Sygn. akt VI Gz 218/13

POSTANOWIENIE

Dnia 11 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Jerzy P. Naworski (spr.)

Sędziowie: SSO Zbigniew Krepski, SSO Jakub Rusiński

po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2013 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...) Bank S.A. w W.

przeciwko dłużnikowi D. N.

o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu

na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego we Włocławku z dnia 25 kwietnia 2013r., sygn. akt V GCo 77/13

postanawia

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...) z dnia 25 lipca 2012 r. wystawionemu na podstawie ksiąg bankowych wierzyciela przeciwko dłużnikowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do kwoty 6.000,00 zł z tytułu umowy o korzystanie z kart kredytowych Visa Buisness Credit nr (...) z dnia 15 września 2009 r. oraz zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela koszty postępowania. Sąd ten wskazał, że bankowy tytuł egzekucyjny (dalej BTE) spełnia wszystkie przesłanki określone w prawie bankowym, a ograniczenie wynika z oświadczenia o poddaniu się egzekucji zawartego w § 9 ust. 1a umowy o korzystanie z kart kredytowych Visa Buisness Credit nr (...) z dnia 15 września 2009 r. Wierzyciel zachował również termin, do którego mógł wystąpić z wnioskiem (k. 28-28, s. 2).

W zażaleniu na to postanowienie dłużnik podniósł zarzut przedawnienia roszczenia z tytułu zadłużenia karty kredytowej (k. 32-34).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne.

Zgodnie z powołanym przez Sąd przepisem art. 786 2 § 1 k.p.c., w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, sąd bada, czy dłużnik poddał się egzekucji oraz czy roszczenie objęte tytułem wynika z czynności bankowej dokonanej bezpośrednio z bankiem lub z zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z tej czynności.

W świetle przytoczonego unormowania, sądowa kontrola bankowych tytułów egzekucyjnych, dokonywana w postępowaniu klauzulowym, przeprowadzana jest w ograniczonym zakresie. Sąd nie może dokonywać oceny istnienia i zasadności roszczenia wierzyciela ani obowiązku dłużnika stwierdzonego w tytule egzekucyjnym. Wykluczone jest również badanie materialnoprawnych zdarzeń powstałych po wydaniu tytułu egzekucyjnego, które mogły mieć wpływ na istnienie roszczenia lub jego zakres.

W zażaleniu na postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu, w tym BTE, nie jest dopuszczalna obrona merytoryczna dłużnika. Obrona merytoryczna polegająca na zwalczaniu zasadności lub dopuszczalności egzekucji i wyraża się w przyznaniu stronie (osobie trzeciej) uprawnienia do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Innymi słowy, zarzut przedawnienia roszczenia objętego tytułem egzekucyjnym, w tym BTE, może być podstawą zwalczania tytułu wykonawczego jedynie w powództwie opozycyjnym z art. 840 k.p.c., a nie w zażaleniu na postanowienie o nadaniu mu klauzuli wykonalności.

Z tych względów zażalenie jako bezzasadne należało oddalić (art. 385 w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 i art. 13 § 2 k.p.c.)

(...)

(...)

1. (...)

2. (...):

- (...)

- (...)

3. (...)

T.(...)