Kz 218/13

POSTANOWIENIE

Dnia 9. lipca 2013 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu w składzie:

Przewodniczący - S.S.O. Rafał Sadowski (spr.)

Sędziowie - S.S.O. Marzena Polak

S.S.O. Mirosław Wiśniewski

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Toruniu Bożeny Mentel

po rozpoznaniu zażalenia skazanego W. S. z 11.06.2013 r. na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu z 4.06.2013 r. - sygn. akt VIII K 1369/11 - o odmowie przywrócenia terminu do złożenia apelacji od wyroku z 8. lutego 2013 r.,

na podstawie art. 437§1 kpk

postanawia

zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem odmówiono skazanemu przywrócenia terminu do złożenia apelacji, uznając, że przekroczenie ustawowego terminu nie nastąpiło z przyczyn niezależnych od oskarżonego.

To postanowienie zostało zaskarżone przez skazanego, który podniósł — podobnie jak w swoim wniosku o przywrócenie mu terminu zawitego - że przekroczenie terminu nastąpiło z powodu nieczytelnego odbicia datownika w urzędzie pocztowym, na skutek czego został on wprowadzony w błąd co do daty doręczenia mu odpisu wyroku z uzasadnieniem i w konsekwencji nie ze swojej winy źle obliczył termin do złożenia apelacji. W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i przywrócenie mu terminu do zaskarżenia wyroku.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zażalenie jest oczywiście bezzasadne. Ze zwrotnego poświadczenia odbioru odpisu wyroku z uzasadnieniem wynika jednoznacznie, że skazany osobiście odebrał ów odpis w dniu 7. marca 2013 r. Nie sposób więc zgodzić się z jego twierdzeniem, że niewyraźnie odbita data na odcisku pieczęci pocztowej wprowadziła go w błąd, bowiem sam najlepiej wiedział kiedy odebrał przesyłkę sądową, a więc także kiedy mija 14 dni od jej odbioru. Jeżeli zaś skazany zapomniał kiedy dokonał odbioru przesyłki i „zgadywał” termin sugerując się datą na kopercie (zresztą jedną z trzech dat na różnych odciskach datownika widniejących na tej kopercie), to przyczyna błędnego obliczenia terminu lezy wyłącznie po jego stronie.

Z tego względu orzeczono jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE - Na powyższe postanowienie zażalenie nie przysługuje